Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Tüy Bakımı

Kedinizin tüylerini haftada bir veya iki defa fırçalamak aynı zamanda sağlıklı bir ışıltı kazanmasına da yardımcı olur. Yaşı ilerlemiş kediniz, kendi bakımını düzenli olarak yerine getiremez.

Published

on

Kedilerde tüy bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için hazırladık. Evcil dostunuzun tüyleri onların taçıdır. Kürkleri genel sağlıkları hakkında bir çok bilgi sunar. Kedinizin tüylerini düzenli olarak fırçalamak sadece kir, yağ ve ölü deriden kurtarmaz aynı zamanda cildinin genel durumunu iyileştirir. Bu bakım işlemi kan dolaşımını artırarak cildin rahat nefes almasını sağlar.

Kedinizin tüylerini haftada bir veya iki defa fırçalamak aynı zamanda sağlıklı bir ışıltı kazanmasına da yardımcı olur. Yaşı ilerlemiş kediniz, kendi bakımını düzenli olarak yerine getiremez. Tüylerinin bakımının sizin tarafınızdan yapılması gerekmektedir.

Sağlıklı Tüy Sağlıklı Cilt Yapısı

Bir kedinin paltosunda her santimetre kare başına 130.000 kıl düşer. Bu tüylerin kediler için önemli faydaları vardır;

  • Bir kedinin duygusal dünyasını ve durumunu bildirir
  • Isı, soğuk , rüzgar ve yağmurdan deriyi korur
  • D vitamini gibi hayati önem taşıyan vitaminlerin üretilmesine yardımcı olur

Kedinizin tüylerini fırçalamadan önce tüylerinin ve derisinin durumunu kontrol ediniz. Tüyleri doğal bir parlaklığa sahip ise, dokunduğunuzda elinizin altında mükemmel bir kayganlık olması gerekecektir. Kontrolleriniz sırasında tüylerinde kellik, pire ve kene gibi olumsuz faktörlerin oluşup oluşmadığını kontrol etmelisiniz.

Kısa Tüylü Kedilerin Bakımları

kisa-tuy-bakimi

Kısa tüylü bir kediniz varsa  ilk olarak metal bir tarak ile tüyünde olan kiri ve döküntüleri gidermelisiniz. Kedinin ceketinin uzandığı yönde fırçalamaya özen göstermek oldukça önemli bir konudur.

Ters yönde fırçalamak kedinizin canının yanmasına ve rahatsız olmasına neden olur. Göğüs ve karın başta olmak üzere vücudunun her yerini fırçalayarak kırışıklık ve ölü derileri gidermelisiniz. Kauçuk bir fırça, kısa tüylü kedilerinin ölü derilerden arındırılmasında faydalı olabilir.

Uzun Tüylü Kedilerin Bakımları

Uzun tüylere sahip kedilerde sık görülen tüy dökülmesi sorunları düzenli fırçalama yöntemi ile büyük ölçüde çözülmektedir.

Uzun tüylü kedilerde fırçalama işlemi kedinizde karın ve bacaklarından başlayarak kürkün yukarı doğru taranmasını sağlamalısınız. Boyun kısmını da çenesine doğru taramalısınız.

Uzun tüylü kedilerde sıklıkla olan düğümleri eliniz ile açmaya çalışın, açılmayan düğümler için özel olarak üretilmiş tarakları kullanmayı deneyin. Uzun tüylü kediler genellikle profesyonel bir veteriner yardımına ihtiyaç duyulabilir.

Kedi Tüyü Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

uzun-tuylu-kedi-bakimi

Kedinizin tüylerinin haftalık bakım seansları sırasında öncelikle ellerinizi kedinizin vücudunda gezdirin. Yara, darbe ve gizli şişlikleri kontrol edin. Kenelerin ardında bıraktığı kurumuş kan lekelerinin olup olmadığı da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Devamlı kaşıntı ve kel yamalar var ise kene ve bit gibi bir sorunlardan müzdarip olabilirler. Bu konuda veteriner hekiminize danışarak hemen bir tedavi planına başlamalısınız.

Düzenli tüy bakımına rağmen kediniz kustuğunda veya tuvaletini yaptığında tüy yumaklarına rastlıyorsanız evde uyguladığınız bakımdan daha profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var demektir.

Kedinizin tüylerini taramak için onun bu rutin bakıma alışmasını sabır ile beklemelisiniz. Bunun için öncelikle dikkat etmeniz gereken;

  1. Kedinizin tüylerini taramaya başlarken onun iyi ve mutlu bir ruh halinde olduğundan emin olun
  2. En iyi sonuçları kediniz oyun oynadıktan ve karnını doyurduktan sonra alırsınız
  3. Kendinizde rahat olun stresli olduğunuzda bu işlemi yapmak daha uygun olacaktır
  4. İlk rutinlerinizi 10 dk gibi kısa sürelerde tutun
  5. Her bakım rutininden sonra ona ödül vermeyi ihmal etmeyin

Tüm bakım rutinini uyguladığınız halde küçük dostunuzun tüyleri parlaklığını yitiriyorsa bu konuda veteriner hekiminizden tedavi planı isteyebilirsiniz. Düzenli olarak taranmayan kedilerde tüy yumağı sorunu çok sık görülür.

Advertisement

POPÜLER KONULAR