Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde su korkusu

Published

on

Eğer evinizde akvaryumunuz varsa o balıkları avlamak uğruna korkusuzca patisini suya daldıran kedinizin üzerine bir damla su sıçradığında kaçacak delik arayan halleri, tam evlere şenlik, dedikleri cinsten olmaktadır. Köpekleri olanlar, yaz tatilleri boyunca plaj boyunca beraber suyun, güneşin, kumun tadını çıkarırken sizin kedinizi yanınızda tasmayla yürümek için bile ikna edememeniz hiç adil değil, biliyoruz. Kedilerin bu su fobisi nereye dayanıyor, kediniz bu korkusunu yenebilir mi, biliyor musunuz?

Avcı hayvanlar olan kedilerin suda balık avlamaya hiç çekinmedikleri düşünüldüğünde “kedilerin su korkusu” olayı fazla ironik görülmektedir. Aslında sanılanın aksine kediler suya girmekten veya patilerini sokmaktan korkmamaktadır. Hatta internette dolaşan videolarda da görülebileceği üzere patisiyle su içmeye bayılan, akan musluktan su içen kediler mevcuttur. Kedilerin su korkusu denilen olay, bir anda üzerine tutulan sularda ortaya çıkmaktadır. Buna da korku yerine ani bir refleks demek daha doğru olmaktadır.

Kediler Yıkanır Mı?

Kediler titizliklerine son derece düşkün hayvanlardır. Günün büyük bir bölümünü kendilerini ve evdeki diğer kedileri yalayarak geçirmektedirler. Özel yapılı dilleri sayesinde de tüylerinin kusursuz bir şekilde temizlenmesine yeterli olmaktadır.

Kedi sahipleri evlerini paylaştıkları kedilerin daha temiz olmaları için hijyen kaygısı ile yıkama girişiminde bulunmaktadır. Fakat kediler yıkanmaktan hiç hoşlanmamaktadır. Zorla banyo yaptırılan kediler suyun tüylerinde geç kurumasının verdiği üşümeyle birlikte anatomilerine ters olan bu durumda kendilerini tehdit altında hissetmektedir. Bu da hırçın tavırlar sergilemesine neden olmaktadır. Veteriner hekimler tarafından da kedilerin yıkanması önerilmemektedir.

Bazı kedi sahipleri, kedilerinin dışarıda vakit geçirmesinden dolayı yıkama gereksinimi duymaktadır. Sokakta vakit geçirmesine izin verilen kediler, eve döndüklerinde tüylerinin bebek pudrası ile pudralanıp taranması ve patilerinin ıslak hatta nemli bir bezle silinmesi hijyen için yeterli olmaktadır. Sağlık kaygısı ile yıkama ihtiyacı duyulması için kediler için gereksiz bir kaygı olmaktadır. Çünkü kedilerin yıkanması onların hastalıklarını engellemektedir. Sağlıklı bir kediye sahip olmak için yapılması gereken tek şey, aşılarının düzenli olarak yaptırılmasıdır.

Kediler Neden Sudan Korkar?

Kedilerin su korkusu, gerekmediği sürece suyla temas etmeye dayanmaktadır. İstemediği zamanlarda suya sokulan, üzerine su sıçratılan kediler, buna tepki olarak kaçmayı, kaçamadıkları durumlarda da kişilere zarar vermeyi tercih etmektedir. Bu durum da kişilerde kedilerin sudan korktuğu algısını doğurmaktadır.

Kedilerin bütün derdi aslında suyla değil, banyo yaptırılmasıyla alakalıdır. Çünkü hiçbir kedi hatta yüzmeyi sevmeleri ile tanınan Van kedileri dahil banyodan hoşlanmamaktadır. Kedilerin özel dilleri sayesinde dip bucak yaptıkları kişisel temizliklerinin üzerine bir de banyo yaptırılması uzmanlar tarafından da gereksiz görülmekte, hayvanları boş yere strese sokmak olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kış aylarında yaptırılan banyolar kedilerde akciğer üşütmesi gibi ciddi sağlık problemlerine de yol açabilmektedir.

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kedilerin normal zamanlarda yıkanması tavsiye edilmemektedir. Fakat sokakta çamura bulanması gibi acil ve gerekli durumlarda yıkama söz konusu olabilmektedir. Uzmanlar, kedilerin yıkanma sayısının minimum düzeyde tutulması ve çok gerekmedikçe tercih edilmemesi konusunda kedi sahiplerini uyarmaktadır.

Kedilerin yıkanması için özel şampuanlar satılmaktadır. Yıkarken bu şampuanların kullanılması, sıcak veya soğuk su kullanılmaması, özellikle tazyikli akan su stres oluşturacağından tercih edilmemesi gerekmektedir. Banyo süresi olabildiğince kısa tutularak en gerekli bölgeler yıkanmalıdır. Banyo sonrasında üşüme, kedilerin hoşlanmadığı durum olduğu gibi sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Bunu engellemek için en kısa zamanda kurumaları ve banyo sonrasında sıcak bir ortamda tutulmaları sağlanmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR