Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Osteoartrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde Osteoartrit hastalığının diğer adı dejeneratif eklem hastalığı ve kireçlenmedir.

Published

on

Pek çok hastalık genellikle yaş ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Kedilerde de yaş ilerlemesi ve bazı etmenler nedeniyle ağır ve kalıcı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bu hastalıklar arasında yer alan ve kedilerin yaşam zorluğu çekmesine neden olan hastalıklardan biri de Osteoartrit’tir. Kedilerde Osteoartrit hastalığının diğer adı dejeneratif eklem hastalığı ve kireçlenmedir. Genelde kedilerin yaşlanmasıyla birlikte ortaya çıkabilir.

Söz konusu hastalık eklemleri çevrece saran kıkırdak dokusunda oluşur ve gelişir. Kalıcı olan osteoartrit hastalığı uzun vadede sürekli olarak ilerler. Diğer memeli canlılarda olduğu gibi, kedilerde de yaşlılık belirtilerinden biri de dejeneratif eklem hastalığı olmaktadır.

Kedilerde Osteoartrit Hastalığının Sebepleri

Osteoartrit yani, dejeneratif eklem hastalığının ortaya çıkmasının belirli bir sebebine rastlanılamamıştır. Ancak eklem ve kıkırdak bölgelerinde görülen aşırı derecedeki aşınma, travma ve doğuştan ortaya çıkan kalça hastalığı ve benzeri hastalıkların ikincil etkilerinden olduğu öne sürülmektedir.

Bunların yanında kalça displazisi, diz kapağı ve diğer eklem çıkıklarının da ikincil etkilerinin dejeneratif eklem hastalığına sebep olduğu görülmektedir. Kedilerde obezite hastalığına yakalanmalarına da, eklem üzerindeki baskıların artması neden olabilmektedir.

Kedilerde Dejeneratif Eklem Hastalığının Belirtileri ve Teşhisi

Osteoartrit hastalığının kediler üzerinde bir takım belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler;

  • Kedinin kendini tımarlaması,
  • Tuvalet ihtiyacında zorlanması,
  • Kedinin topallaması,
  • Mobilyaların üzerine çıkma,
  • Yürürken bacaklarda görülen aşırı sertlik,
  • Sinirlilik durumu ve
  • Hareketlerde azalma

olarak sıralanabilir.

Eklemlerde sertleşme ve hareketlerde azalma gibi belirtiler bir süre boyunca görülür. Bu semptomların bir araya gelmesi durumunda da hastalık teşhis edilir ve tanı koyulur.

Fiziksel muayene yapılmasıyla da ağrı ve dezenformasyon gibi bazı problemler de gün yüzüne çıkarılır.

Kedilerde Osteoartrit Tedavisi

Söz konusu hastalığa uygulanacak medikal tedavinin asıl amacı, hastalığın sebep olduğu belirtilerin kontrol altına alınmasıdır. Belirtilerin hafifletilmesi veya ilerlemesinin geciktirilmesi için de ameliyat uygun görülebilir.

Ameliyat ile birlikte eklem kaldırma, kıkırdak veya kemiklerin tamamen alınması, eklem değiştirme ve rekonstrüktif işlemler gibi durumlar uygulanabilir.

Masaj, yüzme ve buna benzer eklem hareketlerinin korunması ve geliştirilmesi için düzenlenen fizik tedaviler de ciddi oranda fayda sağlamaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR