Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Koku, Alma Tat ve Dokunma

Kedi neden koklar dediğimizde bunun nedeni çok farklı şekillerde yanıtlanabilir. Bir cismi ya da insanı değişik gerekçelerle koklayabilir.

Published

on

Kedilerde koku alma tat ve dokunma konuları genel kedi sağlığı bakımından önemlidir. Kediler hakkında merak edilen bu ayrıntılar onları daha yakından tanımanızı sağlar.

Kedi Neden Koklar

Kedi neden koklar dediğimizde bunun nedeni çok farklı şekillerde yanıtlanabilir. Bir cismi ya da insanı değişik gerekçelerle koklayabilir. İnsana doğru olan koklama işlemi genellikle onu tanıma ve benimseme amaçlıdır.

Özellikle bir eve yeni gelen kediler her yeri tanımak ve benimsemek için koklar. Bir cismi koklamasının nedeni de tanıma, anlam verme gibi nedenlerle olabilir.

Kedim Sürekli Kokluyor

Kedim sürekli kokluyor diyorsanız bunun nedeni ilginç gelen bir kokuyu tanımaya çalışıyor olması olabilir. Eğer sizi kokluyorsa üzerinizde başka bir kedinin ya da köpeğin kokusu olabilir. Kedilerin koku alma duyuları çok gelişmiştir. Kör olanların bu kadar rahat hareket etmesinin de nedeni budur.

Kedilerin Kaçtığı Kokular

Kedilerin kaçtığı kokular özellikle bazı bitki kokularında yoğunlaşır. Bu tür kokulara evlerinin yakınında kedi istemeyen kişiler başvurmaktadır. Kedilerin sevmediği kokular arasında en çok bilineni karabiber, lavanta, sarımsak yer alır.

Bahçenize kedi gelmesini istemiyorsanız bunlardan ekebilirsiniz. Naftalin, kolonya gibi sevmedikleri diğer maddelerin sınırlı koklatılması önerilir. Bunlar zehirleyici etki yaratabilmektedir.

Kedilerin Sevdiği Kokular

Kedilerin sevdiği kokular tahmin edileceği gibi lezzetli et ve yiyecek kokularıdır. Evinizde pişen yiyecekler olduğu sürece onların burunları da memnun kalır.

Kaybolan Kedi Evini Bulabilir mi?

Kaybolan kedi evini bulabilir mi sorusu bilimsel araştırmaların da konusu olmuştur. Birçok araştırma sonucu kedilerin önceden kaldıkları evleri bulmasının çok zorlanmadan gerçekleştiği yönündedir.

Yani ne kadar karmaşık olursa olsun kediler önceden kaldıkları evlerin yolunu bulurlar. Ancak süre olarak belli bir zaman yoktur. Ayrıca bazı kedilerde istisna da olabilir. Yani çoğunluk açısından değerlendirilmelidir.

Kediler Bizi Nasıl Sever?

Kediler bizi nasıl sever diyorsanız yeni kedi almış ya da almayı düşünmüşsünüzdür. Kedilerin sizi sevmesi için ona kötü davranmamanız ve sevdiğinizi nazikçe belli etmeniz gerekir.

İlk tanışmada zorlanan kişiler ip gibi oyuncaklarla ortamı ısıtabilirler. Bazı kişiler de süt, mama vererek bağ kurmaya çalışır. En etkili yöntem mama vermek ve sevginizi hissettirmek olacaktır.

Kediler Sahiplerini Nasıl Tanır

Kediler sahiplerini nasıl tanır sorusu da merak uyandıran bir konudur. Koku ve diğer duyuları gelişmiş olan kediler sahiplerine ait kokuları da seçer.

Kediler Hangi Tadı Alamaz?

Kediler hangi tadı alamaz konusuna gelince tatlılarda bu durum görülür. Tat almalarını sağlayan bir bölümün olmaması bunun nedenidir. Yani kedilerde tatlıları hissettirecek T1R2 geni yoktur. Tatlıyı genelde yememeleri ve yeseler de tat almamalarının nedeni budur. Ancak kek, çikolata gibi yiyeceklere büyük bir iştahla bakmasının nedeni süt içeriği ya da sadece elinizdeki bir şeyi yeme isteğinden olabilir. Süt ve yağ gibi gıdaların tadını normal şekilde alırlar.

Çikolata kedileri kör yapar mı sorusu da bu noktada dolaylı yoldan yanıtlanmış olur. Çikolata kedileri kör yapmaz ancak çok verilirse obez olmalarına neden olabilir. Yani tüm canlılarda olduğu gibi tatlılar zararlıdır. Kedinizde uzun süredir tatlı yiyecek verilmesine bağlı obezite sorunu varsa bu durumda en kısa sürede kesmeniz ve hareket seviyesini artırmanız gerekir. Kilo fazlalığı olan kedilerde domino etkisiyle farklı hastalıklar da baş gösterebilir.

Kediler Ne Zaman Dokunmaya İzin Vermez?

Kediler ne zaman dokunmaya izin vermez sorusu için de canlarını acıdığı zamanlar şeklinde yanıt verilebilir. Bazen yakınlardaki yavru kediyi korumak için de saldırgan hal alabilir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR