Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Görülen Göz Hastalıkları

Korneal sequestrum ve eosinofilik keratit bunlardan ikisidir. Eğer kedi gözü korneasında siyah, pembe veya kırmızı renkte doku plakları oluşursa muayeneye götürmek gerekir.

Published

on

Kedilerde göz hastalıkları değişik etkenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Dış etkenler buna neden olabileceği gibi iç organ problemleri de gözde yansımasını bulabilir.

Kedilerde Göz Kapanması

Kedilerde göz kapanması enfeksiyon nedeniyle oluşabilir. Enfeksiyon, eğer kedi göze bir darbe almadıysa en yaygın olan kapanma nedenidir. Gözdeki bu sorun, sanılandan daha ciddi olabilir. Aşılanmayan kedilerde konjonktivit olması ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Kedilerde Göz Çapaklanması

Kedilerde göz çapaklanması ancak geçmeyen, çok sık görülen durumlarda tehlike demektir. Soğuk hava, bazı hastalıklar, göz hastalıkları, toz ve rüzgâr, gözde oluşan enfeksiyonlar bu çapaklanma sorununu da beraberinde getirecektir.

Uyku gibi nedenlerle oluşan göz çapaklanmasında veterinere gitmeye gerek kalmaz. Ancak devam eden ve gün içinde sürekli akıtma sonrası çapaklanma hali varsa bu durumda veterinere götürmek gerekecektir. Enfeksiyon riski dikkate alınmalıdır.

Kedilerde Üçüncü Göz Kapağı Hastalıkları

Kedilerde üçüncü göz kapağı hastalıkları parazit, virüs, gözkapağı deformasyonları nedeniyle meydana gelebilen bir hastalıktır. Kedinizde üçüncü bir gözkapağı oluşma hali varsa bu halde en kısa sürede veterinere götürülmesi gerekir. Bazı hallerde tümör şeklinde üçüncü göz kapağı olabilir.

Kedilerde Göz Akıntısı Tedavisi

Kedilerde göz akıntısı tedavisi kedinizin durumuna göre değişecektir. İlk aşamada genellikle akıntıya neden olan durum tespit edilir ve belirli bir tedavi planı çıkarılır. Eğer göz ülseri veya konjonktivit gibi hastalıklar varsa bunlar öncelikli tedavi edilir.

Gözyaşı kanallarında tıkanmaya neden olan durumlar giderilir. İltihaplanma olan kanallardaki sorunlar yok edilir. Eğer göz kapaklarında normalden farklı bir durum varsa operasyon gerekebilmektedir. Genellikle bu gibi hallerde akıntının da operasyon sonrası durması söz konusudur.

Göz kapaklarında oluşan tümör nedeniyle akıntı varsa sıkı bir tedavi süreci başlar. Tümörlü kedilerde en kötü senaryo beyne sıçrama halidir. Cerrahi müdahale bunda da yapılır. İlaç olarak kedi göz damlası, ağrı kesiciler ve diğer seçenekler veteriner hekim tarafından belirlenir. Ancak tam iyileşme sağlanana kadar kontroller ve yineleyen durumların tedavisi devam eder.

Kedilerde Göz Bulanıklığı

Kedilerde göz bulanıklığı perde nedeniyle olabilir. Bunun oluşmasının nedeni farklı şekillerde görülebilir. Eğer kedinizin görme sorunları olduğunu düşünüyorsanız bu halde veterinere en kısa sürede götürmeniz gerekir.

Kedilerde Göz Şişmesi

Kedilerde göz şişmesi veterinere başvuruyu gerektiren bir durumdur. Genellikle darbe, iltihaplanma gibi nedenlerle şişme olur. Uygun ilaç tedavisi ve önlemler yapılır.

Gözü İltihaplı Yavru Kedi

Gözü iltihaplı yavru kedi evde yapılan müdahalelerle düzelebilir. Bunun için veterinerden ya da eczacıdan borak asit çözeltisi alabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda kullanılan göz damlası yavru kedi göz iltihabı için uygulanabilir. Geçmeyen hallerde veterinere başvuru yapmayı unutmayınız.

Kediler İçin Göz Damlası

Kediler için göz damlası için birçok marka görülebilir. Bunları kendiniz alacaksanız mutlaka açıklama ve kullanım şekli bölümlerini dikkate almanız, yanlış ürün olmaması için emin olmadığınız zamanlarda veterinerden yardım alınız. Kedilerde göz iltihabı için bazen damlayı kendiniz yaparak çözüm geliştirebilirsiniz.

Kedilerde Görülen Diğer Göz Hastalıkları

Bazı kedi göz hastalıkları nadir şekilde görülür. Korneal sequestrum ve eosinofilik keratit bunlardan ikisidir. Eğer kedi gözü korneasında siyah, pembe veya kırmızı renkte doku plakları oluşursa muayeneye götürmek gerekir. Tam olarak geçmeme riski olmakla beraber, tedavi edilebilir durum söz konusudur.

Ancak kedilerde yaşa bağlı olarak da birçok göz hastalığı görülebilmektedir. Mercek kalınlaşması, keskinlik kaybı, körlük yaşanabilir. Körlük yaşlılığa bağlı nadir görülen bir durumdur. Ancak kedi kör olduğunda genelde bunu fark etmez ve normal davranmaya devam eder. Duyularının güçlü olması yaşadığı çevreyi kolayca tanımasını sağlar.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR