Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Hapşırma

Kedilerde her hapşırma önemli bir hastalığın belirtisi olmaya bilir. Basit bir solunum yolu enfeksiyonu ve üşütme de hapşırığa sebep olabilir.

Published

on

Kediler de tıpkı insanlar gibi tozdan yada farklı sebeplerden hapşırabilirler. Kedilerin aksırma meselesi sahipleri tarafından çoğu zaman ciddiye alınmayan alınmaz fakat bu hapşırmalarciddi meselelerin başlangıcını işaret edebilir.Bu sebeple kedinizin aksırması gidişatında bulguları dikkatlice araştırıp mesele hakkında hipotezde bulunmak hem kedinizin hem de sizin sıhhatiniz açısından önemlidir.

Kediler Hapşırma Sebepleri

Kediler aksırma hapşırma sebeplerini altta sıralanan sebeplere bağlıdır;

  • Kedinizin aksırmasının sebebi kolay bir solunum işlevi olabilir. Bu sebeple kediniz her aksırdığında hastalandığını düşünmeniz anlamsızdır.
  • Enfeksiyon: Şayet kedinizin aksırmaları geniş bir zaman dilimine dağılmışsa ve aksırmayla beraber göz akması ve göz şişlikleri alana gelmişse hastalıktan şüphelenmenizde fayda vardır.
  • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu: Bulguları kedinizin aksırması, öksürmesi, göz bölgesinin şişmesi ve fazla mukus salgılamasıdır. Bulaşıcı bir virüs olduğundan dikkat edilmesi son derece önemlidir.
  • Kimyevi Maddeler: Kedilerin aksırma meseleyi bazı kimyevi maddelerden kaynaklanabilir. Misalin; sigara dumanı, paklik maddeleri ve spreylere karşı kediler oldukça duyarlıdır ve bu kimyeviler sebebiyle aksırmaları da oldukça normaldir.
  • Nasal Kanamalar: Şayet kedinizin hapşırıkla birlikte burnundan kan geliyorsa bu vaziyet kanserin habercisi olabilir.
  • Hemen veteriner doktorunuza müracaat eterek biyopsi ve röntgen yolları ile sualin sebebi teşhis edilmelidir.
  • Mevsimsel Nedenler: Kediniz polen ve tozlara bağlı olarak bazı mevsimlerde aksırma meseleyi yaşayabilirler.
  • Diğer Nedenler: İleri derecede diş çıbanları ve üst dişlerde alana gelen enfeksiyonlarda aksırmanın sebebi olabilir. Ayrıca o küçücük burunlarına yabancı cisim kaçması ve burunlarında  oluşabilecel  kırıklarda hapşırığa neden olabilir.

Her hapşırma önemli bir hastalığın belirtisi olmaya bilir. Basit bir solunum yolu enfeksiyonu ve üşütme de hapşırığa sebep olabilir.

Eğer kedi dostunuz çok sık hapşırıyorsa yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan şüphelenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kedinizin sağlığını ihmal etmeden veterinerinize görünmelisiniz.

Yayınlanan tüm makaleler, kendi bilgilerim ile yazılmış yazılardır. Yani genel bilgilerdir. Kedilerinizde herhangi bir problem yada hastalık hapşırık gibi farklı haller gördüğünüz taktirde veterinerlerinize başvurmanızı öneririz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR