Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Pire Tasması

Kedi bakımının en önemli unsurlarından biri pirelerle etkin şekilde mücadele etmek ve pire tasması da bu mücadelede kullanılan en etkili araçlardan biri.

Published

on

Kediler de sık karşılaşılan sorunlardan biri pire. Küçük kan emici asalaklar olan pireler kedilerin üstünde yaşıyor ve kedilerin sürekli kaşınmasına neden oluyor.

Bu kaşıntılar kedilerde iritasyona sebep oluyor, hatta dermatit (egzama) gibi bazı cilt hastalıklarının oluşumunu da tetikliyor.

Bu nedenle kedi bakımının en önemli unsurlarından biri pirelerle etkin şekilde mücadele etmek ve pire tasması da bu mücadelede kullanılan en etkili araçlardan biri.

Pireler kedilerin kaşınmasına neden olur
Pireler kedilerin kaşınmasına neden olur

Pire tasması 3 aylıktan küçük kedilerde kullanılmaz

Pire tasması pirelerin kedinin vücuduna gelmesini engelliyor, ayrıca üzerindeki pireleri de uzaklaştırıyor. Ancak pire tasması 3 aylıktan küçük yavru kedilerde kullanılamıyor.

Bu nedenle sokakta bir yavru kedi bulup sahiplendiyseniz pire tasması takmadan önce veterinere götürerek hem genel bir sağlık kontrolünden geçirtmeniz hem de 3 aylıktan büyük olduğundan kesin şekilde emin olmanız en doğrusu.

Pire tasmasını mutlaka kedinin boynuna göre ayarlamalısınızPire tasmasını mutlaka kedinin boynuna göre ayarlamalısınız

Pire tasması kediye zarar vermez

Pire tasmalarının içerikleri pireleri uzaklaştırır ancak kedilere hiçbir zararı yoktur. Yalnız pire tasması takarken tasmayı mutlaka kedinin boynuna uygun şekilde ayarlamak önemlidir. Tasma ne sıkı ne de bol olmamalıdır.

Dar pire tasmaları kedinin nefes almasını engelleyebilir bol tasmalarsa kedinin ağzına takılabilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR