Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Mantar Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Mantar hastalığı kedilerde genellikle sonbahar mevsimlerinde ve 12 aylıktan daha küçüklerde daha sık görülür.

Published

on

Mantar hastalığı, insanlarda görüldüğü gibi hayvanlarda da görülmektedir. Evcil hayvan beslemekte olan kişilerin hayvanlarda mantar hastalığının tedavisine ve önlemine özen göstermesi gerekmektedir. Mantar hastalığı derinin, kılın ve tırnağın enfeksiyonudur. Kedilerde ise microsporirum felis ve microsporum canis türleriyle görülmektedir. Ayrıca trichophton mentagrophytes de yaygın mantar türlerinden biridir.

Kedilerde mantar hastalığı genellikle sonbahar mevsimlerinde ve 12 aylıktan daha küçüklerde daha sık görülür. Bu hastalık siyamlarda 4. sıradadır. Ayrıca evde beslenen ve dışarı çıkmayan kedilerde de mantar hastalığına rastlanmaktadır. Microsporom canis kuru zeminlerde 13 aya kadar canlı kalabilmektedir. Diğer mantar türlerinde bu süre 5-7 yıl gibi uzamaktadır. Bu yüzden hijyene önem verilmesi gereklidir.

Nasıl ve Nerede Bulaşır?

Hastalığın enfeksiyonları kedilerde birbirlerine temas yolu veya bulaşık materyallerle bulaşmaktadır. İran kedilerinde bu mikroorganizmalara özel bir rezervuar oluşur. Ülkemize de yavru ithal İran kedilerinin girişleri son dönemlerde artış göstermiştir. Mantar hastalığı, kendini sınırlandırmış bir enfeksiyon türüdür. Nadiren görülen geç kalınmış tedavilerde sonuç alınamadığı görülmektedir. Kedilerde tedaviden yaklaşık olarak 6-7 ay sonra tekrar baş gösterebilir.

Hastalık Belirtileri

Mantar hastalığının etkenleri dış ortamda oldukça dayanıklılık gösterir. Hastalık kimi kedilerde çok şiddetli seyrederken, kimi kedilerde de hafif seyirde devam eder. Hastalık etkenlerinin yer aldığı bölgelerde yangı ve pullanmalar meydana gelir. Mantar hastalığı kedilerde pek çok farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu durum göz önüne alınarak tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde fayda vardır. Canlının derisi üzerinde kıl, tüy dökülmeleri meydana gelir. Belli bir zaman sonra tüysüz, kılsız alanlar büyür ve birbirleri ile birleşir.

Mantar Hastalığında Tedavi

Kedilerde mantar hastalığı tedaviye karşı inatçıdır. Tedavi açısından zor olan mantar hastalığı için veteriner hekimlerden yardım alınması gerekir. Veteriner hekimin uygun gördüğü krem ve ilaçların kullanılması, tedavinin ilk adımını oluşturmaktadır. Tedavi için gerektiği takdirde kılların kesilmesi ve dezenfeksiyon yapılması gerekir. Oldukça zorlayan tedavilerde ise son dönemlerde piyasaya sürülmüş olan Biocan M ve buna benzer aşılardan da faydalanılabilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR