Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Beslenme

Published

on

Kendi doğalarında yaşarken avcı hayvanlar grubunda yer alan kediler, et obur olarak tanınmaktadır. Doğada yaşayan birçok kedi fare, sinek gibi avladıkları hayvanlarla beslenmektedir. Ancak evcil kedilerde beslenme düzeni ev yaşantısına uygun olarak gelişmektedir. Kuru ve yaş mamalar, evcil kedilerin günlük gıda ihtiyacını karşılamak için tercih edilmektedir.

Yavru kedilerin sağlıklı gelişim göstermesi, yetişkin kedilerin ise hem beden hem tüy sağlıkları için kaliteli mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Doğada her ne kadar “her şeyi yiyor” gözüyle bakılsa da, kediler hassas mide – bağırsak sistemlerine sahiptir. Bu nedenle ev yemekleri ile beslendiğinde kısa süre içerisinde ishal vb. sağlık sorunları baş göstermektedir. Özellikle kedilerin çok sevdiği düşünülen “süt” sindirim sistemlerini zorlayarak ishal olmalarına neden olmaktadır.

Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemeli?

Kediler için özel hazırlanan ve içerisinde gereksinim duyduğu tüm besin değerlerini barındıran kuru mamaların kontrollü bir şekilde verilmesi önerilmektedir. Gün boyu her an mama kabının dolu olması, kedinin kontrolsüz yeme alışkanlığı edinerek obezite olmasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda ağzı açık bir şekilde her daim mama kabında bekleyen mamalar, kısa sürede bayatlayarak besin değerlerini kaybetmektedir.

Kedilere mamalar gündüz ve akşam olmak üzere iki öğün şeklinde verilmelidir. Aynı zamanda mamanın verilen gramı da önemlidir. Kedi mamalarının üzerinde kedinin yaşı ve kilosuna uygun olarak günlük alması gereken gram miktarı yazılıdır. Bu gramı ikiye bölerek günde iki öğün şeklinde tüketmesi sağlanmalıdır.

Örneğin, gün içerisinde çok aktif olmayan, yaklaşık 3.5 kilo ağırlığındaki bir kedi için günlük 50 gram mama yeterli olmaktadır.

Kediler Yoğurt Yer Mi?

Kuru mama ve yaş mama dışında kedilerine faydalı yiyecek arayışında olan kişilerin aklına ilk gelen besin yoğurt olmaktadır. İnek sütü ve marketlerde satılan yağlı sütler, kedilerin ishal olmasına neden olmaktadır. Süt ürünü olan yoğurtta da aynı durumun ortaya çıkıp çıkmadığı merak edilmektedir.

Yoğurt, içerisinde barındırdığı besin değerleri açısından özellikle yavru kedilerin gelişimleri açısından oldukça faydalıdır. Kedilerin beden sağlıklarının korunması için haftanın 2 – 3 günü 1 yemek kaşığı miktarında yoğurt verilmesi tavsiye edilmektedir.

Kediler için en uygun yoğurt tercihi organik, yağsız ve tuzsuz olan yoğurtlardır. Kesinlikle meyveli, şekerli ve çok yağlı yoğurtlar kedilere verilmemelidir. Aynı zamanda buzdolabından direk çıkarılarak soğuk şekilde kedilere verilen yoğurtlar mide hastalıklarının ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir.

Kediler Neden Ot Yer?

Doğaları gereği et obur olan kedilerin zaman zaman evdeki çiçekleri veya bahçedeki çimleri yediği görülmektedir. Ot yeme ihtiyacı duyan kedi, çeşitli sebeplerden dolayı özellikle çim yeme ihtiyacı duyabilmektedir.

Halk arasında ot yiyen kedilere karşı çeşitli inanışlar hüküm sürmektedir. “Karnı veya başı ağrıyor, paraziti var” gibi çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Peki, bu inanışlar ne derece doğru?”

Çimler içerisinde yer alan folik asit, kedi gelişimi için gereklidir. Özellikle et obur olarak beslenen kedilerde folik asit eksikliğine bağlı olarak kansızlık ve gelişim geriliği görülebilmektedir. Bu gibi problemlerde kediler ot yeme ihtiyacı hissedebilmektedir. Midelerini rahatlatmak için de kedilerin çim yediği görülebilmektedir. Ot yiyen kedilerin midesinde yüksek oranda lif birikmesi meydana gelir. Ardından kendini yalayan kediler kusarak midelerinde biriken tüy yumaklarından kurtulmaktadır.

Vitamin eksikliği durumunda sıkça görülen ot yeme alışkanlığı, bazen keyfi olabilmektedir. Ev kedileri için özel satılan “kedi nanesi otu” kedilerin bayılarak tükettiği otlar arasında yer almaktadır. Kedilerin sindirim sistemine faydalı olan bu otun tüketilmesi ve evde bulundurulması tavsiye edilmektedir. Fakat evdeki bazı saksı bitkileri kedileri zehirleme derecesinde zararlı olabilmektedir. Bunların başında açelya, beyaz zambak, at kestanesi, elma çekirdeği, Hint keneviri, karanfil, kaynana dili, şeker kamışı, şeftali çiçeği, zakkum gibi bitkiler gelmektedir. Kedilerin bu otları tüketmesine engel olmak sağlıkları için hayati önem taşımaktadır.

Kediler Tatlı Yerse Ne Olur?

Kediler, merak duygularına yenik düşerek her türlü gıdanın tadına bakmak istemektedir. Özellikle mama seçme huyu olmayan, küçüklüğünden itibaren ev yemeklerine ve her türlü gıdaya alıştırılan kediler, bu konuda daha hevesli olmaktadır. Ancak kedilerin büyük bir iştahla tükettiği gıdalar, sağlıkları için büyük bir risk oluşturabilmektedir.

Tatlı gıdaların kedileri kör ettiğine hatta kalp krizi geçirmesine neden olduğuna dair genel bir inanış bulunmaktadır. Az miktarlarda ara sıra tüketilen tatlı gıdaların bu tip sorunlara direk yol açmayacağı bilinmektedir. Fakat tatlılar (dondurma, çikolata vb.) kedi sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

Yüksek miktarlarda şekerli gıdaların sürekli tüketilmesi durumunda kedinin kilo alması, şeker hastalığına yakalanması kaçınılmaz olmaktadır. Buna bağlı körlük durumu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle içerisinde kafein barındıran çikolata gibi tatlılar kediler için ölümcül risk faktörü taşımaktadır. Çünkü kafeine bağlı çikolata zehirlenmesi kedilerde görülebilmektedir.

Kedim Su İçmiyor Ne Yapabilirim?

Bazı kediler çeşitli sebeplerden dolayı yeteri miktarda su içmeyebilmektedir. Bunun başlıca sebebi, su içme gereksinimi duymamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle konserve mamalar ile beslenen kediler, bu mamaların içerisindeki bol su miktarını yemek esnasında aldıklarından ekstra su içmeye ihtiyaç duymamaktadır.

Bazı kediler ise duran kaptan su içmeyi sevmemektedir. Bu nedenle kedi suyu dururken açık musluk arama girişimine girme, siz musluğu açtığınızda koşarak gelme gibi davranışlar sergileyebilmektedir. Suyun sıcaklığından hoşlanmadığında veya her zaman taze, temiz suyu olmadığında da su içmeme görülebilmektedir. Belli aralıklarla ne sıcak ne soğuk taze su ile değiştirmek kedinizin su içmesini sağlayabilmektedir. Bir diğer yandan kabı eskimiş, kirli ise de su içmeyi reddetmesi mümkün olmaktadır.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra reddetme devam ediyorsa veteriner hekime sağlık kontrollerini özellikle böbrekle alakalı, gerçekleştirmek yararlı olmaktadır.

Kedim Yemek Yemiyor

Kedilerde görülen iştahsızlık probleminin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. İştahsızlık genellikle akıllara ilk olarak hastalık şüphesini getirdiğinden bu konuda hassas olmak gerekmektedir. Aşı sonrasında kısa bir zaman iştahsızlık görülmesi, aşıya bir tepki olarak doğal kabul edilmektedir. Kediler evlerine bağlanan canlılar olmalarından dolayı yer değiştirme, seyahat gibi durumlarda da bir süre eski iştahının görülmemesi normaldir.

Mama değişimi, kokusunun veya tadının hoşuna gitmesi, bayat mama verilmesi gibi durumlarda da kedilerde iştahsızlık sorunları baş göstermektedir. Bu durumlar dışında kusma, halsizlik, göz akıntısı, hapşırma, öksürme gibi belirtiler ile birlikte iştahsızlık görülüyorsa hastalık şüphesi ağır basıyor demektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR