Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerin Bakımı Nasıl olmalıdır?

Evde bir kedi beslemek istiyorsanız, öncelikle kedinize evi tanıtmanız gerekir, çünkü o ortama alışması biraz zaman alacaktır.

Published

on

Kedi bakımı ne sıklıkta olmalı sorusuna verilebilecek en kestirme yanıt; gerekli olduğu her an şeklinde olacaktır. Çünkü gerek beslenmeleri, gerek tüy bakımları gerekse ağız, diş, göz bakımları duruma göre her müdahale gerektiren durumlar olabilir.

Kedilerin Diş Bakımları

Bu hayvanların dişleri oldukça hassastır. Sürekli bir yerleri ısırarak kaşınan dişlerini rahatlatmak isterler. Küçük kedilerde diş kaşınması daha fazladır.

Kedilerin Bakımı Nasıl olmalıdır? 

Bu tür hayvanlarımıza bu konuda yardım etmek için, ya elimizle masaj yapılmalı ya da bu tür problemler için yapılmış ürünler tercih edilmelidir. Nasıl insan dişleri yeteri kadar temizlenmezse çeşitli sağlık problemlerine yol açıyorsa, bu hayvanların dişleri de sürekli temizliğe ihtiyaç duyuyor. Bu hayvanların dişleri imkân dâhilinde her gün fırçalanması gerekiyor.

Kedilerin Tüy Bakımları

Kedi bakımı denildiğinde akla gelen ilk hususlardan biri tüy bakımlarıdır. Bu hayvanlar, tüylerini çok severler ve tüylerinin sağlıklı olması onları mutlu eder. Bu nedenle bu hayvanlarımızın deri ve tüy sağlığına dikkat edilmeli.

Tüy ve deri bakımında önemli hususlardan biri beslenmeleridir.İyi beslenen, yeteri kadar su tüketen bu hayvan türleri, deri ve tüyleri sağlıklı olacak ve güzel görünecektir.

Tüy ve deri sağlığını etkileyen diğer faktör ise, aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Bu aşılar hem deri ve tüy sağlığını koruyacak hem de diğer hastalıklara karşı önlem alacaktır. Bütün bu gereklilikleri yerine getirdikten sonra, bu hayvanların doğasında olan tüy dökme zamanlarına da dikkat etmek gerekir.

Çünkü dökülen tüyler hem bu hayvan için hem de bakıcısı için tehlike oluşturabilir. Bu nedenle tüyleri her gün fırçalanmalı,dökülen tüyleri de temizlenerek oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçilmelidir. Tüylerin sağlıklı şekilde fırçalanması için tüy yapısına uygun fırçanın seçilmesi önemli bir husustur.

Kedilerin Beslenmesi

Dengeli ve bilinçli beslenme canlılar için olmazsa olmazlardandır. Bu hayvanlar için de durum aynen geçerlidir. İyi beslenmiş bir canlı, her açıdan sağlıklı büyür ve gelişir. Bu hayvanlarda beslenmeyle ilgili en önemli hususlardan biri de mama seçimidir.

Bu konuda beslediğiniz bu hayvanın hangi dönem de olduğunu bilmek önemlidir. Bu hayvanlar doğduktan sonraki erken dönemlerle, ilerleyen zamanlardaki dönemlerdeki mama ihtiyacı farklıdır. Erken dönemler gelişim için oldukça dikkat edilmesi gereken dönemlerdir.

Bu dönemlerde sağlıklı gelişim için döneme uygun mamalar seçilmelidir. İlerleyen zamanlarda bu mamalar yetersiz gelebilir, takviye yapılması gerekir. Kullanılan mamaların vitamin ve mineral açısından zengin olmasına dikkat edilmelidir.

Bu hayvanlarımız belirli bir döneme geldikten sonra, mamalara takviye olarak yiyecekler de verilebilir, fakat verilecek bu yiyecekler çiğ ve beklemiş olmamalıdır. Pişmiş ve taze yiyecekler tercih edilmelidir.    Bu hayvanlara karşı doğru bilinen birçok yanlış bilgi mevcuttur.

Bu doğu bilinen yanlış bilgilerden biri ise bu hayvanlara kendi kullandığımız sütlerden verilmesi.  Kendi kullandığımız sütler bu hayvanlarda ishale ve tehlikeli hastalıklara sebep olabilir. Bunun önüne geçilmesi için veterinerlerin tavsiye ettiği anne sütü karıştırılmış sütler tercih edilmelidir.

Kedilerin Tuvalet Eğitimi

Bu hayvanlarda tuvalet eğitimi hem hayvanın kendi sağlığı için hem de bakıcısın sağlığı için oldukça önemlidir. Bu hayvanların oldukça temiz ve titiz hayvanlar olması, tuvalet eğitimi konusunda bakıcısına zorluk çıkarmayacaktır.

Çünkü bu hayvanlar, içgüdüsel olarak bu konuda eğitimli olarak dünyaya gelmektedirler. Bu hayvanların yeni doğduğu dönem önemlidir.Anneleriyle yeteri kadar zaman geçirmişlerse zaten bu eğitimi almışlardır.

Fakat yeteri kadar annelerinin yanında kalmamışsa bu görev bakıcısına düşecektir. Bakıcısının bu hayvanı kum dolu kaba bırakması ve bunu birkaç defa tekrarlaması yeterli olacaktır.

Bunun dışında bakıcısına da bu konuda görevler düşüyor. Kedimizin sağlıklı bir şekilde tuvalet ihtiyacını karşılaması için kumunun uygun aralıklarla temizlenip yenilenmesi gerekmektedir.

Diğer Gereklilikler

Bütün canlılar gibi bu hayvanlarda ilgi ve alakaya muhtaç hayvanlardır. Evimizde, bahçemizde veya herhangi bir şekilde sahip çıktığımız bu hayvanların sağlıklı gelişimi, onlara gösterilen sevgiyle doğru orantılıdır.

Eğer bahçemizde veya dışarıda bir kedi bakımını üstlendiysek, onların da üşüyebileceği unutulmamalı, özellikle kış aylarında buna dikkat edilmelidir.Ayrıca bakım için kullanılan malzemelerin temizliğine dikkat edilmeli belli periyotlarla, malzemelerin temizliği yapılmalıdır.

Kedi Bakımı Ne Sıklıkta Olmalıdır?

Kedi bakımı ne sıklıkta olmalı sorusuna verilebilecek en kestirme yanıt; gerekli olduğu her an şeklinde olacaktır. Çünkü gerek beslenmeleri, gerek tüy bakımları gerekse ağız, diş, göz bakımları duruma göre her müdahale gerektiren durumlar olabilir.

Unutulmamalıdır ki bu hayvanlar yardıma ve bakıma muhtaç hayvanlardır. Bu hayvanların çoğu sokaklarda yaşamaktadırlar. Buna göre hareket edilmeli, buna göre davranılmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR