Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Duyma Sorunları

Kedilerde işitme, duyma ve sağırlık sorunları çok sık olmasa da görülen problemlerdir. Özellikle beyaz ve mavi gözlü kedilerin 5’te birinin sağır olarak doğduğu bilinmektedir.

Published

on

Yaşlanan kedilerde de bu soruna rastlanabilmektedir. Kesin olarak durumu belirlemek için kedi duyma testi yaptırılabilir.

Kedim Sağır Olabilir mi?

Kedim sağır olabilir mi diyorsanız öncelikle kedinizin beyaz ve mavi gözlülük durumunu da dikkate alarak veterinere götürmeniz önerilir. Bu tür bir durumda bazı önlemler almanız gerekecektir.

Duymayan kediler bakımı zor ve istisna gerektiren evcil hayvanlardır. Kör kediler hayatlarını rahat şekilde devam ettirebilirler ancak sağır kedilerde durum değişecektir.

Sağır Kediler Nasıl Eğitilir?

Sağır kediler nasıl eğitilir sorusu bakım şekli ile benzer özellikler gösterir. Yani sağır kedileriniz diğer kedilere göre daha hassas şekilde incelenmelidir.

Örneğin güvenli alanlar dışında dışarı çıkmasını engellemenizde yarar olacaktır. Bunun nedeni diğer algılarını devreye soksa da sağır olması nedeniyle araba çarpma gibi risklerin olmasıdır. Ayrıca diğer tehlikelere karşı da zayıf olabilir.

Sağır kedi bakımı konusunda bu noktada özen gösterilmesi gereken noktaları ayrıntılarıyla belirtmekte yarar var:

  • Sağır kedilerinizin çiftleşmesini önlemek işe yarayacaktır, çünkü aksi halde yeni doğan bebeklerin de sağır olmasına neden olabilir. Sağırlık durumunun kalıtsal olma ihtimali yüksektir.
  • Kedinizin görüş alanında olmanız onu güvende hissettirtecektir.
  • Boynuna çıngırak benzeri bir eşya takarsanız onun nerede olduğunu kolayca hissedebilirsiniz.
  • Sağır kedi miyavlar mı diye soran kedi sahipleri için bu yanıt normalden daha fazla oldukları yönünde olacaktır. Aşırı yüksek sesle miyavladıkları görülebilir ve bu doğal bir durumdur. Ayrıca kendi seslerini duymadıklarından rahatsız edici sesler de çıkarmaları mümkündür.
  • Sağır kedinizle iletişime geçmek için tutarlı, her zaman aynı olan bir yöntem geliştirmek gerekir. Bunun için yanınıza çağırmak istediğinizde lazer gibi ışıkları kullanabilir, ödül vermeden önce bir işareti sabitleyebilir ve hep bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca kedinizin size bakması için titreşimli uygulamalar da yapabilirsiniz. Ayağınızla yere vurduğunuzda o bunu hissedecektir.
  • Bahçe alanı olmadığı sürece araç akışı olan yerlere bırakmamanız önerilir.
  • Tasmayla birlikte gezebilirsiniz. Ancak gezerken tasmasının çok sağlam olduğundan emin olun.
  • Türlere göre genelde bakım şekli değişmez. Örneğin sağır Ankara kedisi bakımı diğer sağır kedilerden çok da farklı olmayacaktır. Benzer karakteristik özellikler görülür.

Kedilerde Geçici Sağırlık

Kedilerde geçici sağırlık farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Kir birikmesi, kanalda tıkanıklık, kulak içi enfeksiyonu, bir ilacın yan etkisi nedeniyle olabilir. Geçici sağırlık genelde sonradan yaşanan bir durumdur. Doğuştan olanlar kalıcıdır.

Sağır Kedi Nasıl Anlaşılır?

Sağır kedi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı çok da zor değildir. Eğer ev içinde sese tepki vermiyorsa, korkması gereken şeyden korkmuyor, tepkisiz kalıyorsa, olması gereken sesten daha fazla ses çıkarıyorsa ve de gözleri mavi ve tüyleri beyazsa sağır olma ihtimali yüksektir.

Van kedisi sağır mı sorusu için de bu bir yanıt olarak alınabilir. Her Van kedisi değil, ancak her 5 beyaz – mavi gözlü Van kedisinden biri sağır olarak doğabilir. Bunun nedeni genetik yatkınlıktır.

Sağır Kedi Tedavisi

Sağır kedi tedavisi kesin olarak yapılamamakla beraber özel bir implant ile duymasının sağlandığı da bilinmektedir. Yani teknolojik gelişmeler bu alanda yeni uygulamaları beraberinde getirebiliyor.

Sağır Kedi Sorunları

Sağır kedi sorunları davranış problemleri kapsamında değerlendirilebilir. Strese oldukça yatkın olan bu kediler çevreye karşı da daha fazla hassastırlar.

Bazen aşırı uyarılma halinde paranoyak tavır içine girebilir. Bazen de saldırgan tavırlarının daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle kendi güvenli alanlarından çıkan, veterinere giden kedilerde buna daha fazla rastlanır. Sağır annelerde yavru kedilerin sesini duymaması nedeniyle ihtiyaçlarını tam karşılayamama durumları görülebilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR