Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerimiz Nasıl Görür

Kediler nasıl görür sorusu herkes tarafından oldukça merak edilir. Çünkü kedilerin gece görüşlerinin iyi olduğuna dair pek çok rivayet vardır.

Published

on

Kediler nasıl görür? Peki sadece gece görüşleri mi iyidir, gündüzleri nasıl görürler? İnsanlar ve kedilerin görüşü arasında ne gibi farklılıklar vardır? İşte sizin için bu sorulara cevap verelim. Aslında görüşlerdeki farklılığın temel sebebi gözün yapısındaki farklılıktır. Bu farklılığı anlarsak kedilerin gözleri nasıl görür sorusu oldukça aydınlanır. İlk olarak gözün yapısında bulunan renkli kısım olan retina arkasında ışığa duyarlı hücreler bulunur.

Bu hücrelere fotoreseptör denir ve görüş farklılıklarında oldukça etkilidir. Gözde koni ve çubuk olmak üzere iki tip fotoreseptör bulunur. Çubuk hücreler çevre görüşü ile gece görüşünü sağlarken, koni hücreler ise gündüz görüşü ve renk algısında görevlidir.

Bu hücreler insanlarda ve kedilerde farklı şekillerde bulunmaktadır. Kediler nasıl görür sorusunun cevabı bu hücrelerde saklıdır. Çünkü ikisinin göz yapısı da aynıdır. Bu hayvanların gözünde çubuk fotoreseptörler daha fazla iken koni olanlar daha azdır. İnsanlarda ise bu durum tam tersidir.

Kedilerde Gece Görüşü

İşte gözün yapısındaki bu farklılık nedeniyle kediler gece görüşünde oldukça iyidir. Görüş açıları da insanlara nazaran çok daha geniştir. İnsanlar 160 dereceye kadar görürken, kediler 187 dereceye kadar görebilirle. Bu sayede her an tetikte olabilirler. Kediler karanlıkta korkar mı diye soranlar için bu durum açıklayıcı olacaktır. kediler karanlıkta da oldukça iyi gördükleri için korkmayacaklardır. Hatta bu durum kediler neden karanlığı sever sorusuna da iyi bir cevaptır. Kediler karanlıkta dahi kendilerini güvende hissederler. Bu nedenle karanlık onlar için sorun oluşturmaz.

Hatta kedilerin biyolojik yapısı gece hayatına daha uygundur. Geceleri kediler avlanmak isterse çok daha kolay fare avlayabilir. Dikkat ederseniz gün ışığının en yoğun olduğu öğle saatlerinde kediler uyumak isterler. Çünkü keskin ışık onların gözünü rahatsız eder.

Kedilerin Renk Algısı 

Kedilerin gözünde koni hücreler daha az olduğu için renk algıları daha düşüktür. Nesneleri daha mat ve cansız renklerde görürler. Gündüz görüşleri de insanlar kadar iyi değil biraz daha bulanıktır. Kediler siyah beyaz mı görür diyenler için görüldüğü gibi cevap hayır. Kediler de renkli görür ancak daha soluk renkli görüşe sahiptirler. Yalnızca kedilerin mavi ve yeşil renklerini ayırt ettiği de bir rivayettir ancak dayanağı olduğunu söyleyemeyiz.

Kediler Koklamakta Daha İyiler

Hatta kediler sahiplerini nasıl görür diye merak ediyorsanız bu şekilde çok daha iyi anlarsınız. Maalesef ki kediler sizi sandığınız kadar net görmüyor. Ancak sizi tanımakta oldukça iyi değil mi? Bunun bir sebebi de görüş değil, sizin kokunuz. Bu sayede sizi çok daha uzaklardan tanıyabilecektir.

Kediniz sık sık gelip size sürtünüyorsa bunun sebebini muhtemel sevgi istiyor diye düşünürsünüz. Aslında gerçek böyle değildir. Kedinizi sizi kaybetmemek için kokusunu size bulaştırır. Böylece kokusunu takip ederek sizi bulabilecektir. Kediler sahiplerini nasıl tanır diye merak edenler artık biliyorsunuz ki kediler için koku, görüntüden daha önemli. Kendi kokusunu bulaştırmasının sebebi ise kendi yaşam alanının bir parçası haline getirmek istemesidir.

Kedilerin Hareket Algısı

Kedilerin hareket algısı oldukça yüksektir. Bu yüzden kediler oyun oynarken harekete çok iyi odaklanır ve konsantredir. Kedinin sizi sevmesi için onunla hareketli oyunlar oynayabilirsiniz. Böylece onun çok hoşuna gidecektir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR