Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Beyin Hastalıkları

Kedilerde beyin hastalıkları önemli bir konudur ve zamanında önlem alınması gerekir. Aksi halde ölümcül sonuçlarla karşılaşılması mümkündür.

Published

on

Kedilerde beyin tümörü belirtileri hastalığın erken belirlenmesi için kedi sahiplerinin de bilmesi gereken durumlardır. Ancak çok az görülen bir hastalık olduğunu eklemek gerekir.

Yaklaşık 20000 kediden birinde bu hastalığa rastlanır. Ancak gerçek oranda yanılma payı olabilir. Klinik olarak belirtilere bakılırsa, huyda değişmeler, nöbet geçirme, hareketlerde değişiklikler, durmadan dönmek, zihinsel yeteneklerinde farklılıklar, yüz kaslarında kontrol kaybı, bazı hallerde körlük olabilir. Tümörlü bölgelerin tespiti günümüzde çok kolaydır.

Veteriner hekimin tedavi önerisi doğrultusunda kedilerde tümör ameliyatı yapılabilir.

Kedilerde Beyin Travması

Kedilerde beyin travması genellikle darbe sonrasında görülen bir durumdur. Kediniz dışarı çıktığında düşmüş ve kafasını bir yere çarpmış olabilir. Bazen de kedi sahiplerinin kötü muameleleri nedeniyle travma yaşanabilmektedir. Kedilerde travma sonrası ödem görülebilir.

Bu durumda bazı belirtilerle sorun kendini belli eder. Kedilerde dengesiz yürüme buna işaret olabilmektedir. Ancak dengesiz yürüme sadece bununla özdeşleştirilmemeli, ayrıca sorunlara da işaret olabileceği değerlendirilmelidir.

Kedi Omurga Zedelenmesi

Kedi omurga zedelenmesi yüksek katlardan düşme, araba çarpması, bir yere sıkışma gibi nedenlerle olabilir. Bu durumda en kısa sürede veterinere götürülmeli ve evde iyi bir bakım yapılmalıdır. Hastalığının tedavi sürecinde ilgi, beslenme ve kaldığı yere önem verilmeli, yemek yiyememesi durumunda şırınga ile beslenmesi sağlanmalıdır.

Özellikle yavru kedilerde yüksek katlardan dengesiz düşme durumlarına rastlanabilir. Bu yüzden omurga sorunu olduğunda muhtemelen arka bacaklarını taşıyamayacaktır. Beslenmesinde de zorlanacağından şırınga ile destek verilebilir. Eğer belli bir süre sonra iyileşmemesi durumu olursa hayvana işkence olmaması bakımından uyutulması gibi durumlar da görülebilir.

Kedilerde Felç Belirtileri

Kedilerde felç belirtileri yine omurga sorunu olarak değerlendirildiğinden ayakları ya da ön patilerde felç olan yerleri taşıyamama gibi durumlar görülür. İlk dönemlerde yürüyememe, travma akabinde dengesizlik vs. olabilir.

Tedavi sürecinde veteriner hekim felcin durumuna göre bir tedavi uygulayacaktır. Bazen cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak kedilerde arka ayakların tutmaması gibi hallerde mutlaka gereken destek, yemek vs. sağlanmalı, hijyen konularına dikkate dilerek bakımı sağlanmalıdır.

Kedilerde Kanser Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde kanser nasıl anlaşılır sorusuna bazı belirtilere dikkat çekerek yanıt verilebilir. Kedinizin bir yerinde inatçı ve devamlı büyüyen anormal şişlikler varsa, iştahında azalma görülüyorsa, kilo kaybı, kötü koku varsa, akıntı ve kanama varsa, direnç düşüklüğü, halsizlik varsa, yaraları iyileşmiyorsa, yemekleri yutarken zorluk yaşıyorsa, ateş ve kusması varsa, nefes alırken zorluk yaşıyorsa, topallık ya da kasılma hissi varsa kanser olabilir. İshal veya kabızlık durumu da kanser işareti olabilmektedir.

Ancak birçok hastalığın ortak belirtisi olan belirtiler de vardır. Yan her belirti kanser anlamına gelmemekle birlikte veteriner hekime götürüldükten sonra kesin tanı konulur.

Kanserli Kedi Ne Kadar Yaşar?

Kanserli kedi ne kadar yaşar sorusuna gelince, bu durum kedi sahibinin bakımı ve özeni ile de ilgilidir. Kedinin bakımı için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

Ağrı kesicilerle daha az acı çekmesini sağlayabilirsiniz. Uzun yaşaması için direncinin gelişmesi gerekir. Bu noktada beslenme de son derece önemlidir. Besleyici oranı yüksek mamalardan alabilir, sindirimi zor gereksiz besinlerden uzak tutabilir, hareket seviyesini artırabilirsiniz.

Kedilerde Yağ Bezesi

Kedilerde yağ bezesi varsa bunu kontrol ettirmek için veterinere götürmeniz önerilir. Bazı bezeler kötü huylu olabilmekte ve tedavi gerektirebilmektedir. Ayrıca yaşa bağlı olarak da iyi huylu beze olabilir. Bunu da aldırmak mümkündür.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR