Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Karma Aşı

Kedilerde karma aşı bu anlamda çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu aşının isimi yani karma aşı birden fazla hastalığa ve rahatsızlığa karşı direnç ve bağışıklık sağlanması için oldukça gereklidir.

Published

on

Kedilerde karma aşı ve içeriği oldukça önemli bir konu olmakla beraber birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Evimizde baktığımız ve bizim için büyük bir anlam ifade eden evcil dostlarımızın sağlıklı bir hayat ve hastalıklara karşı dirençli olmalarını sağlayan aşı çok önemlidir.

Evcil kedilerimizin daha güzel ve kaliteli bir hayat sürmelerini sağlamak bizim görevimizdir. Bu görevi yerine getirebilmek için aşılarını tam ve program dahilinde yaptırmamız gerekmektedir.

Kedilerde karma aşı ne işe yarar? En çok sorulan sorulardan biri olmakla beraber önemli bir sorudur.

Karma aşı bu anlamda çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu aşının isimi yani karma aşı birden fazla hastalığa ve rahatsızlığa karşı direnç ve bağışıklık sağlanması için oldukça gereklidir. Kedilerde ise bu aşıyı doğduktan 8 hafta sonra kullanmaya başlanmaktadır.

Kedilerde karma aşının uygulanması kedilerin yaşamlarını rahat ve daha kaliteli yaşamaları için gereklidir.

8 haftayı dolduran kedilerde kullanılmaya başlanan bu aşı en az 2 doz olmak üzere uygulanacaktır. 2 uygulama arasında ise en aşağı 3 hafta gibi bir süre olmalıdır.

Yani bu durumu biraz daha açacak olursak sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren bir kediye karma aşı 8. hafta ve 11. haftalarda uygulanabilir. Aksatmamak için bir tane karma aşı takvimi alabilirsiniz. Söz konusu bu aşıyı uygulamadan önce yapılması gereken tedavi vardır.

Bu tedavi kedilerde iç parazit tedavisidir. Aşının tam olarak etki yapabilmesi için kedilerde iç parazit olmamalıdır. Bu aşıyı yapmadan önce iç parazit tedavisi yapılıp kedi iç parazitlerden arındırılmalı ondan sonra ise karma aşı uygulaması yapılmalıdır.

Hatta mümkünse iç parazit tedavisinden sonra bu durum kontrol edilmelidir.

Kedilerde karma aşının içeriği besleyiciler tarafından merak edilen bir diğer konudur. Birçok şekilde ve farklı biçimde karma aşı görmek mümkündür. Ülkemiz sınırları içerisinde kediler için kullanılan karma aşı yalnızca 3 hastalığa karşı bağışıklık sağlamaktadır.

Bu hastalıklar sırası ile; Feline Panleukopenia, Feline Enfeksiyöz Rhinotracheitis ve bir diğeri Calicivirüs olarak bilinen hastalıklardır. Bu hastalıklar özellikle yavru kedilerde üst seviye enfeksiyonlara sebebiyet verebilmektedirler.

Kedilerde zamanında aşılama çok önemlidir. Zamanında aşılama yapılırsa kediler bu sorunlara karşı ciddi bir şekilde korunurlar.

Bu yüzden de bahsettiğimiz aşı takvimini edinmeniz çok iyi ve güzel bir sonuç olacaktır. Bu hastalıkları sırası ile anlatacak olursak ilk hastalığımız kedilerde ani ölümlere kadar gidebilen şiddetli enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Belirtileri ise ishal, kusma, iştahsızlık ve halsizlik olarak kendini ele verir. İkinci hastalık yetişkin olmuş kedilerde de görülebilir.

Üst solunumu yollarında sıkıntılar olur ve ağız ve çevresinde yaralar görülebilir. Üçüncü hastalığımız ise yine ağız bölgesinde yaralara ve ülserlere neden olmakla beraber son derce bulaşıcı bir hastalıktır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR