Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Gebelik

Kediler gebelik sürecinde iştahları artar, uyku düzenleri değişir. Gebelik sürecinde daha az ve sık sık beslenmelidir. Bir anda çok besin verilmemelidir.

Published

on

Kedilerde gebelik ve doğum hassasiyet gerektiren bir konudur. Kedi sahiplerinin en çok önemle üstünde durması gereken bir durumdur. İlk defa doğum yapacak kedilere göre daha önce doğum yapmış olan kedilerin hamilelikleri ve doğumları daha rahat geçmektedir. Doğum sonrasında yavrularına sıcak ve samimi yaklaşarak onlara bağlarını gösterirler ve sevgilerini göstermekten çekinmezler. Bu süreç sahibi ve kediler için önemli ve zor bir süreçtir.

Gebelik Süreci Belirtileri

Kediler gebelik sürecinde iştahları artar, uyku düzenleri değişir. Gebelik sürecinde daha az ve sık sık beslenmelidir. Bir anda çok besin verilmemelidir. Çünkü anne karnı zaten yavru yüzünden küçülmüş vaziyetteyken çok alınan besinle daha çok sıkışma ve hazımsızlık yapıp rahatsızlık verebilir. Bu nedenle beslenme düzenlemeleri yapılmalıdır. Hamilelikte gereken daha çok vitamin besin ihtiyacı olacaktır. Ama bunun aşırı verilmesi de kedinizin rahatsızlanmasına sebebiyet yaratır.

Kediler gebeliklerinde genelde tembelleşirler. Bu normal bir durumdur. Ama çok tembelleştirilmemelidir. Uzun yürüyüşler olmasa da muhakkak kısa yürüyüşler yatırılmalıdır. Bu kısa yürüyüşler kedinizin hem gebelik hem doğum sürecine yardımcı olacaktır. Uyumaya çalışırlar sürekli onları yormayacak şekilde oyunlar oynanıp sevgi gösterilebilir. Birçok kedi aynı kadınlar gibi hamilelik belirtileri gösterirler. Bu belirtiler; kusma, uykuya düşkünlük, sabahları bulantı vs. doğumla beraber her şey normale döner.

Kediler gebeliğinin üçüncü haftasından itibaren yere yatırılarak memesine bakıldığında büyüme ve pembeleşme gözlenir. Eğer bu belirtileri gördüğünüz halde emin olamıyorsanız bir veterinere gitmekte fayda var.

Kedilerde gebelik süresi 63-65 gündür. Bir iki gün sonrada doğum gerçekleşebilir. Yalnız gecikme fazla olursa acilen bir veterinere başvurulmalıdır. Gebeliğin son günlerinde kedinizin ortadan kayıp olması sizi tedirgin etmesin çünkü bu doğal yapılarında olan bir durumdur.

Kedileri doğuma hazırlarken onu stresten uzaklaştırmalısınız. Doğumu yapması için evin bir kenarında sıcak, gözden uzak bir yerde tüysüz ve yumuşak yorgan ya da battaniye parçası ile yapılan bir alan olmalıdır. Bu alan doğumdan iki hafta önce hazırlanmalı ki kedi o alana alışmalı ve yavrusunu doğumdan sonra orada büyütebileceğinden emin olmalıdır.

Normalde kedilerin vücut ısılar 38-39 derecedir. Ama doğumdan 12 saat öncesinde 37-36 dereceye düşer ama bu düşüş çok olursa veterinere başvurulmalıdır. Doğum belirtilerinden bazıları şunlardır; Doğuma birkaç saat kaslıya kedilerin akıntısı gelir. Bunu kedinin saklanarak kendini temizlemesinden anlayabilirsiniz. Doğuma bir saat kalasıya kedi doğumunu yapacağı köşeye saklanır. Vakit azaldıkça da akıntıları akmaya başlar. Kedinizi doğum sırasında onu tedirgin etmeden onu gözlemlemelisiniz.

Doğum Sürecinin Başlaması

Gebelikten sonra doğuma doğru giden yolda biraz zor olsa da kedinize destekle üstesinden gelebilirsiniz. Çünkü akıntı yoğun, koyu, siyah renkte ve kan renginde olursa ters giden bir şeyler var demektir. Vakit kayıp etmeden veteriner çağrılmalıdır. Doğum evde gerçekleşecekse el altında temiz havlu parçaları bulundurulmalıdır. Yatak olarak ayarlanan tabandaki ıslaklığın giderilmesi için fazladan bir temiz battaniye parçası bulundurulmalıdır. Sıcak ve temiz su, yavruların göbek bağını kesmek için önceden dezenfekte edilmiş makas bulunmalıdır. Her şey tam yapılır ve yolunda giderse bu mutluluğa ortak olmak sizi gururlandırır. Şimdi yavruları temiz bezle silip ısınacakları battaniye parçasının arasına koyup bu güzel tablonun tadını çıkarın. Süreç esnasında kedinize desteğinizi tam vermelisiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR