Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde doğum süreci

Bir dişi kedinin hamilelik süresi çiftleşmeden sonra 57 – 67 gün sonra doğum yapmaktadır.

Published

on

Kedi sahipleri için kedileri yetişkin bir kedi olduğunda en önemli kararlardan biri de “doğum yapsın mı” “kısırlaştıralım mı” ikileminden oluşmaktadır. Bazı uzmanlar doğum yaptırmayı tavsiye ederken bazı uzmanların kısırlaştırmayı önermeleri akıllarda daha ciddi soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Sokakta, elverişsiz şartlarda yaşayan kediler için kısırlaştırma, daha fazla çoğalmalarını engellemek için en sağlıklı ve onların faydasına olan bir durum olarak görülmektedir. Ancak söz konusu ev kedileri olduğunda eğer ailenin yavrulara bakabilecek maddi gücü, gebelik dönemini sağlıklı ve kontrollü geçirecekleri vakitleri ve doğum sonrasında yavruların her birini güvenilir ailelere sahiplendirme imkanları varsa “bir kez anneliği” tatsın duygusu ile çiftleştirme tercih edilmektedir.

Kedilerin gebeliklerine ilişkin akla birçok soru gelmektedir. Kedinizi kısırlaştırmadan önce onların anatomisine, gebelik, çiftleşme dönemi, kızgınlık dönemi gibi halleri hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Kediler Adet (Regl) Olur Mu?

Sadece çiftleştirmek istenilen dişi kedilerde değil, dişi bir kediyi sahiplenme aşamasında da ilk akla gelen soruların başında, kediler adet (regl) olur mu, sorusu gelmektedir. Doğada tüm memeli canlıların regl olduğu bilimsel bir gerçek olarak bilinmektedir. Kedilerin de bir memeli canlı olduğu düşünülürse onlar da regl oluyor, demektir. Ancak insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde regl dönemi aynı şekilde gerçekleşmemektedir. Bu nedenle dişi kedi sahipleri, kedilerinin regl olduğunu fark etmemektedir.

Dişi kedilerin regl dönemlerinde kanama meydana gelmese de, bazen kızgınlık dönemlerinde kahverengi bir akıntı nadir olarak görülebilmektedir. Kedilerin regli olduğuna dair en belirgin işaret ise davranış değişiklikleri ile anlaşılmaktadır.

Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Kedisini çiftleştiren aileler, yavruları ne zaman göreceklerini merak etmektedir. Bir dişi kedinin hamilelik süresi çiftleşmeden sonra 57 – 67 gün sonra doğum yapmaktadır. Genellikle ortalama 63. günde doğum gerçekleşmekte, aileler yeni yavrulara 2 ay gibi kısa bir sürede “merhaba” diyebilmektedir.

Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Kediler ile ilgili bir şehir efsanesine haline gelen “mart ayı” klişesi insanların uydurmasından ibaret batıl bir inançtır. Kediler, belli bir ayı doldurduktan yetişkinlik dönemine geçiş yapmaya başladıktan sonra yılda en az 3 kez kızgınlık dönemi geçirmektedir. Bu kızgınlık dönemleri kedilerin çiftleştirilmesi için en uygun dönemleri oluşturmaktadır.

Eğer bir kedi yeni doğum yaptıysa ve yavru kedi bakımı ile ilgileniyorsa (dişi kedi) yavru kedilerin bakımını bırakana kadar (en az 3 ay) çiftleşmemekte, erkek kedileri yanından uzaklaştırmaktadır.

Kediler Kaç Aylıkken Hamile Kalır?

Kediniz annelik duygusunu tatsın ve siz de bir an önce onun yavrularını sevin istiyorsunuz. Ancak kedinizi ilk kez çiftleştirecekseniz hangi zamanın en uygun dönem olduğunu bir türlü karar veremiyorsunuz. Kedilerin yaşı ile insan yaşı bir değildir. 1 yaşındaki bir kedi insan yaşı ile 16 yaşında kabul edilmektedir. Ayrıca 6 – 7 aylık olan bir kedi, çiftleşmeye hazır, ilk kızgınlık belirtilerini de göstermeye başlamaktadır. Ancak kızgınlık belirtisi göstermesi, kedinizin doğuma hazır olduğunun bir kanıtı olarak kabul edilmemektedir.

Kediler, tam vücut gelişimlerini doğumdan yaklaşık 1.5 yıl sonra tamamlamaktadır. Bu süre zarfından kısırlaştırma ve çiftleştirme tavsiye edilmemektedir. Veteriner hekiminize de danışarak sizin kediniz için en doğru çiftleştirme dönemini tayin etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Genellikle 10 aylık ve 1 yaşındaki kediler çiftleştirmeye uygun görülmektedir.

Kızgınlık Döneminde Kedi Nasıl Rahatlatılır?

İlk kedinizle birlikte yaşamaya başladınız, her şey yolunda giderken aniden uyutmayan gece miyavlamaları, huzursuz hareketlenmeler, hırçınlık, koku bırakma gibi sorunlar mı yaşamaya başladınız? Endişelenmeniz gereken bir durum yok. Kediniz artık bir erişkin ve kızgınlık dönemine girmeye başladı!

Kızgınlık dönemi, kedilerin içgüdüsel olarak çiftleşmek istedikleri ve kendilerine eş aradıkları dönemi oluşturmaktadır. Dişi kedilerde eşyalara, duvar, kapı gibi alanlara sürtünme gibi belirtiler ile gözlemlenmektedir. Bu sürtünmelerle dişi kedi, çevreye kokusunu bırakarak erkek kedilerin kendisini bulmasını amaçlamaktadır. Erkek kedilerin kızgınlık dönemi ise daha zorlu geçmektedir. Çünkü erkek kediler dişi kedileri çağırmak için koku bırakma ve özellikle gece saatlerinde miyavlama gibi rahatsız edici hareketler sergilemektedir.

Bu sorunları yaşamamak için eğer çiftleştirme düşünülmüyorsa kediyi kısırlaştırmak, onun kızgınlık döneminde stres yaşamasını engellemek adına en iyi çözüm olmaktadır. Ancak kızgınlık döneminde kısırlaştırma ameliyatı yapılmadığından dolayı bu dönemi atlatmanın püf noktalarını bilmeniz gerekmektedir.

Veteriner hekimler tarafından satılan kızgınlık döneminde kedinizi yatıştıracak ilaçlar bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlar kedinizin sağlığını kötü yönde etkilediğinden dolayı en baş edilemeyen noktada, son çare olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünüyorsanız hemen ona bir eş bulup çiftleşmesini sağlamak, kızgınlığını yatıştırmak için en sağlıklı yöntem olarak bilinmektedir.

Diğer yandan bu dönemde gece yanınızda olmasına izin vermek, oyunla ilgisini başka yöne çekmek, okşama ve masaj hareketleri ile rahatlamasını sağlamak da kedinizin kızgınlık dönemini daha sakin geçirmesine yardımcı olabilmektedir.

Kediler İlk Doğumda Kaç Tane Doğurur?

Kedinizi çiftleştirdiniz ve sabırsız, heyecanla geçecek yaklaşık 2 aylık süreç başladı. Bu dönemde en çok merak edilen soru; kaç yavru olacak? Veteriner hekimler tarafından kullanılan tıbbi yöntemlerin ilerlemesi ile birlikte bunu öğrenmek artık çok kolay. Tıpkı insanlar da olduğu gibi kediler için de ultrason imkanı bulunmaktadır. Böylece veteriner hekiminiz kedinizin kaç yavruya gebe olduğunu doğru bir şekilde söyleyebilmektedir.

Kedilerin veteriner muayenehanelerinde yaşadıkları stresi, bu dönemde yaşamak istemeyen aileler ultrason yöntemini tercih etmeyebilmektedir. Bu durumda 2 ayın sonuna kadar sabırla bekleyip sürpriz rakamı o zaman öğrenmekten bir çare kalmamaktadır. Çünkü kedilerin doğumunda kesin bir rakam söylemek mümkün değildir. Kedi cinsine vb. birçok etkene göre yavru sayısı değişkenlik göstermektedir. Kimi kediler ilk doğumunda 1 yavru doğururken kimileri ise 6 yavru doğurabilmektedir. Ortalama olarak 4 – 6 yavru arası ilk doğumda görüldüğü uzmanlar tarafından tahminen söylenen rakamları oluşturmaktadır.

Kedinin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kısır olmayan bir yetişkin (en az 6 – 8 aylık) bir kedi sahiplendiğinizde hamile olup olmadığı merak edilmektedir. Aynı zamanda eğer kedinizin günün belli saatlerini dışarda gezerek geçirmesine izin veriyorsanız eve hamile dönme olasılığı da yüksek demektir. Bu konuda şüpheleri olan aileler, kedilerde görülen hamilelik belirtilerini merak etmektedir.

  • Kızgınlık döneminin sona ermesi
  • Meme uçlarının şişerek koyu kırmızı bir renk alması
  • Daha fazla yeme isteği
  • İlk zamanlarda sabah rahatsızlığı
  • 5 haftayı geçkin hamile kedilerde karın şişkinliği
  • Daha sevecen ve cana yakın tavırlar sergilemesi veya tam tersi yönde huy değiştirmesi
  • Bazen kusma gibi belirtiler kedinizin hamile olduğunu gösteren ve ilk 2 hafta içerisinde gözlemlenen belirtiler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı bir gebelik geçirmesi için kedinizin bu dönemde veteriner kontrollerini yaptırmanız, gerekli kan ve vitamin değerlerine baktırarak bu yönde ihtiyacı olan yönde bir beslenme programı belirlemeniz, sağlıklı, hijyenik, huzurlu ve sakin bir ortam yaratmanız kedinizin sağlıklı yavrular doğurması, sağlıklı bir gebelik geçirmesi için son derece önemli olmaktadır. aynı zamanda ilerleyen dönemlerde kedinizin karnına darbe almaması için ev kazalarına karşı da dikkatli olmanız gerekmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR