Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin Muhteşem Zekası

Hafıza konusunda, kedilerin hafızasına kayıt ettikleri bilginin, en fazla 15 saat süresi vardır. 

Published

on

Kediler genel olarak zeki, hissiyatlı, farklı düşünme yapısına sahip ve gözlemlemeyi çok iyi başaran hayvanlardır. Güçlü olmalarının yanı sıra, en büyük özelliklerinden birisi de, pes etmeden istediklerini alana kadar uğraşırlar.

Eğitim sürecine karşı olmaları, onların zeka seviyesinin düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Ayrıca kediler,onları çok iyi besleyen sahiplerini, çok iyi gözlem altına alarak, her işine yarayan bilgiyi unutmamaya özen gösterirler.

Hafıza konusunda, kedilerin hafızasına kayıt ettikleri bilginin, en fazla 15 saat süresi vardır. 

Kediler aynı zamanda sosyal olmaları ile bilinir. Kedilerin sınıf kategorisinde aşağı yukarı ilişkisinin olmaması, bütün kedilerin bir arada yaşadığını gösterir. Bunun dışında yavru kedilerin en iyi dostu ve öğretmeni onları doğuran anneleridir.

Annelerinin hangi hareketini görseler, onları taklit ederek, annelerini örnek alırlar. Evcimen kediler ise; aynı şekilde onları besleyen ve aralarında bağ kurmaya çalışan sahiplerinin hareketlerini gözlemleyerek onları örnek almaya çalışırlar.

Bu sayede evde beslenen, şirin yaramazlar, sahiplerini izlemeleri sayesinde, hangi eşyanın nerede olduğunu, kapıları nasıl açması gerektiğini bilecek kadar zeki hayvanlardır.

Bunların yanı sıra, kedilerin en önemli ve diğer bir özelliklerinden birisi ise; sesleri çok iyi duymalarıdır. Çok uzaktan gelen bir sesi bile duyabilecek kulağa sahiplerdir. Bunun sebebi ise; kulaklarının iç tarafında, yaklaşık 35 kasın olmasıdır. Halbuki insanların kulak içerisinde 7 kas vardır.

Bu sebeple bir kedinin, arada 5 oda uzaklık mesafesi olduğunu varsayarak buzdolabının açılmasını rahat bir şekilde duyduğunu düşünebiliriz. Bu nedenle kedilerin vücut yapıları gibi kulaklarının da hassas ve her şeyi duyduğunu düşünmek mümkündür.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR