Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Yapılması Gereken Aşılar – Kedi Aşıları

Aşı sonrası kediniz sinirlenmemelidir, stresten uzak olmalıdır. İstiharat ettirilebiliyorsa istirahat etmelidir.

Published

on

Kedi aşıları aşı takvimi ve aşılarının takibi oldukça önemlidir. Kediler de insanlar gibi hastalanabilir, sağlık problemleri yaşayabilirler. Bu yüzden aşılar ve aşı takvimi takibi onlar için önemlidir.

Yaptıracağınız aşılar kedinizin ömrünü uzatmanıza fayda sağlamaktadır. Aşılar ile bağışıklık sistemi güçlenir, ölümcül ve tehlikeli hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır.

Kedi Aşıları Öncesi Hazırlık

Gebe kedi aşıları yaptırılmamalıdır. Dişi kedilerde gebelik durumundan önce, çiftleşmeden önce leukemha aşısı yapılması gerekmektedir. Kedinizin gebelik esnasında hasta olmamasına özen gösterilmelidir. Aynı şekilde henüz sütten kesilmeyen bebek kediler de aşı yaptırılmaya götürülmemelidir.

Anne sütü yavru kedilerin vitamin ve protein ihtiyacını karşılamaktadır. Bu anne sütünden alınan vitaminler vs. aşının sağlayacağı güçleri azaltabilir.

Aşı Sonrası Ne Yapılmalı?

Aşı sonrası kediniz sinirlenmemelidir, stresten uzak olmalıdır. İstiharat ettirilebiliyorsa istirahat etmelidir. Aşı sonrası çok hafif sağlık problemleri, iştah kaybı gibi durumlar meydana gelebilir.

Aşı sonrası bu yan etkiler kontrol altında olmalıdır, gözlemlenmelidir. Normalden farklı durumlar ile karşılaşıldığında veteriner ile iletişime geçilmelidir. Nadiren kediler aşılara karşı reaksiyon gösterebilirler. İğne yeri sık sık kontrol edilmelidir.

Yapılması Gereken Aşılar

Karma Aşı ( FCV+FHV+FPV)

Karma aşısı Feline Calicivirus, Feline Herpes Virus, Feline Pankleukapenia Virus hastalıklarına karşı yapılması gereken aşıdır. Feline Pankleukapenia Virüsü ölümcül bir hastalıktır. Bu sebepten karma aşısı kediler için çok önemlidir. Bu aşı her yıl tekrarlanmalıdır.

Leukemia ( Feline Leukemio Virus )

Leukemia hastalığı halk arasında Kedi Lösemisi olarak bilinmektedir. Bu hastalık için yapılan aşı iki veya üç aşamada yapılır. Bu aşı yapılmadan önce hastalık için test yaptırmanız gerekir. Lösemi hastalığına kapılmış ise aşı belki de durumunu daha da kötüleştirebilir. Hastalık kapmadığına emin olduğunuzda aşıyı yaptırabilirsiniz. Her sene tekrar edilmesi gerekmektedir.

Kedi aşıları arasında en önemlilerindendir kuduz aşısı. Normal şartlarda kuduz aşısı kedi besleyenler için zorunlu bir aşıdır. Kediniz birini ısırdığında bu durum sıkıntı yaratabilir. Bundan dolayıdır ki kuduz aşısı kesinlikle yapılması gereken aşılar arasındadır. Her sene tekrar edilmesi gerekir.

Bunların yanında her 3 ayda bir tekrarlanması gereken iç dış parazit aşısı mevcuttur. İç dış parazit aşısı da hem sizin hem de minik dostunuzun sağlığı için çok önemlidir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR