Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Tırnak Problemi ve Bakımı

Published

on

Kedilerde bakım çok önemli bir unsurdur ve bu noktada kedilerde tırnak problemi ve bakımı büyük önem taşır. Oldukça mühim bir konu olan bu bakım yapılmaz ise problemler artış gösterebilir ve kedinizde bir takım rahatsızlıklar gün yüzüne çıkar. Kedilerin tırnakları çabuk uzadığı için törpüleme ihtiyacı doğar kedinin tırnak bakımı yapılmaz ise kanama ve enfeksiyon durumu ortaya çıkabilir. Kedilerin günlük olarak törpüleme ihtiyaçlarını giderebilmeleri için ev içine törpü oyuncakları yerleştirmelisiniz. Törpü tahtası sayesinde minik dostunuz bu ihtiyacını giderecektir. Bu sayede evde kanepeler, perdeler sapasağlam kalacaktır. Kedilerde tırnak problemi yaşamamak adına bir diğer önemli konu ise kedilerde tırnak kesimidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgilendirmeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedilerde tırnak yapısına baktığımızda iki tabaka görmekteyiz. Birisi özel yastık içinde yer alır. Cansız olan üst tabaka keratin bir dokudan oluşmuşmaktadır. Canlı olan tabaka ise damar ve sinirin yer aldığı bölümdür. Kedide tırnak keserken kanama durumu genellikle canlı tabakaya zarar verildiğinde meydana gelir. Bu nedenle tırnak kesimi yaparken canlı tabakaya mümkün olduğunca dokunmamaya çalışın. Burada yer alan kılcal damarların zarar görmesi kedinize ciddi zarar verebilir. Kedide tırnak bakımı tırnak kesimi ile başlar. Tırnaklarını oldukça dikkatli kesmelisiniz. Tırnak kesme makinesi ile kesim yapacak iseniz uzmanlığınız olması gerekmektedir. Eğer kendinize güvenmiyor iseniz insanların kullandığı tırnak makasını kullanabilirsiniz. Bu noktada tırnaklarını keserken alt tabakada tırnak içinde siyahlıklar görülür. Bu siyahlıklar küçük dostunuzun kılcal damarlarıdır makası buraya değdirmekten uzak durun. Kesme işlemi sizi endişelendiriyor ise veteriner hekime giderek bu konu hakkında destek alabilirsiniz. Kedide tırnak kırılması durumunda törpü yaparak kırığın büyümesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede enfeksiyon riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Tırnak Kesme İşlemi Sonrası Bakım

Kedimin tırnağını kestim bundan sonra ne yapacağım diyor iseniz temizlik ve hijyen açısından bazı solüsyonlar bulunmaktadır. Bunları sürerek kedinizin enfeksiyon ve mikrop kapmasını önleyebilirsiniz. Kedilerde tırnak bakımı bu şekilde yapılmaktadır.

Tırnak bakımında en önemli unsur tırmalama tahtasıdır. kedilerin tırnak üst tabakasını törpülemesini sağlayan ve tırnaklarda problem çıkmasının önüne geçen tırmalama tahtasını kedinizin görebileceği ve ulaşabileceği alanlara koyabilirsiniz. Eğer kedinizin ilgisi tırmalama tahtasına kaymıyor ise en sevdiği oyuncağı tahtaya bağlayabilir, sürekli geçtiği alanın ortasına koyabilirsiniz. Bununla birlikte tırmalama tahtalarının içine kedi tozu denilen maddelerin konulması ile dikkatini ve ilgisini çekerek tırmalamasını sağlayabilirsiniz. Belirli bir sürenin sonunda kediniz tırmalama tahtasına alışarak günlük törpüleme ihtiyacını burada giderecektir. Belirli zamanlarda kedinizde tırnak sorunları yaşanabilir, kırılmaların artması belirli bir vitamin ve mineral eksikliği ile ilişkilendirilir. Bu gibi durumlarda evde tedavi yöntemi aramak yerine bir veteriner hekime giderek gerekli testleri yaptırabilir ve tedavi aşamasına geçebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR