Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Koku Alma Duyusu

Kedilerde bulunan Jacobson organı feromonları analiz etme ve kokularını alabilme yeteneği sağlar.

Published

on

Doğada üstün yetenekleri ile ön planda olan hayvanların belki ilk sırasında yer alan kedilerde koku alma duyusu da oldukça gelişmiştir.

Kediler vücutlarında bir çok yerde koku bezleri barındırırlar. Bu koku bezleri kafa yanlarında, ağızlarında, ön patilerde ve kuyruklarındadır. Koku alma duyuları kedilerin hayatında büyük derecede rol oynamaktadır. Hayatlarının neredeyse her saniyesinde koku alma duyularını kullanırlar. Kendi bölgelerini işaretlerler.

Çevresindeki nesneleri, kişileri koklayarak tanırlar. Eve herhangi bir eşya aldığınızda, yabancı birileri geldiğinde vs. kediniz gelen kişileri veya eşyaları koklamak isteyebilirler. Bu istekleri eşyaları ve kişileri kendi kafasında “Tanıdıklar” kategorisine eklemek istemesidir.

Kedilerde bulunan Jacobson organı feromonları analiz etme ve kokularını alabilme yeteneği sağlar. Bir yeri uzun uzun kokladıktan sonra ağzı açık kalmış bir kedi gördüğünüzde muhtemelen hafif almış olduğu bir kokuyu netleştirmek isteyen bir kedi görüyorsunuzdur.

Kediler Neden Koklar? Kedilerde Koku Alma Duyusu

Kediler yaşamlarının neredeyse her anında koku alma duyularını kullanırlar. Yeni doğmuş, henüz gözleri açılmamış olan yavru kediler koku duyularını kullanarak anne memesini bulurlar.

Avlanmaları esnasında koku duyularını kullanabilirler. Ancak koku duyularından önce görme ve duyma duyuları da avcılık için oldukça önemlidir. Bu iki yetinin yanında koku alma duyuları da avlarının yerini bulma ve yakalamada kedilere yardımcı olur.

kedilerde koku alma

Kediler koku alarak insanları ve çevredeki nesneleri tanırlar. Yeni görmüş olduğu insanları koklayarak tanımaya çalışırlar. Sık sık koklayarak yeni görmüş olduğu kişiyi tanırlar ve zamanla daha samimi olurlar.

Kedi sahipleri kedilerini okşayarak sevdiklerinde kediler sahiplerinin okşadığı yerleri yalayarak düzeltirler. Bu yalamaların sebeplerinden biri dağılan tüylerini düzeltmek, bir diğer sebebi ise kendi üzerlerine sinen insan kokusunun yok olmasını istemeleridir. Kediler kendi üzerlerinde farklı bir koku istemezler. Üstünde farklı bir koku aldıklarında kendilerini yalayarak bu kokuyu yok etmeye çalışırlar.

Kedilerde Koku Bırakma

Erkek kediler kızgınlık dönemleri geldiklerinde evin farklı köşelerine koku bırakırlar. Bunun sebebi normal şartlarda doğada yaşayan erkek kedilerimizin dişi kedilere kendini tanıtma ve çiftleşme isteklerini iletmek istemesidir. Evlerde yaşayan erkek kediler de doğadaki kediler gibi evin farklı yerlerine koku püskürtürler.

Kedinizin bu koku bırakmalarının sonlandırılması için kedinizin çiftleştirilmesi gerekmektedir. Çiftleştirmenin gerçekleştirilemeyeceği durumlarda ise kısırlaştırma öneriliyor.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR