Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin hoşlandığı sevilme yöntemleri

Kedileri severken, onların hoşnut kalabilmelerini ve hatta biraz daha sevmenizi istemelerini sağlamak faydalı olacaktır.

Published

on

Kediler asırlardır insanlarla iç içe yaşamaktadır. Sokaklarda yaşayan kediler de evcilleştirilmiş ve evcil hayvan kategorisinde yer almaktadır. İç içe yaşadığımız bu hayvanları sevmek, onlarla oynamak ve ilgi göstermek de ayrı bir huzur veriyor insana.

Kedileri sevmek, oldukça basit görünse de aslında göründüğü gibi olmayabiliyor. Kedileri severken hoş olmayacak sevme biçimleri, yasaklı bölgelerinin ihlâli ve buna benzer diğer durumlarda bir pati darbesi almak olasıdır. Kedileri severken, onların hoşnut kalabilmelerini ve hatta biraz daha sevmenizi istemelerini sağlamak faydalı olacaktır. Peki kedileri severken hoşnut tutacak yöntemler nelerdir?

I. Çene Altından Sevmek

Kediler, tüyleri ve sevimlilikleri ile “sev beni” diyormuşçasına insanları kendine çeker. Fakat

çene altından sevilen kedi
çene altından sevilen kedi

nereden nasıl sevileceği de önemlidir. Kediler, çene altlarından sevilmeye bayılırlar. Hatta bu durumdan memnuniyetlerini belirtmek için tatlı mırıltılar da çıkarmaktadırlar.

II. Yanak Bölgelerinden de Sevilmek İsterler

yanak bölgeleri 
yanak bölgeleri

Koku duyuları gelişmiş hayvanlardan bir tanesi de kedidir. Kedilerin koku duyularının bezleri, yüzlerinde de bulunmaktadır. Koku işaretlemesi adı verilen yöntem sayesinde kediler, kendi kokularını sahiplerine transfer eder. Transfer edilen kokuyu tekrar algılayan kediler, güvende olduklarını hissederler.

III. Kulak Altında Kalan Kısımdan da Sevilebilir

kulak arkasından sevilen kedi 
kulak arkasından sevilen kedi

Kedileri severken onları hoşnut tutacak bölgelerden biri de kulakların altında kalan kısımdır. Yine bu kısımdan sevilen kediler koku işaretlemesi yaparak sahibini tanıyor ve kendini güvende hissediyor. Bu bölgeden sevilen kedi, sahibi ile sevgi alışverişi yaparak aralarındaki bağın kuvvetlenmesini sağlıyor.

IV. Kuyruk Kısımlarının Dipleri de Hoşnut Kalmalarını Sağlıyor

kedileri severken hoşnut tutacak 4. yöntem 
kedileri severken hoşnut tutacak 4. yöntem

Bu sevimli dostların sevilmekten keyif alacağı noktalardan bir tanesi de kuyruk bölgelerinin dibidir. Bu bölgeden sevilmek, bu minik ve sevimli dostların inanılmaz mutluluk kaynağıdır.

Kedilerin sevilmekten hoşnut kaldığı, mutlu olduğu bölgeler gibi, rahatsız olduğu ve saldırgan bir kaplana dönüşmesini sağladığı bölgeler de yok değil. Örneğin bu minik ve sevimli hayvanların karın bölgelerine dokunulduğunda veya bu bölgelerden sevmeye çalışıldığında içgüdüsel olarak kendilerini koruma ihtiyacı duyarlar. Sevimli ve tatlı hayvanlarken bir anda asi bir kaplan görünüme bürünürler.

Advertisement

POPÜLER KONULAR