Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Deri Sorunları

Kedi derisinde kabuklanma gibi farklı problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle zaman kaybetmeden kendinizi veterinere götürmeniz sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Published

on

Çoğu zaman Kedilerde Deri Sorunları kedilerin sıklıkla veterinere gitmesine neden olabilir. Kedilerde özellikle deri ve kürklerde yaşanacak olan sorunlar arasında parazitler en ön planda yer almaktadır. Bu nedenle kedinizin tüylerinde veya derisinde Karşılaşabileceğiniz pek çok farklı durumun açıklaması parazitler, pire veya kulak akarları olabilir.

Yaşanan rahatsızlıklar durumunda kedi derisinde kabuklanma gibi farklı problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle zaman kaybetmeden kendinizi veterinere götürmeniz sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Kedilerle pire çoğu zaman tahriş edici sorunun kaynağı olarak belirlenmektedir. Zaman içerisinde kaşıntı, kanama, dökülme, kabuklanma veya tüy kaybına neden olunması durumunda pire enfeksiyonlara gözlemlenebilir.

Çoğu zaman karşılaştığımız tüysüz kedi sorunları arasında özellikle deri veya kürkte yaşanan sorunlar baş göstermektedir. Sorunun belirlenmesi için veterinere danışılması gerekir. Daha sonrasında kullanılacak olan ilaçlar sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Deri Hastalıklarında Belirtiler

Kedilerle ortaya çıkabilecek deri hastalıkları durumunda özellikle kaşıntı, duyu kaybı, yumrular, pul ve döküntüler, kepeksi bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedilerde kabuklu yara gibi durumların gözlemlenmesi durumunda deride ortaya çıkabilecek hastalıklar nedeniyle veterinere götürülmesi gerekir.

Çoğu zaman parazitler nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar kedilerinizin türlerinin dökülmesine neden olabilir. Parazitler veya pireler nedeniyle ortaya çıkabilecek kedinin boynunda yara gibi farklı durumların gözlemlenmesi kedilerin rahatsızlık duymasına neden olacağından kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Zaman zaman pireler veya parazitler nedeniyle kedilerde deri hastalıkları ortaya çıkabilir. Belirtilerin gözlemlenmesi durumunda özellikle kedi yara iltihap durumu ilerleyen evrede ortaya çıkabilir.

Bu durumda iyileşebilmesi için ilaç kullanılması gerekecektir. Kedilerde özellikle yemek alerjisi durumunda da deride kaşıntı gözlemlenebilir. Bu nedenle kedinizin daha önce yemediği bir yiyeceği yemesi durumunda ortaya çıkabilir.

Pire Isırması

Kediniz de pire olması durumunda pire ısırması riskli bir durumdur. Pireler beslenirken bırakmış oldukları pıhtılaşmayı engelleyici tükürük nedeniyle kedilerin rahatsızlık duymasına neden olabilirler. Bu durumda kediniz devamlı olarak kaşınabilir. Yapılan kontrollerde çoğu zaman pireyi görmek mümkün olmayabilir. Bu durumda kedi lokal tüy dökülmesi gibi pek çok farklı sorun ortaya çıkabilir.

Tüy Dökülmesinin Nedenleri

Çoğu zaman farklı nedenlerden dolayı kedilerde yara çıkması söz konusu olmaktadır. Yapılacak olan kontrollerin ardından belirlenecek olan farklı nedenlere göre kedi yaralarına ne sürülür? Veteriner tarafından önerilen ilaçların kullanılması ile sorunun düzeltilmesini sağlayacaktır. Tüy dökülmesini pek çok farklı nedeni bulunabilir. Bunlar;

  1. Parazitler,
  2. Halkalı solucan,
  3. Uyuz,
  4. Yanıklar,
  5. Ilaç yan etkileri,
  6. Çevresel etkenler,
  7. Aşırı temizlik yapılması,
  8. Böbrek üstü bezi yerinin çok çalışması,
  9. Kalıtsal durumlar,
  10. Hormonal nedenler gibidir.

Deri Hastalıklarında Tanı Konulması

Kedilerle çoğu zaman deride oluşan kaşıntı farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle veteriner tarafından yapılacak olan kontroller ile tanı konulabilir. Özellikle İran kedisi gibi farklı türlerde ortaya çıkabilecek durumlara karşı veteriner tarafından kontrollerin yapılması parazit veya farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan kaşıntının düzeltilmesi sağlanabilir. Tanı konulmasının ardından verilecek olan ilaçlar sayesinde kısa sürede sorunun çözülmesi sağlanabilir.

Kedilerde pire ve kulak akarları yaşanacak olan deri hastalıklarında en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Kedilerde ortaya çıkabilecek kaşıntı, tüy dökülmesi, iltihaplanma gibi pek çok farklı sorun da kontrollerin sağlanması kısa sürede sorunun nedeninin belirlenmesini sağlayacaktır.

Farklı türleri tercih etmek isteyenler için chinchilla kedisi sahiplendirme seçeneği özellikle kedi sahibi olmak istediğinizde tercih edebileceğiniz sahiplenme yöntemler arasında yer almaktadır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR