Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Meme Tümörü

Dişi kedilerin erkek kedilere oranla meme tümörüne yakalanma olasılıkları çok daha yüksektir.

Published

on

Merhabalar. Yine, yeniden tatsız bir konuyla karşınızdayım. Umarım yazdığım konuyla karşı karşıya gelmek zorunda kalmazsınız, yine de bu ihtimal her zaman var olduğundan elimden geldiğince bilgi aktarmak istiyorum. Buyrun birlikte meme tümörüne bir göz atalım.

Kedi ve köpeklerde sık görülme açısından baktığımızda üçüncü sırada bulunan kanser türüdür. Köpeklerde meme tümörünün kötü huylu olma oranı %50 iken kedilerde bu oran %90’dır. (Başlığı kediler üzerinden yazmayı tercih etmemin sebebi bu oran farkıdır.)

Dişi kedilerin erkek kedilere oranla meme tümörüne yakalanma olasılıkları çok daha yüksektir.

8 yaş üstündeki kedilerde risk giderek artmaktadır.

Kısırlaştırma işlemi meme tümörü riskini azaltmaktadır. (Özellikle kızgınlık döneminden önce kısırlaştırma oranı epey düşürmektedir.) 6 aylıktan önce kısırlaştırma riski %91, 1 yaşından önce kısırlaştırma %86, 2 yaşından önce kısırlaştırma ise %11 oranında azaltmaktadır.

Endokrin sistem bozuklukları (hormon bozuklukları gibi), kontrolsüz ve sık şekilde doğum kontrol ilaçları kullandırılması, genetik faktörler, uygunsuz beslenme, çevre koşulları, hijyenik şartlar, protein ve vitamin eksikleri meme tümörünün başlıca sebepleridir.

Belirtiler arasında iştahsızlık, kilo kaybı, solunum zorluğu ve öksürüğü sayabiliriz. En önemli belirtileri ise meme üzerinde oluşan, çeşitli büyüklüklerde olabilen şişlikler ve meme dokusundaki renk değişimleridir.

Elbette en kesin teşhis klinik muayene ile konabilir. Veteriner hekimin el ile muayenesi teşhis için genellikle yeterli olmasına rağmen yine de en kesin sonuç için patolojik muayene gereklidir.

Tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi meme tümöründe de erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Çünkü meme tümörü çok agresif seyreder. Meme bölgesinde başlasa da zaman içerisinde diğer organlara sıçraması muhtemeldir.

En etkili tedavi yöntemi kesinlikle cerrahi operasyonla tümörün alınmasıdır. Tümör olan meme bezi dışında diğer meme bezleri de mutlaka kontrol edilmelidir. Operasyon dışında kemoterapi ve radyoterapi uygulanan hastalara da rastlamak mümkündür.

Vaktinde müdahale edilmemiş meme tümörleri lenf düğümlerine, göğse, kemiklere ve dalağa, bazen böbreklere yayılabilir. Bu yüzden röntgen çekilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca kan testlerine de önem gösterilmelidir.

Unutmayın bizler kadar dostlarımızın da sağlıklı yaşama hakları var ve kendileri doktora gitmeleri mümkün değil. Düzenli olarak kontrollerini yaptırmamız çok önemli. Bu tarz ciddi rahatsızlıklara yakalanmalarına en azından bizler sebep olmamak adına da yaşam alanlarının temizliğine lütfen önem verelim. Ayrıca yakınlarında sürekli sigara içilmesi kanser riskini arttıracağından bu konuda duyarlı olalım.

Dostlarınızla mutlu ve sağlıklı günler geçirmenizi diliyorum.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR