Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Aşılar Neden Önemli?

Veterinerler dışarıda vakit geçiren kedilerin mutlaka aşı olması gerektiğini savunur. Fakat birçok hayvansever ise; bunun gereksiz ve tehlikeli olduğunu düşünmektedir.

Published

on

Aşılar, kediler için tartışmalı konulardan biridir. Bağışıklık sitemini etkileyen bir çok hastalık için geliştirilen aşılar, hayati derece önemlidir.

Veterinerler dışarıda vakit geçiren kedilerin mutlaka aşı olması gerektiğini savunur. Fakat birçok hayvansever ise; bunun gereksiz ve tehlikeli olduğunu düşünmektedir. AAFP (Amerikan Kedi Hekimleri Derneği) aşılama konusunda kurallar olduğunu belirtmektedir.

Yavru kedinizin mutlaka olması gereken aşılar şunlardır:

Kuduz: Yasa gereği mutlaka uygulanması gereken aşılardandır. İlk kez kuduz aşısı uygulanacak yavru kediler için doğumdan itibaren 12 haftalık sürenin geçmesi gerekmektedir.

Kedilerde ilk kez yapılan aşılardan kuduz aşısı hariç tüm aşıların minimum 2 hafta, maksimum 4 hafta süre sonrasında (genelde 21 gün) tekrar dozları uygulanmaktadır. Bu uygulamada istisna olarak sadece kuduz aşısında tekrar süreleri 1 senedir.

Kedi Lösemisi: Aşılama 2 ya da 3 aşamalı olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte kedinizi lösemiye karşı aşılatmadan önce testini yaptırmalısınız. Bu hastalığı taşımadığını test ile tespit ettikten sonra aşılamaya geçilmelidir.

Karma Aşılar: Karma aşılar, Feline Calicivirus, Feline Herpes Virus ve Feline Panleukapenia Virus’e karşı yapılan bir toplu aşıdır. Feline Panleukapenia Virus, kediler için öldürücüdür.

Virüs kedilerde iştah kaybı ve kusma ile kendini gösterebileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de etkili olabilir. Bu virüs inanılmaz sıcaklıklarda, nemli ortamlarda bile yaşayabilen çok güçlü bir virüstür. O sebeple aşılama önemlidir.

Feline Calicivirus ve Feline Herpes Virus, kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Nezleli kedilerden ya da nezleli insanlardan geçebilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR