Kediler Yılda Kaç Kere Doğurur?
126

Kediler Yılda Kaç Kere Doğurur?

Sokaklarda ne yazık ki çok fazla kedi var. Özellikle biz kedi severler algıda seçicilik nedeni ile sokaklardaki kedileri hemen fark ediyoruz. Sokaklarda bu kadar çok kedi olması hepimizin aklına bir kedi yılda kaç kez doğum yapar ve en fazla kaç yavru doğurabilir sorularını getiriyor doğal olarak.

Kediler Yılda Kaç Kere Doğurur?
Kediler bazen de sadece bir yavru doğuruyor

Kediler yılda ortalama 3 doğum yapar

Kediler yılda ortalama 3 kez doğum yaparlar. Kedilerde hamilelik süresi 62-68 gün arasındadır ve kedi bir batında ortalama olarak 4-6 yavru dünyaya getirir. Ancak elbette ki 6’dan daha fazla yavrunun doğduğu doğumlar da görülür. Bu hesaba göre bir kedi bir yılda ortalama olarak 12 yavru dünyaya getirir.

Bu arada dişi kedilerin ortalama olarak 6 ayda cinsel ergenliğe ulaştıkları göz önünde bulundurulduğunda ve doğan yavrulardan en az iki tanesinin dişi olduğu farz edildiğinde sokakların neden bu kadar çok kedi ile dolu olduğunu anlamak pek de zor değil.

Yeri gelmişken şu ilginç bilgiyi de sizlerle paylaşmadan geçmeyelim; bugüne dek kayıtlara geçen en kalabalık doğumu yapan  15 yavru doğuran bir kedi. Ancak 15 yavrudan 4’ü doğumdan sonraki 2 gün içinde hayatını kaybetmiş, anne kedi 11 yavrusunu ise büyütmeyi başarmış.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...