Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Karın Zarı İltihabı Görülmesi (Peritonit)

Kedilerde Karın Zarı İltihabı görülüyor ve bakteriyel problemlerden kaynaklanıyorsa, büyük sorunları işaret ediyor olabilir. Söz konusu bu durumda, kedinin yatmakta olduğu iç hastalıkları bölümü doktoru tarafından her an isteğe bağlı olarak kan testi yapılabilir.

Published

on

Canlılar yaşamlarını çeşitli koşullarda sürdürmektedir. Hayvanlar da bazı zorluklar karşısında yaşam mücadelesi göstermektedir. Söz konusu çeşitli koşullar karşısında bazı problemler de ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerden biri de hastalıktır. Yazımızda ele aldığımız kedilerde de pek çok hastalık baş göstermektedir. Bunlardan biri de Kedilerde Karın Zarı İltihabı (Peritonit)’dır. Sulu ve aynı zamanda ince bir yapıya sahip karın zarı, diğer ismiyle peritoneum olarak anılır.

Kedilerin karın zarları oldukça hassas yapıya sahiptir. Bu bölgelerden alınan hasarlar sonrasında peritonit (Karın Zarı İltihabı) ortaya çıkabilir. Kedilerin karın zarı iltihabı ile karşı karşıya kalması, hayvanın ameliyat olmasını zorunlu kılabilir. Eğer söz konusu durum nedeniyle ameliyat olması gereken hayvan ameliyat edilmezse, her hareketinde diğer organlara temas eden karın zarı yüzünden acı çektiği görülebilir.

Kedilerde Karın Zarı İltihabı Belirtileri

Karın zarı iltihabı sadece kedileri değil, köpekleri de benzer sıkıntılara sokabilir. Karın zarı iltihabının belirtileri;

  • Kusma durumu,
  • Ateş,
  • Kalp atışlarında hızlanma,
  • Acının hafiflemesi için dua pozisyonu alma,
  • Kalp atışlarındaki ritim bozuklukları,
  • Kan basıncında düşüşlerin yaşanması ve
  • Karın ağrısı

olarak sıralanabilir.

Problemin Tanısı

Hastalığa neden olacak problemlerin ve hastalığın tanısı için öncelikle kedinin bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gereklidir. Kan tahlili, idrar tahlili, röntgen, ultrason gibi testlerin titizlikle yapılması ve kedinin, problemin baş göstermesi ile birlikte yaşadıkları ve görülenler, veteriner hekime doğrudan, eksiksiz ve hatasız olarak anlatılmalıdır. Aynı zamanda ultrason ve röntgen sonuçları da, kedinin yaşadığı problemin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Karın Zarı İltihabı Tedavisi

Karın Zarı İltihabının Tedavisi

Karın zarı iltihabının görüldüğü kediler, tedavi için uygun olan hastanelerde iç hastalıkları bölümünde müşahedede tutulmalıdır. Müşahede altında tutulması sırasında elektrolit ve akışkan terapiler uygulanmalıdır. Kedinin beslenmesinde bir sorun varsa, beslenme tüpünün doğruca sindirim sistemine yerleştirilmesi gereklidir. Veya uygun gıda maddelerinin enjektesi yapılır.

Kedilerde Karın Zarı İltihabı görülüyor ve bakteriyel problemlerden kaynaklanıyorsa, büyük sorunları işaret ediyor olabilir. Söz konusu bu durumda, kedinin yatmakta olduğu iç hastalıkları bölümü doktoru tarafından her an isteğe bağlı olarak kan testi yapılabilir. Bu süreç oldukça önem taşımaktadır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR