Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Göz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde gözlerin aşırı derecede sulanması ve göz akıntısı durumları tıp dilinde epifora şeklinde bilinmektedir.

Published

on

Kediler arasında birçok hastalık ve rahatsızlık söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de Kedilerde Göz Akıntısı yaşanmasıdır. Kedilerde gözlerin aşırı derecede sulanması ve göz akıntısı durumları tıp dilinde epifora şeklinde bilinmektedir.

Başta İran kedileri olmak üzere bazı kedi cinslerinde ortaya çıkan ve sorun yaratan anatomik gözler ve şekilleri, bu durumun başlıca sebeplerindendir. Ayrıca distichiasis ve buna benzer doğumdan kaynaklı hastalıklar, göz kapağında ve kirpiklerde dönme gibi durumlarda da gözyaşının üretiminde artış görülür.

Kedilerde Göz Akıntısı Belirtileri

Kedilerde görülen göz akıntısının baş belirtisi gözyaşlarının göz kapaklarından taşarak akması ve yüzeyde lekelere sebebiyet vermesidir. Bunun yanında;

  • Gözlerde oluşan iltihap,
  • Şaşılık,
  • Gözlerde ortaya çıkan tahriş ve kızarıklıklar,
  • Gözlerde oluşan ödem,
  • Gözlerin çevresinde sarkma ve gevşeme,
  • Korneada görülen ülser,

diğer belirtiler arasında yer alır.

Göz kapaklarında yara oluşan kedilerde karakterize olarak göz kapağı tümörü görülebilir. Söz konusu göz kapağı tümörleri nadir olarak görülmektedir. Fakat genel olarak renk pigmenteleri olmayan göz kapaklarına sahip olan beyaz renkli kedilerde SCC (Skuamöz Hücreli Karsinom) sonucu meydana gelir. Bütün bu sorunlar ise gözlerde oluşan aşırı sulanmayı ve göz akıntılarını ortaya çıkarır.

Kedilerde Göz Akıntısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde Göz Akıntısı ve nedenleri

Veterinerler kedileri fiziki olarak muayene ettikten sonra, kedi sahibinden geçmişte yaşanan, varsa kazalar hakkında bilgi talep edecektir. Ön muayenenin ardından veteriner burundaki ve sinüslerdeki mevcut lezyonları kontrol edebilmek için MRI, bilgisayarlı tomorgrafi veya röntgen isteyebilir. Bu sayede sorunu daha detaylı inceleme fırsatı bulur.

Aynı zamanda kültür örneği alıp laboratuar analizi yaptırmak isteyebilir. Bu durumda ise cerrahi operasyonun tanı adına tek seçenek olduğu söylenebilir. Gözyaşı kanallarının yabancı maddelerden arınması için yıkanması da gerekebilir.

Göz Akıntısının Tedavisi

Kedilerde Göz Akıntısı ile ortaya çıkan sorunların giderilmesi için öncelikle korneada bulunan nemli dokulardaki yabancı maddeler alınır ve tahriş giderilir. Göz ülseri, konjonktivit ve benzeri hastalıkların tedavisinde öncelik daima esastır.

Gözyaşı kanallarında tıkanıklığa sebep olan lezyonların temizlenmesi de, tedavinin başarısı için oldukça gereklidir. Eğer göz kapaklarında anormal bir durum söz konusu ise cerrahi müdahale de gerekebilir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR