Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin Bıyıkları!

Kedi görmese de bıyıkları sayesinde çevredeki nesneleri algılayabilir ve bu da kör bir kedinin kör bir insana kıyasla çok daha rahat yaşamasını sağlar.

Published

on

Kediler kusursuz birer avcıdır ve vücutları tek kelime ile avlanmak için tasarlanmıştır. Kedilerin bıyıklarının bu denli iyi birer avcı olmalarında büyük rolü var, zira kediler çevreyi ve avlarını algılamakta bıyıklarından faydalanırlar.

Bilimsel adı vibrissae olan kedilerin bıyıkları kedilerin adeta 6. duyu organıdır ve kedilerin etraflarındaki tüm titreşimleri duyumsamasını sağlarlar.

Bıyıkların kedilerin vücuduna bağlandığı noktada çok sayıda sinir ağı ve damar vardır, bu sinir ağları bıyıklar yolu ile algılanan titreşimleri kedinin beynine iletir.

Kediler gece avlarında bıyıklarından faydalanırlar
Kediler gece avlarında bıyıklarından faydalanırlar

Kediler gece avcılarıdır

Kediler nokturnal canlılardır. Gece aktif olan canlılara nokturnal hayvanlar denir ve kediler hem gündüz hem de gece aktif olan nokturnal canlılar arasındadır.

Kediler genellikle geceleri avlanırlar ve gece avları esnasında gözlerinden olduğu kadar bıyıklarından da faydalanırlar. Bıyıklar kedilerin avlarını zifiri karanlıkta bile algılamasına yardımcı olur.

Kör kediler bıyıkları sayesinde hayatlarını normal kediler gibi sürdürebilirler 
Kör kediler bıyıkları sayesinde hayatlarını normal kediler gibi sürdürebilirler

Bıyıklar kör kedilerin gözüdür

Kör kediler görmemelerine karşın hayatlarını neredeyse normal kediler kadar iyi sürdürebilirler. Bunun sebebi de tabi ki muhteşem bıyıklarıdır. Kedi görmese de bıyıkları sayesinde çevredeki nesneleri algılayabilir ve bu da kör bir kedinin kör bir insana kıyasla çok daha rahat yaşamasını sağlar.

Bıyığı kediler kediler depresyona girebilirBıyığı kediler kediler depresyona girebilir

Kedilerin bıyıkları asla kesilmemelidir!

Kedilerin bıyıklarını kesmek bu hayvanlara yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Bıyıkları kesilen kediler çevreyi algılamakta zorlanır ve bu da hayvanların içine kapanmasına, depresyona girmesine neden olabilir.

Yani bıyıklar kedinin tüm organları gibi çok önemli ve işlevseldir, dolayısıyla asla kesmemek ve çekmemek gerekir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR