Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde ağız-diş hastalığı belirtileri

Kediler ağız ve diş sorunları yaşadığında bunu hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmek için de yine gözlemlerden yararlanılacaktır.

Published

on

Kediler kendilerine has hareketleri olan hayvanlardır. Bilinçli bir aile, bu küçük dostlarımızın davranışlarını sürekli olarak gözlemlemeli ve takip etmelidir. Bu gözlemler, bir hastalığı olunca kendisi söyleyemeyen bu sevimli canlılar için oldukça önemlidir. Kediler ağız ve diş sorunları yaşadığında bunu hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmek için de yine gözlemlerden yararlanılacaktır.

Dikkat etmeniz gereken davranışlara geçmeden önce kedilerin ağız-diş gelişimi konusunda genel bir bilgilendirme yapacak olursak;
Yeni doğmuş kedilerin süt dişleri 6 haftalık olunca çıkar ve 3-4 aylık olduğunda ise kalıcı dişleri çıkar süt dişleri dökülür. Bazı kedilerin dişlerini döktüğü ve yeni dişin çıktığı bu dönemde ağız kokması ve diş etlerinin kızarması gibi sorunlar görünebilir.
Sağlıklı bir yetişkin kedide 30, bir yavru kedide ise 26 diş bulunur.

Ağız-Diş hastalıkları kediniz için hem beslenme yönünden hem sağlık yönünden ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu safhada şuurlu birer aile olarak gözlemeniz gereken başlıca belirtiler şu şekilde:

1) Ağız Kokusu

kedilerde-agiz-sagligi-1

Kedinize her zamanki gibi sarılıyor, onunla oyunlar oynuyorsunuz. Tam da bu sırada burnunuza oldukça keskin ve kötü bir koku geliyor. İşte bu; sevimli dostumuzun bize verdiği bir mesaj olabilir. Çürük, diş taşı ya da diğer ağız hastalıkları keskin ve kötü bir ağız kokusu ile kendisini gösterebilir.

2) Yutma ve çiğneme konusunda yaşanan zorluklar

Kedinizin hareketlerini gözlemlemek, onun davranışlarını takip etmek onun mutluluğu kadar sağlığı için de çok önemlidir.
Kediniz daha önceleri mamasını sabırsızlıkla bekleyen ve sonrasında da iştahla mamasını yerken; son zamanlarda mamasını yutarken acı çekiyor, yutmadan önce ağzında uzun süre dolaştırıyor veyahutta ağzındaki mamayı kusuyorsa kedinizde ağız ve diş hastalıkları olabilir.

3. Ağızdan salya akıntısı

Salya akıntısı, kedilerin normal hayatlarında yaşadığı bir durum değildir. Eğer kedinizde salya akıntısı gibi bir problem varsa onu bir veteriner hekime götürüp muayene ettirmeniz önerilir. Kedinizin ağzından salya akıyorsa bunun;
Kediler için ağız ülserine sebep olan enfeksiyonlar,
• Çene kemiğinde kırık ya da tramvalar,
• Dudak ya da dil üzerinde bulunan tümörler,
Kedinizin ağzına takılan yabancı bir cisim

Gibi sebepleri olacağı olabilir.

Ayrıca, bazen minik dostunuzun acı bir maddeyi yalaması sonucunda; bazen de sinir, sevinç ve heyecan gibi duyguları yoğun olarak yaşadığında salyası akabilir.

4. Ağızdan mama düşürme

Minik dostlarımız mamayı kavrama konusunda ön dişlerini, kavradığı mamayı çiğneme konusunda ise daha köpek dişlerini kullanmaktadır. Eğer kedinizin mamayı tam olarak kavrayamama; ağzına aldığı mamayı tekrardan yere düşürme gibi problemleri varsa bunun sebebi dişleri ile ilgili olabilir.

5. Kedinizde aşırı kilo kaybı

Kedilerde aşırı kilo kaybı bu belirtilerin bir kısmının ya da tamamının sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ağızda yaşanan bir hastalık sonucu kediler yeterince beslenemez ve kilo kaybı yaşanır. Yetersiz beslenmenin ardından gelecek olan aşırı kilo kaybı kedinizin hastalıklara karşı daha da zayıf düşmesine sebep olur. Bu durum minik dostunuza ciddi sağlık sorunları yaşatabilir.

Bu sebeple kedinizde yukarıdaki belirtileri gözlemlerseniz bir veteriner hekim tarafından muayene ettirmeniz kedinizin yararına olacaktır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR