Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kedilerde kızgınlık dönemi ne yapılmalı sorusu evde kedi besleyenler için çetrefilli bir duruma işaret edebilir. Kediler doğal alanlarında zaten doğal süreçlerini devam ettirirler ve çiftleşerek ürerler.

Published

on

Kedilerde kızgınlık dönemi kedisi olan her hayvan severlerin karşılaştığı bir dönemdir ve bazen kolay atlatılırken bazen zor bir sürece işaret edebilir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Olur?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman sorusunu bilmek sürece hazırlıklı olmak aşısından önemlidir. Yavru bir kedi aldığınız varsayılırsa ilk kızgınlık dönemi 5-8 aylıkken olacaktır. Bu dönemdeki kedi hareketlerle kendi halini belli eder.

Yani durmadan miyavlar, normalde olmadığı kadar size karşı sevecen davranır. Yere sürtünme, koku bırakma hareketleri yapar. Dişi kedilerin kızgınlık dönemi yılda 3 ker görülür. Bahar ve yaz aylarında bu döneme daha sık girer. Bazen de kış aylarında güneşi havanın olduğu zamanlar bu döneme de denk gelebilir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır sorusuna gelince bunun farklı yollarından bahsetmek mümkün. Ancak kediniz çiftleşmeyecekse zor bir dönem sizi bekliyor demektir. Kızgınlık döneminde kediyi rahatlatma arayışına girerek bu süreçte daha iyi zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kızgınlık Dönemlerinde Yaralanmalara Dikkat

Kızgınlık dönemindeki kedi evde kapalı kalırsa bu durum onun risk içine girmesi anlamına gelir. Çünkü devamlı miyavlaması ve dışarı çıkmak istemesi sahibini de zorlar.

Bir yol bulup çiftleşmesi gerekmektedir. Bunun için de balkon, baca delikleri ya da akla gelmeyecek diğer yöntemler deneyebilir. Kızışan dişi kedi nasıl sakinleştirilir sorusuna verilecek en iyi yanıt bu noktada kısırlaştırılması olacaktır. Aksi halde yaralanmalar olabilir.

Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılmalı

Dişi kedi ne zaman kısırlaştırılmalı sorusuna gelince bebekleri olmasını istemiyor ve uzun vadede her açıdan rahat bakı istiyorsanız 6-8 aydan itibaren kısırlaştırma yaptırmanız önerilir. Veteriner hekimlere göre ideal kısırlaştırma zamanı 10-12 ay civardır. Ancak kısırlaştırmanın yapılacağı veterinere dikkat edilmesi önerilir.

Önceden klinik araştırması yapılması tavsiye edilir. Kısırlaştırma dışında kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır sorusuna bazı kedi sahipleri ilaç ve sakinleştirici gibi çözümler bulabilmektedir. Ancak bunun sağlıklı olup olmadığı konusunda birçok kişi şüpheli bakmaktadır.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi İçin İlaç

Kedilerin kızgınlık dönemi için ilaç olarak bazı veterinerler iğne yapabilmektedir. Operasyon olmadan kedilerde kızgınlık dönemi iğnesi ile çözüm geliştirilebilmektedir.

Bu ilaçların kullanım zamanı, yan etkileri konusunda veteriner hekimden ayrıntılı bilgiler alınmalıdır. Bazı hallerde bu iğne tüy dökülmesi, deri incelmesi, tüylerin ağarması gibi durumlara neden olabilir. Sonuç itibariyle kedinin doğal dengesi bozulmaktadır.

Kedi Kızgınlık Hapı

Kedi kızgınlık hapı gibi yöntemlerin genellikle kedilerin kızgınlık dönemini sakinleştirmek için üretildiği ancak verilmesinin pek uygun olmadığı yönünde genel bir izlenim söz konusudur. Yani kısırlaştırmak en iyi sonuçtur.

Zorunlu olunan durumlarda Passiflora kedi şurubu kızgınlık dönemi için sık karşılaşılan bir ilaçtır. Veteriner önerisi sonrasında, yan etkileri de dikkate alınarak verilmelidir.

Kedi Kızgınlık Dönemi Ne Yapılmalı

Kedilerde kızgınlık dönemi ne yapılmalı sorusu evde kedi besleyenler için çetrefilli bir duruma işaret edebilir. Kediler doğal alanlarında zaten doğal süreçlerini devam ettirirler ve çiftleşerek ürerler.

Evde kedi besleyen kişiler kızgınlık dönemlerinde sorun yaşadıklarından kedi sakinleştirici ilaçlar gibi çözümlere başvurmaktadır. Ancak bu çözümler hayvanda yıpratıcı etki yaratır. Bazı hallerde de etki derecesi soru işareti yaratabilir.

Bu durumda kedinize boşuna ilaç vermiş ve olumsuz yan etkilere neden olmuş olursunuz. Uzun vadede kedi bakmayı istiyorsanız en iyi çözüm kısırlaştırmak olacaktır.

Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker mi?

Kediler kızgınlık döneminde acı çeker mi sorusuna gelince kediler çiftleşmek istediklerinden acı çeker gibi sesler çıkarabilir. Ancak bu onların fiziksel olarak acı çekmesi anlamına gelmez.

Advertisement

POPÜLER KONULAR