Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Tırnak Bakımı

Kedilerin tırnak bakımları yapılmazsa ve temizliği yapılmazsa tırnak aralarında mantar ve yara gibi sorunlar oluşmaktadır.

Published

on

Evde beslenen kedilerde tırnak bakımı ve kesimi oldukça önemlidir. Eğer tırnak kesi düzenli yapılmazsa kediniz koltuklarınızı tırnağıyla oynarken yırtabilir ve mobilyanızı çizebilir. Doğal yaşam ortamında yaşayan kediler ağaç gövdelerini kazıyarak ya da uygun sertlikte bulunana yapılara tırnaklarını sürerek kendi tırnak bakımlarını yapmaktadırlar. Evde yaşayan kediler bu imkânı bulamadıklarından mobilya ve koltuklara tırnaklarını sürerek bakımlarını yaptıklarını düşünürler. O nedenle bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Evde beslen kedilerin ayak üzerinde durmak ya da gezmelerindeki problemler genelde tırnaklarının çok uzaması ve sivrilmesinden kaynaklanır. Tırnak bakımları yapılmazsa ve temizliği yapılmazsa Tırnak aralarında mantar ve yara gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu durumda kedinizin yaşamını etkiler ve onun strese girmesine sebebiyet yaratabilir. Kedilerde Tırnak kesimi eğiti için yavruyken alınmalı kediler ve daha yavruyken eğitilerek alıştırılmalıdır. Yavruyken alışmayan kediler büyüdüklerinde sahiplerine zor anlar yaşatmaktadır. Kedilerin tırnağını normal tırnak makası ile kesmek onlara acı verir. Zaten normal tırnak makasları kesmez sadece onları yaralar. O nedenle kedilere özel üretilen tırnak makaslarından alınmalı ve bu işlem onunla gerçekleştirilmelidir. Eğer evde kendiniz yapamıyorsanız veteriner kontrolüne gittiğinizde veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Eğer evde kendiniz yapacak olursanız şu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kediler tırnaklarının parmaklarının içine çekme ve saklama özelliğine sahiptirler. Bu nedenle patisine uzunca ve sert bir şekilde bastırmanız gerekir ki tırnaklarını dışarı çıkarsın. Kedilerin tırnaklarında kan dolaşımını sağlayan damarlar bulunmaktadır. O nedenle dikkatli kesilmelidir. Eğer kan dolaşımı olan yerini keserseniz kanamaya sebep olabilirsiniz. Kesilmesi gereken ve korunması gereken bölgeyi beyaz tırnaklı kedilerde kolayca ayırt edebilirsiniz. Ama bu ayrımı yapmak siyah tırnaklı kediler için zordur. Çok dikkat ister. Yaşam kalitelerinin korunması gerekir.

Kesilmesi Gereken Alanla Korunması Gereken Alanın Belirlenmesi; Beyaz tırnaklı kedide kolayca görülür canlı olan doku ve içerisindeki kan damarları görülür. Kesilmesi gereken alan ise rengi hafif koyulaşmış ve canlı hücre olmadığını belirten kan damarlarının yokluğundan anlaşılır. Bu yöntemleri tavsiye bilgilendirme amacı ile anlatmış bulunup her ihtimale karşı veteriner kontrolünde yaptırmanızı tavsiye ederim. Oluşabilecek ters bir durumda veteriner hemen müdahale edebilmelidir.

Veterinerler genelde bu işlemi yaparken ödül masası oluşturur. Ayrıca güçlü bir ışık olması oluşacak kazaları engelleyecektir. Yakınınızda birde kanamayı durduracak bez bulundurmalısınız. Kediniz size bir günde bir tırnağını kesmenize izin veriyorsa fazlası için zorlamayın. Çünkü bu zorlama onu sinirlendirip bir daha size güvenmemesine sebep olabilir. Size güveni sarsılırsa güvenini kazanmak çok zor olacaktır. O nedenle onun izin verdiği zamanlarda ödüllendirerek yapılması en doğrusudur.

Kediler de insanlar gibi görüntüsüne önem veren bir canlı olduğundan sahibi bakımını yapmazsa kendi yapmaya kalkar. Bu da kedi sahibine pahalıya patlayabilir. Çünkü genelde tırnak bakımları için mobilyaları tercih ederler. Onların kendilerine yaptıkları bakım sonrası mobilyalarda gözle görülür hasarlar oluşabilmektedir. Tüm bu bilgilere rağmen risk almadan tırnak kesimi ve bakımını veteriner kontrolünde olması en uygun olanıdır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR