Connect with us

KEDİ HABER

Kedilerde Parazit İç Parazit ve Dış Parazitler

Kedilerde parazit, iç parazit ve dış parazitler aşı olmamaya bağlı gündeme gelen, ayrıca farklı kaynakları da olabilen hastalıklardır.

Published

on

Kedilerde iç parazit aşısı son derece önemlidir. İç parazitler engellenmediğinde çoğalır ve kedinin giderek daha fazla hasta olmasına neden olabilir. Sindirim sisteminde bağırsak içine yerleşen parazitler kalp, akciğer gibi organlarda da varlığını hissettirebilir.

Genel belirtilerinden bahsedilirse kusma, kilo kaybı, ishal, şişlik, kanlı şekilde görülen dışkı, öksürük gibi sıralanabilir. Bu iç parazitler kedilerde her dönemde görülebilen durumlardır. Kedilerde iç parazit damlası veya aşısı mutlaka uygulanmalı, erteleme olmadan düzenli şekilde uygulanmalıdır. Aksi halde ciddi riskler taşıyabilir.

Kedi İç Paraziti İnsana Geçer mi?

Kedi iç paraziti insana geçer mi sorusu en merak edilen kedi hastalıkları sorularındandır. Aşısı yaptırılmamış olan kedilerde iç parazitin insana geçme riski vardır. Evde beslenen kedilerin dışkısında görülen bu parazitler temasla veya diğer gözle görülmeyen yollarla bulaşabilir.

Kedilerde Kurt Dökme Tedavisi

Kedilerde kurt dökme tedavisi genellikle bağırsak kurdu olarak kendini belli eder. Coccidia ismindeki parazitler genelde hasta olan diğer hayvanlarla bir arada olan kedilerde bulaşma nedeniyle görülür.

Yavru kedilerde bu kurt görülürse bu halde risk daha fazla olacaktır. Çünkü bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiştir.

Kedi İç Parazit Damlası

Kedi iç parazit damlası hap içmesi zor olan kediler için uygulanan damlalardır. Bunlar ense bölümüne uygulanan damla şeklinde veterinerlerde yerini alır. Tıpkı pire damlasında olduğu gibi iç parazit damlası da son derece etkilidir.

Kedilerde Tenya

Kedilerde tenya bazı belirtilerle görülebilir. Ancak bu her zaman olmaz. Nadir görülen tenyalar kendiniz belli eder. Bu halde, yatakta, kedinin yaşadığı alanlarda, kuyruğunun altında bulunan tüylerde, dışkısında beyaz krem rengi kurtçuklar olabilir.

Bunlar tenya parçalarıdır. Bazen doğrudan görmek mümkün olmadığından ve acı verdiğinden kediniz anüse zarar verebilir. Kedilerin tenyadan korunması için tenya larvası olabilecek pire gibi canlılardan kedinin korunması gerekir. Tenya yumurtalarını yiyen pireler, bunu vücuda alır ve diğer canlılara dağıtır. Yani kedilerde düzenli pire kontrolü son derece önemlidir.

Bazı hallerde de sincap, fare, tavşan, kuş gibi canlılardan bulaşması mümkündür. Eğer kedinizin tenyalara maruz kaldığını düşünüyorsanız, kısa sürede veterinere başvurarak çözüm bulabilirsiniz.

Kedilerde Dış Parazit Tedavisi

Kedilerde dış parazit tedavisi farklı parazit türlerine karşı önlem almak üzere yapılır. Ayrıca kızarıklık, kaşıntı gibi bulgular olduğunda kedi dış parazit ense damlası gibi önlemler alınabilir. Dış parazitler bazı hastalıklara neden olabilir.

Uzun süre pire kalması halinde kedilerde iç parazit, tenya görülebilir. Yavru kedilerde de anemi olabilir. Tüylerde matlık, deri renginde dalgalanmalar, alerji görüldüğünde tedavi sürecinin de başlaması gerek demektir.

Kedi Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır?

Kedi dış parazit damlası nasıl kullanılır sorusu, genellikle kedilerin dışarı çıkma durumuna göre sıklaşabilir. Dışarı sık çıkan bir kediyse ayda bir kere damla sürülebilir. 3 ayda bir periyot da kedilerin çıkmaması halinde uygulanması gereken zamandır. Damla kullanılmadan önce tarihine mutlaka bakılmalıdır.

Kedi dış parazit damlasını yalarsa iye endişe etmemeniz gerekir. Çünkü bunu sürdüğünüz yer önem kazanır. Kedinin ense bölümünde yalamasının mümkün olmadığı yerde, deriye temas edecek şekilde sürme işlemi yapılmalıdır.

Derisine canını yakmayacak şekilde bastırarak uygulayabilirsiniz. Bu sürüldükten sonra hemen dışarı çıkarmaması gerekir. Ayrıca elle temas olmamalıdır. Damlaya alternatif bir ürün arıyorsanız da kedi dış parazit spreyi kullanılabilir. Bu halde de sprey olan yerlere temas edilmemelidir. Sırt ense bölümüne sprey uygulanır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR