Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Kulak Problemleri

Kedilerde hastalıklar ve yaralanmalar kulak kepçesinde, orta ve iç kulakta ve dış kulak kanalında etki yaratmaktadır. Fakat en yaygın olarak bilinen hastalıkların, en fazla dış kulağı etkilediği görülmektedir.

Published

on

Kedilerin muzdarip olduğu Kediler Arası Yaygın Kulak Problemleri için de bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Kedilerde hastalıklar ve yaralanmalar kulak kepçesinde, orta ve iç kulakta ve dış kulak kanalında etki yaratmaktadır. Fakat en yaygın olarak bilinen hastalıkların, en fazla dış kulağı etkilediği görülmektedir.Kediler arasında pek çok hastalık görülmektedir. Bu hastalıklardan muzdarip olan kediler için tedavi yöntemleri incelenmekte, araştırılmakta ve ortaya çıkartılmaktadır.

İç Kulağı Etkileyen Enfeksiyonlarda Belirtiler

Bütün rahatsızlıklarda ve hastalıklarda olduğu gibi iç kulakta oluşan enfeksiyonlarda da belirtiler kendini gösterir. Bu belirtilerin ciddiye alınmaması, kedinin hekim kontrolüne götürülmemesi ve tedavi edilmemesi hâlinde telâfisi olmayan durumlar meydana gelebilir.

  • Kulakların herhangi birinde ya da ikisinde kaşınma,
  • Koyu renkte ve oldukça kötü kokan akıntılar,
  • Kulak kepçesinde meydana gelen sıcaklık ve bunun dâhilinde kızarıklık,
  • Kulak kıllarında, uyuza bağlı olarak dökülme yaşanması,
  • Kulak kepçesi üzerindeki deride kepeklenme,
  • Anlamsız kafa sallama hareketleri,
  • İlerleyen dönemlerde işitme ve denge kaybı,
  • İç kulağa kadar yayılma eğilimi gösteren enfeksiyonların yanında sistemik enfeksiyonların da baş göstermesi,
  • Kusma durumu ve Denge kaybına sebep olan enfeksiyonlu kulak tarafına doğru kafanın eğilmesi

gibi belirtilerden söz edilebilir.

Kedilerde Yaygın Kulak Problemleri Kulak Kepçesini Etkileyen Bazı Etkenler

Kedilerde Yaygın Kulak Problemleri içerisinde kulak kepçesini etkileyen bazı etkenler mevcuttur. Bu etkenler, şiddetine ve derecesine göre farklılık gösteren etkiler oluşturabilir.

Travmalar ve Yaralar:

Kedilerin kavgaya karışması ve bununla beraber ısırık, pençe darbeleri ve buna benzer durumlar ile kulak kepçesine etki eden yaralar meydana gelir.

Hematom:

Deri altında bulunan küçük bir damarın yırtılmasıyla, kıkırdak ve arası hemoraji ve bunun yanında kan birikmesi oluşur. Genel olarak travmanın neden olduğu bir durumdur.

Yabancı Maddeler:

Başta pisipisi otu olmak üzere pek çok yabancı maddeler kedilerde kulak tıkanmasına yol açabilir. Birdenbire ortaya çıkan ağrılara ek olarak kaşınma, baş ağrısı ve rahatsızlığın ortaya çıktığı tarafa doğru eğilme belirtileri görülür.

Bahsi geçen etkenler dışında orta kulak iltihabı, tümör ve poliper gibi hastalıklar da söz konusu sorunu ortaya çıkarabilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR