Connect with us

KEDİ HABER

Kedilerde Bağırsak Hastalıkları

Kedilerde bağırsak hastalıkları farklı nedenlerle meydana gelen sorunlardır. Kedi sağlığını korumak ve problemleri çözmek için hastalıkları yakından tanımak işe yarayacaktır.

Published

on

Bağırsak bölgesindeki sorunların doğru şekilde tanısı, tedavi sürecinde de avantaj sağlar.

Kedi hastalığı nedir sorusu kapsamlı şekilde yanıtlanabilen bir konudur. Kedi metabolizmasının birçok bölgesinde hastalık görülebilir. Önemli olan bu hastalıkların belirtileri ve tedavisine önem verilmesidir.

Kedilerde Kolit Tedavisi

Kedilerde kolit tedavisi aşaması öncesinde hastalığın belirtileri ve nedenleri üzerinde durmak gerekir. Kedilerde kalınbağırsağın iltihaplanması demektir.

Genellikle hayati bir tehlikesi olmaz ancak tüm enfeksiyonlu hastalıklarda olduğu gibi ciddiye alınması gereken bir durumdur. Acı veren bir sorun olması nedeniyle de hayvanın rahatlatılması gerekir. Şu belirtiler görüldüğünde veterinere götürmeniz gerekmektedir:

  • Dışkısında kan ve mukuslu bir yapı varsa
  • Arada bir ishal ve bazen de kabız oluyorsa
  • İştah kaybı ve buna bağlı kilo kaybı varsa
  • Patolojik uyku durumu varsa kliniğe götürmek gerekir.

Veteriner tedavi sürecinde genellikle gereken muayeneyi yapar ve hastalığın akut mu kronik mi olduğuna göre beslenme programı hazırlar. Kolit vakalarda diyet uygulanır. Bu diyetlere katı biçimde uyulması gerekir.

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Belirtileri

Kedilerde bağırsak tıkanması belirtileri ve hastalığın oluşma nedenleri incelenirse şu ayrıntılardan bahsetmek mümkündür: bağırsak tıkanmasının en önemli nedeni kedilerin yuttuğu tüy topaklarıdır.

Ayrıca bazen yabancı cisimlerin yutulması da tıkanma nedeni olabilir. Kedilere beslenme sürecinde en çok yapılan hatalardan biri tavuk kemiği vermektir.

Bağırsak tıkanması nasıl anlaşılır sorusuna gelince yemekten sonra hemen kusma ve bunu yineleme ilk görülen belirtidir. Ayrıca hızlı şekilde kilo kaybı varsa, safra kusma ve şiddetli hidrasyon da diğer belirtiler olarak karşımıza çıkar.

Kedilerde Tüy Yumağı Sorunu

Kedilerde tüy yumağı sorunu sık görülen bir problemdir. Uzun tüylü kedilerde daha fazla görülen bu durum, kedilerin doğası gereği kendilerini temizlemeleri ve bu sırada tüylerini yutmaları nedeniyle meydana gelir.

Dillerinin üzerinde bulunan tırtıklı bölüm tüylerin buraya yapışmasına neden olur. Midede biriken tüyleri bir süre sonra kusarak çıkarırlar. Kusma işlemini yapmaları için de çimen türü otlar yerler.

Ancak kediniz bu tüyü çıkaramadığında öksürür gibi ses çıkarır ve kusmaya çalışır. Bunu yaptıramazsanız bir süre sonra bağırsakta biriken yumak kireçleşebilir ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Bunun için çözüm malt pastası-konserve mama gibi bağırsaktaki hareketi artıran yiyeceklerdir.

Kedilerde İshal Tedavisi

Kedilerde ishal tedavisi kedilerin durumuna göre değişebilir. Mama değişimi, böbrek- karaciğer hastalıkları, kolit, bağırsak hastalıkları, bozuk gıda tüketimi, alerji, iç parazit ve bakteri gibi maddeler kedilerin ishal olmasına neden olabilir.

Kediler ciddi bir su kaybı yaşarlar. Bu nedenle acil önlem alınmalıdır. Bazen dışkıda mukuslu kan olabilir. Kilo kaybı, ateş, sık dışkı yapma gibi belirtileri olan ishalde veteriner müdahalesi gerekir.

Genelde bir süre mama verilmemesi önerilir. Devamlı temiz su bulundurulmalıdır. Verilen ilaçlara göre bunlar düzenli şekilde içirilir.

Kedi Dışkısında Kan

Kedi dışkısında kan farklı nedenlerden dolayı olabilir. Hem ishal hem kan varsa bu halde veterinere götürülmelidir. Bazen kabız olma durumu da kanamaya neden olabilir. Bunun nedeni zorlanmadır. Ancak devam eden kabızlık hallerinde veterinere götürebilirsiniz.

Kedilerde kabızlık belirtileri bu noktada iyi bilinmelidir. Tuvaletini evdeki kumuna yapıyorsa ve birkaç gündür hiç çıkmadıysa, huzursuz tavırları varsa kabızdır. Bazı hallerde bağırsak parazitleri de kanlı dışkı nedeni olabilir. İç parazit aşısı olmayan kedilerde bu görülebilir.

Kedilerde Bağırsak Ameliyatı Fiyatları

Kedilerde bağırsak ameliyatı fiyatları kedilerin hastalık durumuna göre değişebilir. Bazı kediler basit bir operasyonla iyileşebilirken bazıları da daha kapsamlı bir uygulama ile ameliyat edilebilir.

Kedilerde bağırsak ameliyatı fiyatları karmaşık işlem durumlarına göre değişir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR