Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kediler Yıkanır mı?

Kedi besleyen kişilerin birçoğunun aklında hep bu soru vardır. “Kediler yıkanır mı?”

Published

on

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu zeki ve asil dostlarımız yaratılışları gereği tükürüklerinde bulunan antiseptik madde ile gerektiğinde temizliğini zaten bize ihtiyaç duymadan yapmaktadır.

Tüm bunların yanında gerçekten temizlenmesi gerektiğinde kedilerin yıkanmasında pekte sorun yaratacak bir sebep yoktur. Tabi ki abartı şekilde olmadan ve bilinçli bir yıkama süreciyle!

Yıkamanın zararları nelerdir?

Yıkama işleminin çok sık yapılması durumunda dostunuz deri yüzeyindeki tabakanın incelmesiyle zührevi hastalıklara yakalanabilir ya da üşütüp zatürre olma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bunların ihtimaller dahilinde olduğunu lütfen unutmayınız.

Yıkamam gerekti, nasıl yıkarım?

Olası bir yıkama durumunda soğuğa daha yakın ılık bir su ayarı yapılmalı, önce gövde ve patilerden başlayarak yıkanmalıdır. Bu işlem olabildiğince dikkatli ve hızlı şekilde yapıldıktan sonra emici bir havlu ile dostumuzu iyice kurulayıp bir battaniyeye sardıktan sonra yatağına uykuya bırakabilirsiniz! ?

BONUS: Her kedi sudan korkar mı?

Ben şahsen bu söyleme her zaman kulak asmıyorum açıkçası. Çünkü bu durum kedinin ortama ve size olan güveninden ırkına kadar birçok faktöre bağlıdır. Sudan hiç hoşlanmayan Ankara Kedisi ırkına sahip bir dostumun “Beni de al!” edasıyla çırpınarak duşa kabin camlarını tırmaladığını bilirim! ?

Bu aşamada kedinizi fazla zorlamadan, ona güven vererek ve bazen ödüllendirerek sabırla yaklaşmanızı öneriyorum.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR