Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı ve Tedavisi

Hipertiroit Hastalığı teşhis yöntemi olan CBC’de ise, karaciğer rahatsızlığı veya böbrek yetmezliği hastalıklarının teşhisleri ile karışmaması için kan sayımı yapılır.

Published

on

Kedilerin hipertiroit hastalığı, tiroit bezlerinde oluşan genişleme ve tiroit hormonunun yüksek miktarlarda üretilmesi sonucu ortaya çıkmakta olan durumdur. Tıpkı insanlarda meydana geldiği gibi hayvanlarda da görülen hipertroit, genelde tiroit bezinde bulunan loblardan bir veya ikisinde oluşan ve iyi huyluluk gösteren tümörler tarafından meydana gelmektedir.

Tiroitte oluşan tümörler her ne kadar kanserojen olsalar da kedilerde kanser oranı %2 – %5 oranlarında görülmektedir. Kedilerin hipertiroit hastalığı, belirgin belirtilerle kendini gösterebilir. Tedavisi mümkün olan hastalık, tedavide avantajın yanında dezavantajlar da getirmektedir. Hastalığın getireceği ve kalıcı olarak bırakacağı hasara hayvanın ve hayvan sahibinin hazır olması gereklidir.

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı Belirtileri

Hipertiroit hastalığına yakalanan kedilerde bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Fakat bu belirtilerin hepsi hipertiroit hastalığına yakalanmış kedilerin tümünde görülmeyebilir. Ancak bu belirtilerin birkaç tanesi veteriner tarafından yapılan muayenelerde teşhis edilmişse, güçlü bir gösterge olabilir. Bu belirtileri,

  • İshal,
  • İştahta artış,
  • Kusmada sıklık,
  • Zayıflama
  • Sinirlilik veya gerginlik
  • Aşırı derecede susama
  • Uyuşukluk
  • Tüylerde dağınık görünüm
  • Kiloda ya da kas kütlesinde açıklanamayan kayıp

Şeklinde sıralanabilir. Bu belirtileri taşıyan hayvanın hemen bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi gereklidir.

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı Teşhisi

Hipertiroid hastalığının kediler üzerinde ki teşhisi iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan biri fiziksel muayene, diğeri ise CBC’dir. Fiziksel muayenede kedinin boynundan el ile muayene eden veteriner, bezlerin büyüdüğünü kontrol edip, hisseder. Aynı zamanda hayvanın kan basıncı ve kalp atış hızı da kontrol edilmektedir.

Bir diğer teşhis yöntemi olan CBC’de ise, karaciğer rahatsızlığı veya böbrek yetmezliği hastalıklarının teşhisleri ile karışmaması için kan sayımı yapılır. Kan sayımı, tiroitlerin düzeyini gösteren T4 tiroit spesifik test ile kullanıldığı zaman fayda göstermektedir. T4 düzeyinde olacak yükselme ile hipertiroitin teşhisi güçlü bir şekilde sağlanacaktır.

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı Tedavisi

Tiroit bezlerinin normal fonksiyonlarına dönmesine kapı açacak 3 tane tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan ilki anti-tiroit adını alan ilaçlardır. Methimazol adlı tipik bir ilaç ile tiroit hormonlarının üretimi kontrol edilir.

İkincil tedavi yöntemi olarak ameliyat gelmektedir. Büyüdüğü teşhis edilen tiroit bezinin ameliyat ile alınmasıyla tedavi kısmen tamamlanmış olur.

Üçüncü tedavi yöntemi ise radyo iyot tedavisidir. Bu tedavi yönteminde ise derinin altına radyoaktif iyodin enjekte edilir ve dokuya zarar vermeden tedavi edilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR