Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin Kızgınlık Dönemi

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemleri, genellikle 5-8 aylıkken girerler. Dişi kedilerin kızgınlık yarıyılıne girdiklerini anlamak genellikle oldukça kolaydır. 

Published

on

Kediler bu yarıyılda genel olarak sık sık miyavlayacak, başlarını buldukları her yere sürterek koku bırakmaya çalışacak ve yerlerde yuvarlanarak, kıvranma eşi hareketlerde bulunacaktır.

Kızgınlık yarıyılı nde, sahibinden oldukça fazla ilgi bekleyen dişi kediler, klasikte yapmıyor olsalar bile, sahiplerinin kucağına giderler, kendilerini beğendirmek isterler, sahibinden şefkat ve güven beklerler.

Özellikle geceleri ve evin en eko yapan yerine genellikle antre giderek yüksek sesle miyavlamaya başlarlar ve bu miyavlama saatlerce sürebilir. Bu nedenle agresifliğe giren kedilerin, kızgınlık dönem lerinin başladığını anlamak hiç de efor olmayacaktır.

Kızgınlık yarıyılı; gebelik asıllaşmadıysa genel olarak on günde bir tekrarlar.  Dişi Kediler vasati olarak yılda 3 kere kızgınlık yarıyılına girerler.

Özellikle bahar ve yaz aylarında kızgınlığa giren kediler, evlerde yaşamaya başlamalarıyla, kış aylarında da kızgınlık göstermeye başlamışlardır. Çünkü kışın evlerdeki sıcaklık ve ışık onların tabii takvimlerini donakalmalarına neden olabilmektedir.

Kızgınlık yarıyılıne giren kediler, çiftleştirilmeyeceklerse bu yarıyıl geçene kadar külfetli olacaklar, sıhhatleri de bu vaziyetten etkilenecektir. Kedi sahipleri bazı hormon içeren haplarla kedinin kızgınlığa girmesini önlemeye çalışabilirler fakat bu hormon haplar kedinin sağlığını ciddi derecede tehlikeye sokabilir.

Özellikle de veteriner hekimler tarafından iki defadan fazla kullanılması önerilmez. Çiftleştirilmesi istenmeyen kedilerin kısırlaştırılması alınacak en doğru ve sağlıklı karar olacaktır.

Kedilerini  kısırlaştırmaya karar veren kedi severlerin, bu işin ehli veteriner hekimlerden bilgi alarak en doğru zamanı bulmaları olasıdır. Dişi kediler, erkek kedilere oranla çok daha erken kızgınlık yarıyılıne girecekleri için, dişi kedi sahiplenenlerin, en kısa zamanda güvenecekleri bir veteriner hekim bulmaları gerekmektedir.

Veteriner hekimler öncelikle kedinizin kızgınlık yarıyılınde olup olmadığını kontrol edecek ve kızgınlık yarıyılınde değil ise kedinizi kısırlaştırma operasyonuna alacaktır. Dişi kedilerde, erkek kedilere oranla operasyon daha uzun ve efor geçer. Yumurtalıkların ve rahmin tamamımın alınması dişi kedilerin tekrar agresifliğe girmemesi için şarttır.

Sadece rahmin alınması, dişi kedinin hamile kalmasını önler fakat yumurtalıklarla birlikte alınmaz  ise dişi kedi tekrar agresiflikbelirtileri gösterecektir. Veteriner hekiminize tam olarak nasıl bir operasyon istediğinizi belirtmeniz bu bağlamda kediniz için en doğru işleme karar verilmesini kolaylaştıracaktır.

Evde bakılan kedilerin agresifliğe girmeleri, kendileri ve sahipleri açısından oldukça rahatsız edici bir gidişattır. Çünkü agresiflik yarıyılıne giren kedi, günün çoğunluğunda özellikle de geceleri yüksek sesle ve acı bir şekilde miyavlayacak, sahibine de efor anlar yaşatacaktır.

Çiftleşme isteği nedeniyle evden kaçma girişimlerinde bulunma olasılığı yüksek olan kediler, camdan veya balkondan atlamaya kalkabilirler ve bunun sonucunda ciddi yaralanmalar, hatta ölümler gerçekleşebilir. En iyi ihtimalle, eve geri getirdiğiniz kediniz hamile kalmış olabilir ve bu gidişat hazır olmadığınızda bir hayli eforluğu birliktesi getirecektir.

Doğum anında çoğunlukla özel bir desteğe lüzum dinlemeyen kediler, doğumdan sonra tüm ilgi ve sevgilerini yavrularına yönlendirirler. Doğan yavrular dört haftayı doldurduklarından itibaren, yaramazlık yapmaya başlarlar ve evinizi onlara göre ayarlamanız gerekir.

Çünkü eşyaları kırabilir, sarih bir camdan düşebilir ya da sivri eşyalarınıza çarparak zarar görebilirler. Çok dikkatli olmayı gerektiren bu durumu başarıyla atlatsanız bile yavrular ya artık sizinle yaşayacaklar ya da annelerini emmeyi bıraktıklarında onlara bir yuva aramaya başlamanız gerekecektir.

Bu nedenle evinizdeki kedi popülasyonunda artış istemiyorsanız, kedinizi kısırlaştırmanız en doğru usul olacaktır.

Belediye veterinerleri tarafından sokak kedisi kısırlaştırmaları yapılması, kedi popülasyonunun kontrol altına alınması açısından önemlidir. Ancak kedi sahiplerinin de bakamayacakları yavrular doğmasına neden olmaları ve bu yavruları sokaklara bırakmaları ciddi bir problem oluşturmaktadır.

Özellikle de sokaklarda fazlasıyla korunmasız ve aç kalan kediler düşünüldüğünde, bu gidişat vicdani açıdan da insanların düşünmeleri gereken bir konu halini alır. Tabii etraflarında huzur içinde, özgürce yaşadıklarını düşünmek insanların içini rahatlatsa da gidişat ne yazık ki böyle değildir.

Sokaklar onların tabii çevreleri değildir ve bir hayli tehlikeyle karşı karşıyadırlar. Özellikle arabaların çarpması, veya soğukta araba kaputuna sığınarak ısınmaya çalışan yavru kedilerin, araba çalıştığında sıkışarak can vermeleri, sık dinlenen üzücü bir gerçektir.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemleri Kısırlaştırma kedilerinin ömrünü uzatır çünkü doğum yapan kedilerin her doğumda yaşam zamanları kısalmaktadır. Sanılanın aksine kedileri kısırlaştırmak, kilo almalarına da  neden olmaz.

Kısırlaştırılan kedilere, hareketlerindeki azalma nedeniyle daha az mama verilmesi yeterli olacaktır ve bu şekilde kilo alımlarının önüne geçilebilir. Kısırlaştırılan kediler genellikle daha öncekisine oranla daha uysal ve huzurlu olacaklardır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR