Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Tüy Dökülmesi

Published

on

Kedilerde tüy dökülmesi nedenleri ve tedavisi hakkında, evinde kedi bakımı yapan herkesin araştırması gereken bir konudur. Evimizde bizle beraber yaşayan ve aileden biri gibi olan sevimli dostlarımızın, tüy dökmesi önemli bir şeyin belirtisi olabilir.

Çoğunlukla doğal süreç olarak dökülen tüyleri bazı rahatsızlıkların belirtisi de olabilir o nedenle iyi bilgi edinilmelidir ki kedilerimize yardımcı olabilelim.

Kediler genelde sağlık problemleri yok ise, insanların mevsim geçişinde saçının dökülmesi gibi tüy dökerler. Bu süreç mevsimsel uyum sağlandığında tekrardan tüy oluşumu ile son bulur. Ama bir rahatsızlığın belirtisi ise bu durum uzun süre ve çok sayıda tüy dökümü olur. Bu durum veterinerinizin size önereceği bazı ilaçlarla engellenebilir. Eğer veterinere gittiğinizde bir sorunu olmadan tüy döktüğünü tespit ettiğini söylerse bu durumda kediniz stresten tüy dökümü yapıyor olabilir.

Bu stresli dönemlerinde genelde tepkilerini küserek ve tüy dökerek gösterirler. O nedenle stresli olduğunu anladığınızda onu rahatlatacak oyunlar ya da oynaması için yumak top gibi bir oyuncak verilebilir. Sakinleşmesi için uzaktan ona iltifat ederek yanına yavaşça yaklaşmanızda stresini atmasına yardımcı olacaktır.

Stres durumu ortadan kaktığında da tüy dökülmeleri azalarak ortadan kalkacaktır. Kedilerde tüy dökülmesine neden olan ciddi rahatsızlıklar ise mantar, böbrek sorunları, karaciğer problemleri, egzama olabilir. Derisinde her hangi bir rahatsızlığa rast gelmediyseniz bu tüy dökümlerinin nedeni içsel bir hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir.

Tüy dökülmesinin sebepleri yavru kediler için farlılık göstermemektedir o nedenle bir veteriner hekime başvurmanız ve onun görüşünü almanız gereklidir.

Kedilerde tüy dökülmesini etkileyen arttıran faktörleri sıralayalım;

  • Stresin artması
  • Fark edilemeyen iç hastalığın ilerlemesi
  • Mantar ve egzamanın zamanında tedavi edilmemesi
  • Kedinin cilt temizliği ve bakımına dikkat edilmemesi
  • Mevsimsel geçişler

Bu nedenler kedinizin yaşam kalitesini düşürür. Hatta bazı maddelerdeki nedenler tedavi edilmezse ölümle sonuçlana bilir. O nedenle bize arkadaşlık eden kedilerimizi düzenli olarak veteriner kontrolünde tutmalıyız. Hem onların sağlığı için hem de bizim ev arkadaşımız olan, bu sevimli canlının uzun süreler bizle yaşaması için gerekmektedir.

Kedimizin tüy dökmelerini azaltacak destek ürünleri kullanmamız mümkün olsa da iyi araştırılmalı ve muhakkak bir veterinere danışılmalıdır. Bazı ilaçlar ve takviye gıdalarla bilmeden kedimize zarar vermemiz mümkündür o yüzden uzmandan yardım almak bize yarar sağlayacaktır. Genellikle marincap kullanılmaktadır. İçeriği balık kapsülü olarak adlandırılan bu ilaç eczanelerde satılmaktadır. Kullanımında genellikle tüy dökülmesinde azalma görülür. Eczanelerde gabiotan olarak satılan ilaçta mevsimsel tüy dökülmelerini durdurmaktadır. Sadece mevsimsel tüy dökülmelerine değil kendinizin stresinede iyi gelen bu ilaç stresten uzaklaşıp kedinizin sakinleşmesini sağlar. Ama bu ilaçları kullanmadan veterinerinize teşhis koydurmalısınız. Çünkü tüy dökümü içsel bir hastalıktan kaynaklanıyorsa sadece ilacı içmiş olur ama faydasını göremezler.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR