Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Hapşırık

Hapşırık kedilerde sık karşılaşılan durumlardan biri. Bunun nedeni kedilerin birçok farklı nedene bağlı olarak hapşırabilmesi.

Published

on

Biz hayatını kediler ile paylaşan kedi severlerin sevimli dostlarımızı hemen her an yakından izlememiz gerekiyor.

Zira kediler konuşamadıkları için sağlık durumları ile ilgili bilgi sahibi olmanın tek yolu kedilerimizi izlememiz. Hapşırık kedilerde sık karşılaşılan durumlardan biri. Bunun nedeni kedilerin birçok farklı nedene bağlı olarak hapşırabilmesi.

Ancak şunu da söylemeden geçmeyelim; kedilerde hapşırık kimi zaman sıradan ve anlık rahatsızlıklar neticesinde görülebilirken bazen de başta solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere çeşitli ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

Bu yüzden kedinin hapşırmasını genel sağlık durumu ve varsa diğer hastalık belirtileri ile birlikte ele almak gerekiyor. Kedilerin hapşırmasına neden olan etkenler dediğimiz gibi oldukça çeşitli.

why-is-your-cat-sneezing0

Kimyasal maddeler

Kedilerin burunları bizlerden çok daha hassastır ve çeşitli kimyasal maddeler geçici rahatsızlık vererek kedilerin hapşırmasına neden olabilir.

Sigara dumanı, parfüm, deodorant, oda spreyleri, oje, aseton, kolonya ve birçok temizlik malzemesi kedileri hapşırtabilir. Ancak kimyasal maddeler nedeni ile ortaya çıkan hapşırma geçici bir durumdur ve normal kabul edilir.

Yani kediniz yanında oje sürdüğünüz sırada hapşırıyorsa bu endişelenecek bir durum değildir.

Kedide hapşırığın yanı sıra göz ve burun akıntısı varsa mutlaka veterinere başvurmak gerekir
Kedide hapşırığın yanı sıra göz ve burun akıntısı varsa mutlaka veterinere başvurmak gerekir

Enfeksiyonlar

Kedilerin hapşırmasının altında yatan nedenler arasında en tehlikelisi enfeksiyonlar. Özellikle kedilerde karşılaşılan viral solunum yolu enfeksiyonlarının en önemli belirtilerinden biri de hapşırıktır.

Ancak kedi her hapşırdığında hasta olduğunu düşünmek doğru değildir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kedinin hapşırmasını genel sağlık durumu ve varsa diğer hastalık belirtileri ile birlikte ele almak gerekir.

Enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan hapşırıklara gözlerde ve burunda akıntı, halsizlik, öksürük, yüksek ateş, iştahsızlık gibi belirtiler eşlik eder. Kedinizde hapşırık ile birlikte yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa yapmanız gereken şey hemen veteriner hekiminize başvurmaktır.

Burun kanamaları (nasal kanamalar)

Kedi hapşırdığında burnundan da kan geliyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Bu duruma genellikle burun içi tümörleri yol açar. Bu yüzden eğer kedi hapşırıyor ve burnundan da kan geliyorsa acil şekilde veterinere başvurulması gerekir.

Hekim yapacağı detaylı muayene neticesinde kanserden şüphelenirse bu şüphesini biyopsi ve röntgen gibi yöntemleri kullanarak kesinleştirme yoluna gidecektir.

Ters hapşırık

Kedilerde karşılaşılan ilginç durumlardan biri de ters hapşırık. Ters hapşırık aslında hapşırık değil, ancak kedilerde hapşırığa benzer tepkiler ortaya çıkarttığı için bu isim verilmiş.

Ters hapşırık kedinin damağının istemsiz olarak kasılması durumu, yani aslında hapşırıktan çok bizdeki hıçkırığa benzeyen istemsiz bir hareket. Ancak ters hapşırık da normal kabul ediliyor ve zaten kısa sürede kendiliğinden geçiyor.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR