Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Göz Hastalıkları ve tedavisi

Kedi Hastalıkları arasında çok sık rastlanılan hastalıklardan biri de göz hastalıklarıdır. Kedilerde Göz Hastalıkları oluşumunu fark etmek için sıkça kedinin gözüne bakmak ve anormal bir durum olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Published

on

Kediler arasında yoğun olarak görülen ve belirtileri ile kendini gösteren pek çok hastalık vardır. Kedi Hastalıkları arasında çok sık rastlanılan hastalıklardan biri de göz hastalıklarıdır. Kedilerde Göz Hastalıkları oluşumunu fark etmek için sıkça kedinin gözüne bakmak ve anormal bir durum olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Gözde normalden farklı olarak buğulanma, kızarıklık, gözyaşı ve çapak var ise, kedinin göz hastalığına yakalandığı ve belirtileri ortaya çıktığı kesindir. Güvenilir bir veteriner hekimin muayene etmesi en doğrusudur.

Kedilerde oluşan göz hastalıklarını erken teşhis edebilmek ve tedaviye geç kalmamak için günlük kontrol edilmesi gerekmektedir. Günlük olarak göz kontrolü yapmak, olası bir rahatsızlık durumunda anında müdahale şansını tanımaktadır.

Kedilerde Göz Hastalıkları Durumunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir kedide göz hastalıklarının baş göstermesi, çeşitli belirtileri ortaya çıkararak tedavinin gerekli olduğu konusunda bilgi verir. Ancak kedilerde göz rahatsızlıklarının teşhisi için bazı belirtiler vardır. Bunlar maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir;

  • Gözlerin birinde veya ikisinde akıntının olması,
  • Gözlerin birinde veya ikisinde sulanma olması,
  • Gözkapağı astarlarının birinin veya ikisinin beyaz veya kırmızı olması,
  • Gözlerin birinde veya ikisinde çevresel çapaklanma olması,
  • Gözlerin birinin veya ikisinin kısılması,
  • Gözlerin birinin veya ikisinin renginde buğulanma olması.

Kedide Oluşabilecek Anormal Dikkat Çeken Davranışlar

Kedilerde Göz Hastalıkları belirtileri ve rahatsızlığı sırasında, kedilerin normal dışı davranışları dikkat çekmektedir. Kediler, göz hastalıklarının verdiği rahatsızlık nedeni ile rahatsızlığını anormal davranışlarla belli etmektedir. Eğer kedi, sürekli gözlerini kısarak bakıyor ve patileri ile gözlerini ovuşturuyor ise, dikkatli bir şekilde izlemek gerekebilir. Bu durumda veterinere danışılması da en ideal karardır.

Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Kedilerin göz hastalıklarına neden olan pek çok etken ve virüs vardır. Konjunktivit, katarakt, retinal hastalıklar ve glokom gibi birçok göz rahatsızlığı mevcuttur. Bu göz hastalıklarına karşı önlemler almak gerekir. Kedilerin günlük göz kontrollerini yapmak, rahatsızlığın önlenmesi için ilk adım olmakla birlikte, erken teşhisi de sağlar. Erken teşhis de veteriner hekimin önereceği ilaçlar ile hastalık ilerlemeden ortadan kaldırılabilir. Örnek olarak merhem ve damla tedavisi gösterilebilir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR