Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Alerji Belirtileri

Kedilerde Alerji durumlarının ortaya çıktığını tespit etmek için yapılması gereken bazı eylemler vardır. Burada ilk yapılması gereken eylem, kediyi gözlemektir. Kedide öksürme, hapşırma, belli durumlara verilen tuhaf tepkiler görülebilir.

Published

on

Kedilerde Alerji durumlarının oluşması normaldir. İnsanlar ve pek çok memeli canlılarda görülen alerjiler, kedilerde de pek çok maddeye ve duruma karşı görülebilmektedir. Immunolojide yani bağışıklık biliminde, söz konusu durum için yapılan araştırmalara her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Her canlıda olduğu gibi kedilerde de alerjiler ve belirtileri mevcuttur.

Kedilerde Alerji

Kedilerin sahip olduğu bağışıklık sistemi, çevresinde yer alan ve alerjen adı verilen maddelere ve durumlara karşı duyarlıdır. Alerjen maddeler ve durumlar için yapılan pek çok ön yargı, yapılan hatalar arasında sıkça yer alır. Bunlardan biri de, bir maddenin ya da durumun kedi için alerjen olabilmesi için, bütün canlılarda alerji etkisi yaratması düşüncesidir. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü her canlının bağışıklık sistemini farklı alerjenler etkileyebilir. Kediler için alerjen olabilen ve öldürücü etki yaratan bitkiler mevcuttur. Oda çiçekleri de bu bitkiler arasında yer alabilir.

Kedilerde Alerji durumlarının ortaya çıktığını tespit etmek için yapılması gereken bazı eylemler vardır. Burada ilk yapılması gereken eylem, kediyi gözlemektir. Kedide öksürme, hapşırma, belli durumlara verilen tuhaf tepkiler görülebilir.

Bu durumların dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi gereklidir. Kediler için basit görülen öksürme, hapşırma, burun akıntısı ve buna benzer durumların tedavisi yapılmadığı sürece öldürücü etkisi olan hastalıklara yol açabilirler. Bu belirtilerden en az 1 tanesi bile görülüyorsa ve 1 haftadan fazla süre boyunca devam ediyorsa, kesinlikle veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gereklidir.

Alerjenler ve Alerjen Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Alerji etkisine sebep olan alerjenler 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; parazit-pire kaynaklı, çevresel etmenlerden kaynaklı ve gıda maddelerinden kaynaklı alerjenlerdir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülen polen kaynaklı alerji, mevsimsel alerji olarak da adlandırılır. Bunun nedeni ise her yıl aynı dönemde alerjinin tekrar etmesidir.

Kedilerde alerjinin bazı belirtileri;

  • Alerjik egzamada, ciltte yangılar ve kaşınmanın görülmesi,
  • Kedinin cildinde kızarıklık, döküntü ve kabarcıkların oluşması,
  • Öksürük, hapşırık, burun akıntısı gibi durumların meydana gelmesi,
  • Göz akıntıları ve kaşınmanın oluşması,
  • İshal ve kusmanın ortaya çıkması,
  • Kulak enfeksiyonları

gibi durumlar olarak listede yer almaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR