Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Temizlik

Kediler kendilerini temizlemek konusunda oldukça iyidir. Hatta profesyonel bir şekilde bu işi yaparlar ve belirli bir düzen dahilinde kendilerini temizlerler.

Published

on

Kedilerin temizlenmesi ve bakımı günlük bir ritüeldir. Kediler her gün mutlaka kendilerini temizlerler. Hatta bir kedi gününün yüzde 8 ile 15’i arasındaki zaman dilimin kendisini temizlemek için ayırır. Kedilerin bu davranışı içgüdüseldir ve annelerinden öğrenmeleri gerekmez. Altı haftalık olan bir yavru yetişkinler kadar kendisini temizleyebilir.

Kediler kendilerini temizlemek konusunda oldukça iyidir. Hatta profesyonel bir şekilde bu işi yaparlar ve belirli bir düzen dahilinde kendilerini temizlerler.

Kedilerin Temizliği

Kediler her ne kadar kendisini temizlese de evcil kedilerin daha fazlasına ihtiyacı vardır. Yavru kediyi temizleme oldukça hassas bir iştir. Çok üşüyeceği için yıkamak yerine pamukla silmek tercih edilmelidir. Bu nedenle kediler yıkanacaksa sıcak havalarda yıkanmalıdır.

Çok sıcaklarda kedi yıkanır mı diye merak edenler için kediler sıcağı seven hayvanlardır. Bu yüzden onları sıcak havalarda da ılık suyla yıkamanız mümkündür. Yazın kedi yıkanır mı sorusu bu yüzden oldukça yersizdir. Ancak yine de kediniz yıkanında rüzgarlı ya da cereyan yapan yerde kalmamalıdır. Hatta ürkmeyecekse saç kurutma makinesi ile düşük ısıda kurulanmalıdır.

Kedilerin Yıkanması

Kediler kendi temizliğini kendisi sağlayan hayvanlar olduğu için yıkanması aslında gereksiz hatta risklidir. Kedi her yıkandığında deri altındaki yağ tabakası zayıflar bu da hayvan sağlığına zarar verir.

Bu yüzden kediler hangi aralıklarla yıkanmalı sorusunun cevabı yalnızca mecbur kaldığınız zamanlar olmalıdır. kediniz silerek temizlenmeyecek kadar pisse ya da sokaktan eve ilk kez alıyorsanız gibi durumlarda nadiren yıkamalısınız. Kedi suyu sever mi derseniz pek olumlu cevap veremeyeceğiz. Bu yüzden kedinizi yıkamadan önce tırnaklarını kesmelisiniz ki size zarar vermesin.

Kedilerde Tüy Bakımı

Kediler tüy bakımlarını da kendileri yapan hayvanlardır. Ancak uzun tüylü kedilerde tüy bakımına yardımcı olmak gerekir. Çünkü kediniz bu uzun tüyleri yutabilir. Yutulsa dahi kusarak kediler tüyleri geri çıkarır. Ancak bazı durumlarda bağırsaklara kadar inerek zarar verebilir.

Mesela İran kedisi tüy bakımı yapmak gerekir. Çünkü bu kedilerin tüyleri oldukça uzundur. Persian cat olarak da bilinen bu kediler yumuşacık, uzun tüyleri ile çok sevilir. Ancak bu tüyler haftada iki kez kedi tarakları ile fırçalanmalı ve havalandırılmalıdır.

Kısa tüylü kedilerde haftada bir kez fırçalama yapılmalıdır. Fırçalama kedilerin sevdiği bir davranıştır. Bu yüzden size uyum sağlarlar.

İran Kedisi Bakımı

İran kedisi zekası ile öne çıktığı kadar güzelliği ile de tercih edilen bir kedi türüdür. Ancak bu kediler özenle bakılmak isterler. Her gün bile fırçalanmaya müsaittirler. Böylece tüyleri ortalığa dökülmez. Kedileri yıkamak yerine kuru şampuan da tercih edilir.

Bu kediler fars kedisi olarak da anılırlar. Fars kedisi bakımı denildiği zaman da aynı konu anlaşılmaktadır. Kedinizin tüyleri daima yumuşacık olsun ve tek tek dursun istiyorsanız her gün fırçalamak en ideal çözümdür. Ancak pek çok kişi buna fırsat ayıramadığı için kedisinin tüylerini kırptırmayı tercih ediyorlar.

Kedilerde Diğer Bakımlar

  1. Kedilerde ağız bakımı, kulak bakımı, diş bakımı gibi pek çok ayrıntı mevcuttur.
  2. Kedilerin gözleri pamuğa damlatılan soğumuş çay ile gerek olduğu zamanlarda silinmelidir. Çapak ya da diğer kirler bu şekilde giderilebilir.
  3. Kedilerde bir yaşından sonra tartar oluşumu başlayabilir. Bu yüzden haftada bir kez kedilerinizin dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  4. Yavru kedi annesinin bakımı olmadan büyüyorsa her daim bakıma muhtaçtır.
  5. Kedilere sindirimi zor olan besinler verilmemelidir. Aksi takdirde kabız olabilirler.
  6. Kedinizin tırnaklarını 2 ayda bir kesmelisiniz. Aksi takdirde oynarken istenmeyen kazalar olabilir.
Advertisement

POPÜLER KONULAR