Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Kilo Verme

Kedim şişmanlıyor şikayetinde bulunanlar bu şikayet için kedilerine yaş mama yerine diyet mamaları verebilir.  Beslenme programı çerçevesinde kediler için ideal bir program oluşturulmalıdır  bu program için ayrıca sık öğünler yapılmalıdır.

Published

on

Kedilerde de kilo vermek bir ihtiyaçtır bu bakımdan kedilerde obezite ve kilo verme mücadele edilecek konular arasında yer almaktadır. Aslında kedi bakımında kilo ile ilgili herhangi bir kısıtlamaya gidilmemektedir. Fakat şişman kedi nasıl zayıflar? Şeklinde bir problem ile karşı karşıya kalındığında kedilerin beslenmesi ele alınması gereken bir ihtiyaç haline gelmektedir. Sağlıklı bir kedi normal şartlarda sadece ihtiyacı olan mamayı tüketmektedir.  Bu şekilde gerçekleşecek kilo alımı da gayet normal olacaktır. Fakat bazen kediler için kilo alımı normalden daha üst seviyelere çıkmaktadır

Kedilere Obezite

Obez kedilerin beslenmesi ve kedilerin beslenirken sergilediği tavır kedi şişmanlığını göstermektedir. Obezite için kedilerde farklı unsurlar bulunmaktadır.  Yanlış beslenme kedilerde obezite probleminin basında gelmektedir.  Bunun yanı sıra kediler için yapılan kısırlaştırma ya da hormon bozukluğu da kedilerde obeziteye neden olmaktadır. İdeal kedi kilosundan gazla alınacak kiloda insanlarda olduğu gibi hareketsizlik ve psikolojik problemler de yer almaktadır. Eğer kedinizde obezite sorunu varsa bunun için gereken tedbirler de alınmalıdır.

Kedilerde Kilo Verme

Kedilerde Kilo vermek için yapılacak olan en iyi işlem kalori ihtiyacını hesaplamaktır. Kedi zayıflatmak için ilk olarak kedi ırkına göre kalori hesabı yapılmalıdır.  Bu hesaptan sonra kedilerin ihtiyacı olan kaloriden daha az besin verilerek kedi zayıflatma yapılmaktadır.  Aslında bu konuda kediler için sabit bir değer bulunmamaktadır. Kediler için günlük kalori ihtiyacı yasa ve cinsiyete hatta ırka göre değişmektedir.  Bu konuda obez kediler için kalori ihtiyacı düşüktür.  Kısırlaştırılmış kedilerin de ihtiyaçları kalori olarak daha düşüktür. Kilo vermede en önemli noktalardan biri kedinizin günlük ihtiyacını iyi bilmenizdir.  Yavru kedilerin kalori ihtiyacı fazladır. Kısırlaştırılmış kedilerin kalori miktarının düşük olması ise bu kedilerin yavru kedilere gire daha hızlı kilo almasına neden olmaktadır.

Kedilerde Kilo Verme Önerileri

Kedileri için kedimi nasıl zayıflayabilirim ya da kedim nasıl kilo verir? Gibi soruları soranlar için ilk tavsiye insanlarla kedilerde kilo verme yöntemlerinin hemen hemen aynı olduğunu düşünmek olacaktır.  İdeal kedi kilosu için kedilerin kesinlikle ev yemekleri ile beslenmemesi gerekmektedir. Beslenme programı çıkarılarak ya da kediler için özel mama tercihinde bulunarak kedilerin zayıflaması sağlanmaktadır. Kediler için sorulan kedim obez mi sorusu için ya da kedilerde obezite sınırı asılması halinde kediler için mama sınırlaması getirilmelidir.  Mama kısıtlaması hem kedinizin istediği kiloda yani onun için sağlıklı olan kiloda kalmasını sağlayacaktır hem de kedilerde obezite ile mücadele başlatacaktır.

Kediler Nasıl Kilo Verir?

Kedim şişmanlıyor şikayetinde bulunanlar bu şikayet için kedilerine yaş mama yerine diyet mamaları verebilir.  Beslenme programı çerçevesinde kediler için ideal bir program oluşturulmalıdır  bu program için ayrıca sık öğünler yapılmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR