Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin garip hareketleri

Kediler Neden Guruldar?, Kediler Neden Ağlar?,Kediler Neden Kuyruk Sallar?Kediler Neden Yalar?

Published

on

Evlerini kedi dostları ile paylaşan kişiler, onların renkli ve kendilerine özgü karakterlerine yakından şahitlik etme fırsatı yakalamaktadır. Her kediden kediye değişen davranış özellikleri olsa da, birçok kedinin ortak yaptığı ve hatta komik kedi videolarına dahi konu olduğu komik, eğlenceli, bazen ilginç gelen davranışları olmaktadır. Peki, bu davranışlar ile kediler çevresindekilere ne anlatmak istemektedir?

Bu davranışların ne anlama geldiğini öğrendiğinizde kedinizle aranızda daha kolay iletişim kurma fırsatı bulacaksınız. Böylece kedinizle olan ilişkiniz daha sevimli, sıcak bir hal alacaktır.

Bu Makalede Değinilen Konular

Kediler Neden Guruldar?

Bir kedinin guruldadığına ilk kez şahit oluyorsanız bu sesin sakinleştirici, insan ruhuna iyi gelen tarafına kendinizi kaptırmadan edemezsiniz. Ancak ilk bakışta bu sesin midesinden geldiğini düşünerek kedinizin açlıktan kıvrandığını da düşünebilirsiniz. Mama kabını doldurmaya gitmeden önce durun bir dakika! Çünkü bu guruldamanın sebebi açlık değil.

Kedilerin genellikle oyun esnasında veya siz onun tüyleri arasında elinizi gezdirirken bu sesi çıkardığı görülmektedir. Bilim insanları da kedilerin büyük bir çoğunluğunun mutlu oldukları anlarda guruldayarak tepki verdiklerini söylemektedir. Eğer kediniz guruldarken size iyice yanaşıyor, baygın bakışlar atıyor, önünüzde yuvarlanıyorsa keyfi yerinde demektir. Ama her durumda olduğu gibi burada da madalyonun diğer bir yüzü var.

Kediniz evin içerisinde dolanırken guruldama sesleri çıkarıyor, rahatsız ve huzursuz görünüyor, ona dokunmanızı istemiyorsa bu kez guruldamanın sebebi ağrı, mutsuzluk veya stres demektir.

Kediler Neden Ağlar?

Erkeklerin bile ağladığı bir dünyada “kediler ağlar mı” sorusu oldukça yersiz olacaktır. Elbette kedinizi yastığına gömülmüş gözyaşları içinde bulmanızı beklemiyoruz. Ancak kedi sahiplerinin ağlama sesine benzettiği sesler, kedilerin ağlaması olarak kabul edilmektedir. Bu sesler çıkarıldığında kediniz size bir derdini anlatmak istiyor demektir. Onu mutlu etmek istiyorsanız kulaklarınızı iyi açın ve ne istediğini öğrenin.

Öncelikle kedilerin en büyük düşmanı yalnızlık. Her ne kadar evin içerisinde “evin hükümdarı” “yalnız kurt” pozları çizseler de yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Üstelik kapalı kapılar da kedilerin bu dünyadaki en büyük düşmanları arasında yer almaktadır. Odanıza çekilip sessiz, sakin, tek başınıza birkaç saat geçirmeyi hayal ediyorsanız büyük ihtimal kediniz kapının önünde ağlamaya başlayacaktır. Tabi ki, isteği sizin yanınıza gelmek!

Evde birden fazla evcil hayvanınız varsa ve arka odalardan bir ağlama sesi geliyorsa “acil durum sinyalleri yansın” anlamına gelir. Çünkü büyük ihtimal çıkan bir kavgada canı yandığından dolayı ağlamaya başlamış olarak bulacaksınız.

Kedilerin ağlaması sesten ibarettir, genellikle gözlerinden yaş gelmez. Bazı kedi sahipleri zaman zaman kedilerinin gözünden yaş aktığını görerek bunun ağlama belirtisi olduğunu düşünmektedir. Ancak bu bir göz enfeksiyonun işaretçisi olabilmektedir. Bu nedenle derhal bir veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

Kediler Neden Kuyruk Sallar?

Miyavlamak kedilerin insanlarla iletişim kurmak için tercih ettiği birinci yol. Fakat bunun yetersiz kaldığını düşündükleri evrede beden dilini devreye sokmakta da ustalar. Kuyruk sallama da kedilerin iletişim kurma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Kuyruğunu sallayarak çevrenizde pervane olan bir kedi ne kadar sevimli görünüyor değil mi? Ancak aman dikkat! Çünkü sizin için tehlike çanları çalıyor işaretini size vermektedir. Köpeklerin sevinçten salladıkları kuyrukları, kedilerde tam tersini işaret etmektedir. Kızgın bir kedi saldırı pozisyonu almadan önce uyarı atışlarını kuyruğunu sallayarak gerçekleştirmektedir.

Bağımsız bir ruha sahip olan ve evin içerisinde tam hürriyet arzusu ile varlığını sürdüren kedileri sıkıştırdığınızda birden kuyruğunu sallamaya başladığını görebilirsiniz. Bu sakin ve mutlu olduklarını, hallerinden memnun olduklarını değil, birazdan bir pati darbesinin yolda olduğunu göstermektedir.

Av oyunları esnasında da kedilerin kuyruklarını salladıkları gözlemlenmektedir.

Kediler Neden Yalar?

Günün büyük bir kısmını uykuda geçiren kediler, ömürlerinin kalan kısımlarını kendilerini yalayarak geçirebilmektedir. Kendilerini temizleme yöntemi olan yalanma için ciddi mesai harcayan kedilerin, ne kadar titiz ve hijyene düşkün oldukları da buradan anlaşılmaktadır. Kediler kendilerini yalayarak temizledikleri gibi kimi zaman hızlarını alamayarak çevresindeki insanları da yalamaya başlamaktadır. Bu davranışın birçok farklı sebebi olduğu bilinmektedir.

  • Kediler, birbirleri ile birbirini yalayarak sosyal bir bağ kurmaktadır. Aralarındaki bağı güçlendirmek için aynı evde yaşayan kedilerin birbirlerinin ulaşamadıklarını alanları yaladığı görülmektedir. Evde yaşayan diğer insanları da artık onlardan biri sayan kediler bağlanma aracı olarak yalamayı tercih etmektedir.
  • Kedinizin sizi yalaması aynı zamanda iyiye işarettir. Çünkü kediler, yanlarında kendilerini güvende hissettikleri insanları yalamayı tercih etmektedir.
  • Korktuğu, çok yüksek sese maruz kaldığı, strese girdiği zamanlarda sizi yalamaya başlayan kediler ise bunu kendilerini sakinleştirmek için yapmaktadır.
  • Son birkaç saattir ona yeterince ilgi göstermediğinizi düşündüğü anlarda da kediniz tarafından yalanarak uyarılabilirsiniz.
  • Ellerinizin ve üzerinizin yiyecek kokması, kedinizin avlanma içgüdülerini harekete geçirerek sizi (avını) düşmanlardan korumak amacıyla yalamasına sebep olabilmektedir.
  • Yalnızlık hissi de, kedileri strese sokan hislerin arasında yer almaktadır. Yalnız olmadıklarını anlamak için de sizi veya çevresindeki kedileri yalamayı tercih eden kediler bulunmaktadır.

Kediler Neden Masaj Yapar?

Battaniye, yastık, karnınız… Bir anda gelişen kedi masajlarına maruz kalabilen alanların başında gelmektedir. İzlemesi oldukça keyifli gelen, kedilerin sıkılmadan uzun süre devam eden hareketi neden yaptıkları ise kedilerin dünyasına ilişkin en çok merak edilenlerden bir tanesi.

Kedilerin masaj yapmaya başlaması için birden çok sebep bulunmaktadır.

  • Kediler, yavru dönemlerinde annelerini emmek için bu masaj hareketini anne kedinin karnına uygulamaktadır. Böylece daha fazla süt gelmesini sağlamaktadır. İşte, bu durum ileride alışkanlığa dönüşerek çevresindeki eşyalara masaj yaparak “acıktım” mesajı vermek için kullandığı bir dile dönüşebilmektedir.
  • Bir diğer yandan uzun süre masaj yapan kedi ardından o bölgeye kıvrılıp yatmakta ve tatlı bir uykuya dalmaktadır. Bu nedenle kediniz eğer aç değilse kendine bir yatak hazırlamak için de bu hareketi gerçekleştirmiş olabilmektedir.
  • Lezzetli bir yemeğin ardından keyfi doruklara çıkarmak isteyen kediler masaj yapıp o bölgeye yatarak mutluluk ve huzurlarını adeta çevresine kanıtlamak istemektedir.
  • Eğer kediniz bir battaniyeye masaj yapıyor ve sizin karnınıza, bacağınıza masaj yapıyorsa aynı zamanda çevredeki kedilere karşı “bu benim” mesajı yolluyor anlamına da gelmektedir.

Kediler Neden Sürtünür?

Yoğun geçen bir günün ardından tüm yorgunluğunuzla eve geldiğinizde kapıda sizi bacaklarınıza sürtünerek karşılayan bir kedi ilk yorgunluğunuzu atmaya yeter ve artar. Bu sevgi gösterisi, bazen kediler tarafından bonkör bir şekilde sergilenirken bazen de çok cimri davranabilmektedir. Peki, kediler neden eşyalara veya size sürtünme gereksinimi hissetmektedir?

Kedilerin kızgınlık dönemlerinde bu sürtünme hareketi hat safhaya ulaşmaktadır. Kediler koltuktan halıya bacaklarınızdan masaya kadar her alana sürtünerek insan burnunun alamayacağı, kendilerine has kokularını bırakmaktadır. Bu bir nevi o alanı kendisi için işaretlemesi anlamına gelmektedir. Kızgınlık döneminde sık yaptıkları bu işaretleri normal dönemlerde yaptıklarında kediler evin içerisinde kendi alanlarını belirlemek istiyor olabilmektedir. Aynı şekilde size sürtünerek size kokusunu bırakıp daha yakın bağ kurmak, size kendini yakın hissettiğini göstermek, güvendiğini sergilemek için de bu hareketi sergileyebilmektedir.

Odaya veya evinize ilk girdiğiniz anlarda heyecanla sürtünen bir kediniz varsa bu sizi selamlama şekli olarak kabul edilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR