Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Herpes Virüsü Tedavisi

Herpes virüsü hastalığı, kedilerde görülebilen yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Hastalık görülen kedilerde, hastalığın bulaşma yolu genel olarak solunum yoludur.

Published

on

Solunum yolu ile bulaşan herpes virüsü, aşısız ve hamile olan kedilere plasenta yolu ile bulaşmaktadır. Bu hastalıktan yavru kediler de etkilenmektedir. Gözlerde oluşan akıntı, zayıflama, öksürme, salivasyon, hırıltılı solunumlar ve ateşlenme gibi belirtilerle paralel olan herpes virüsü hastalığı, yeni doğan yavrularda birkaç gün içerisinde etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu hastalığa yakalanan yavru kediler 15-20 gün içerisinde ne yazık ki ölürler.

Ayrıca nekahat döneminde, aralıklı bir şekilde kedilerin virüsü çıkarmaları gerekmektedir. Hastalığın bulaşmasının 2-6 gün sonra kedilerde çeşitli klinik bulgulara rastlanır. Salya, gözyaşı akıntısı, hırıltıyla güçleşen solunum, kilo kaybı, öksürük gibi belirtilerle daha da güçlenir. Herpes virüsü hastalığı genelde yüksek ateşle seyretmektedir. Bu nedenle, ortaya çıkabilecek olan çeşitli klinik bulgular oldukça hızlı gelişim gösterir. Aynı zamanda sütten henüz kesilmiş olan yavru kedilerde herpes virüsünün etkileri daha şiddetli görülür.

Herpes virüsünün etken olduğu hastalık iki farklı formlarda incelenebilir. Bunlar akut form ve kronik form olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut Formda Herpes Virüsü Belirtileri:

Herpes virüsü hastalığının yavru kediler üzerindeki etkisi oldukça ağırdır bu formda. Şiddeti yüksek enfeksiyonlarla beraber ölümle sonuçlanan bu formda, şekillenen ilk belirtiler burun akıntısı, gözyaşı ve hapşırıktır. Bir ya da iki gün içerisinde burun akıntısında ve gözyaşında, bakterilere bağlı olarak enfeksiyon etkiler sebebi ile yapışkan iltihaplar meydana gelir. Bu durum söz konusu olduğunda göz kapaklarında yapışma, burun deliklerinde tıkanma ve daralma görülür.

Burun tıkanması ile birlikte baş gösteren daralmalar sonrasında ağız yolu ile hırıltılı solunumlar gözlenmektedir. Herpes virüsünün etken olduğu hastalığın ilerleyen zamanlarında kedilerin alt solunum yoları da enfeksinyonel sebeplerden ötürü iltihaplanır. Bu nedenle hayvan, her hapşırmada etrafa salgı yayar.

Kronik Formda Herpes Virüsü Belirtileri:

Hastalığın kronik formu ise akut formun komplikasyonlu halidir. Klinik bulgularda farklılık bulunmaz, ancak seyir ve şiddette farklılıklar mevcuttur. Nöbetler hâlinde baş gösteren aksırığa süreklilik arz eden burun akıntısı eşlik eder.

Herpes Virüsünde Önlem ve Tedavi

Aşılar, bu hastalığın önüne geçebilecek en etkili önlemdir. Yavruların 2 aylık iken aşılanmaları ve her yıl düzenli olarak aşılanmaları gerekir. Tedavide ise burun ve göz civarında oluşan kabuksu yüzeyin özenle kaldırılarak temizlenmesi gereklidir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR