Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Mide Sorunları ve Tedavi Yöntemleri

Kediler arasında mide problemlerinin en yaygın nedenleri arasında tüy yutma ve kürkte yer alan pislikleri yutma yer almaktadır.

Published

on

Evde kedi beslemek insanların hobileri arasında yer almaktadır. Evcil hayvan beslemek, hayvanların bakımlarının da yapılmasını gerektirmektedir. Fakat evcil hayvan bakımı kolay değildir. Özellikle hayvanlarda hastalıklara karşı önlem almak ve tedavi etmek kolay değildir. Bu yazımızda da kedilerin mide hastalıkları ve bu hastalıkların tedavini ele alacağız.

Kediler arasında mide problemlerinin en yaygın nedenleri arasında tüy yutma ve kürkte yer alan pislikleri yutma yer almaktadır. Bu durumların ikisi de kusmayı beraberinde getirir. Aynı zamanda yün ve iple oynamak da kusma belirtisinin yanı sıra ishâle de yol açar.

Kedilerde Kusma

Bir kedinin kusmasının pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları tehlikeli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Fakat bazı kusmalar da endişe edilmeyecek durumların neticesinde ortaya çıkar. Basit, sıradan, nadir kusmalar önem taşımazlar. Fakat sürekli olarak yaşanan kusmalar ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabilir.

Kedilerde Akut Kusma

Kediler doğaları gereği tüy ve kıl topakları ve midede olmaması gereken bazı maddeleri kusabilirler. Bu tür kusmalar salya akıtma ile başlar ve genelde hareket bulantısının bir sonucudur. Sağlıklı kedilerde bulantı sonrası birkaç saat yiyecek ve içecek verilmemesi gerekir.

Kedilerde Sürekli Olarak Kusma

Tekrarlanan ve sürekli baş gösteren kusmalar hayati tehlikeye yol açabilecek sorunlardan kaynaklanabilir. Bu durumda kedilerin hemen bir veteriner hekime götürülmesi gereklidir.

Kedilerde Aralıklı Olarak Kusma

Kedilerde aralıklı olarak kusma bir yiyecekten kaynaklanan alerji, tümör ve benzeri metabolik hastalıklar ve ülserden kaynaklanabilir. Aralıklı olarak kusma durumunun günlerce sürmesi hâlinde hemen bir veterinere başvurulması gereklidir.

Kedilerde Kanlı Kusma

Midede ya da ince bağırsakta ülser oluşumu, yabancı maddelerin vücuda girmesi, zehirlenme veya tümörler kanlı kusmaya davetiye çıkaran etmenler olabilir. Bu durum önemli enfeksiyon sorunlarına yol açabilir.

 Kedilerde Kusma Tedavisi

Kedide oluşan kusma probleminin ardından kedinin yaşına, vücut formuna, kusmanın ciddiyetine ve nedenine bağlı olarak 4-24 saat süreyle yiyecek vermemek gereklidir. Fakat sık aralıklarla su verilmesi gerekir. Yeniden yiyecek verilmeye başlandığında ise az yağlı, sindirimi kolay, lezzetli ve protein bakımından zayıf olan yiyecekler verilmesi en doğrusudur.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR