Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerde Zehirlenme Belirtileri

Bazı yiyecekler kedilerin zehirlenmesine neden olabilir. Bunlar günlük hayatta insanların tükettiği ancak kedilerde karşılığı olmayan yiyeceklerdir.

Published

on

Kedilerde zehirlenme bazı zamanlar beslenme ya da diğer nedenlerle oluşabilen tehlikeli bir durumdur. Bu noktada kedi zehirlenmesi belirtileri gündeme gelecektir.

Kedi Zehirlenme Belirtisi

Kedinin zehirlendiğini nasıl anlarız sorusu özellikle ilk müdahalelerde önemli bir konudur. Kediler verilen gıdalardan, kendi yedikleri otlardan, haşereler için kullanılan ilaçlardan vs. zehirlenebilir.

Ayrıca zehirlenerek ölen farelerin kediler tarafından yenilmesi de zehirlenmeye neden olabilir. Sadece yenilen şeyler değil solunan hava da zehirlenmeye neden olabilir. Kedi zehirlenme belirtisi değerlendirilirken zehirlenmenin hemen olduğu ya da daha önceden olup şimdi belirtilerinin görülmesi durumu dikkate alınmalıdır.

  • Kusma, ishal hali
  • Titreme, aşırı heyecan, felç, uyuşukluk gibi durumlar
  • Ağızda sulanma, köpürme, salya akıtma hali
  • Deride şişme, tahriş, gözlerde kızarıklık
  • Ağız bölümünde veya anüs kısmından kan gelmesi
  • Vücutta çürük, kedilerin genel zehirlenme belirtileridir.

Kedi Zehirlenmesi İlk Yardım

Kedi zehirlenmesi ilk yardım konusuna gelince bunun kedi için hayati öneme sahip olduğunu belirtmek gerek. Ancak ilk müdahale yapılırken zehirlenme türüne göre işlem yapılması son derece önemli bir konu.

Eğer önceden bilinen bir zehirlenme nedeni varsa ve bu hava kaynaklı bir durumsa, olabildiğince hızlı şekilde hayvan dışarı çıkarılmalı, suni solunum uygulanmalı, şok durumu kontrol edilmelidir.

Eğer bir zehirli madde hayvanın bir yerine bulaştıysa bu durumda bulaşan bölüm hemen temizlenmeli ve etki yoğunluğuna göre kliniğe götürülmelidir. Kedi bir şey yuttuğu için zehirlendiyse, bu halde kedi zehirlenmesinde yapılacaklar içinde ilk adım, kedinin kusturulmaya çalışılması olacaktır. Ancak bu kedi kusturma işlemi öncesinde mutlaka veterinere bilgi verilmelidir.

Hayvan nefes almakta zorluk yaşıyorsa, nöbet halindeyse ve çok gerginse, bilinci kapalıysa, yutulan şey keskin ucu olan bir şeyse, zehir, yakıcı bir madde ya da asit gibi bir şeyse, yutulan şeyin üzerinde kusturmayın işareti varsa bu hallerde kedi kusturulmamalıdır. Bu gibi durumlar haricinde kedi nasıl kusturulur sorusuna yanıt için veteriner kontrolünde işlem yapılmalıdır.

Öneri halinde ağız yoluyla evde bulunan %3 oranındaki hidrojen peroksit kusmasını sağlar. Bir çay kaşığı kadar veterinere götürene kadar 2-3 defa 20 dakika kadar aralıkla bu verilebilir.

Kedinin ne yedikten sonra zehirlendiğini bilmiyorsanız bu halde kusmuğu hastaneye götürün ve kusmukla zehrin olduğu kabı alın. Bazı hallerde hayvanın midesi pompalanması gerektiğinden kusmuyor olabilir.

Eğer zehir bir süre önce emildiyse fazla emilimi engellemek için hayvana tıbbi kömür verilebilir. Ayrıca bazı zehirlerin panzehir olabilir. Ancak bunun için ne yediğinin net bilinmesi gerekir.

Kedi Zehirlenmesi Tedavisi

Kedi zehirlenmesi tedavisi zehirlendiği fark edilen hayvanın veterinere götürülmesi ile başlayan bir süreçtir. Veteriner zehirleyen madde özelliğine göre kedi zehirlenme tedavi sürecini başlatır. Kusmuyorsa hayvanın en sağlıklı yoldan kusması sağlanır. Daha sonra zehrin etkilerini iyileştirme yolları aranır.

Zehirlenen Kedi Kurtulur mu?

Zehirlenen kedi kurtulur mu sorusuna gelince bu da kedinin zehirlenme oranı ve yapılan tedavi uygulamaları ile ilgilidir. Çok ilerlemeden kusturulan kediler genelde kurtulacaktır.

Fare Zehri Kedi Öldürür mü?

Fare zehri kedi öldürür mü sorusu ise kedinin ne zaman ve ne kadar bundan yediği ile ilgilidir. Hemen çıkarırsa bu durumda tedavi şansı vardır. Ama uzun vadede işler zorlaşabilir.

Kedileri Zehirleyen Yiyecekler

Bazı yiyecekler kedilerin zehirlenmesine neden olabilir. Bunlar günlük hayatta insanların tükettiği ancak kedilerde karşılığı olmayan yiyeceklerdir. Bazı kedi sahiplerinin gelişigüzel uygulamaları kedilerin zehirlenmesine neden olabilmektedir. Kuru üzüm, sarımsak, soğan, tavuk kemiği, kafein, çiğ yumurta alkol, yağlı soslar, krema, avokado kedilere zarar veren yiyecekler arasındadır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR