Kedilerin Normal Vücut Isısı Kaç Derecedir?

İnsanların normal vücut ısısı 36,6 dereceyken kedilerinki 37,5-39 derece arasındadır.

Kedilerin Normal Vücut Isısı Kaç Derecedir?

Kediler hakkında pek fazla bilgisi olmayan ve hayatını bir kedi ile paylaşmaya yeni başlayanlar sık sık kedilerinin ateşi olduğu yanılgısına düşerler.

Koltukta otururken yanınızda yatan kediyi okşadığınızda aniden size çok sıcak gelebilir ve bu da haliyle sevimli dostunuzun ateşinin çıktığını düşünmenize neden olur.

Oysa işin aslı öyle değil; çünkü kedilerin vücut ısısı insanlardan yüksektir. Yani kedinize dokunduğunuzda size ateşi var gibi gelse de çoğu kez bu bir yanılsamadan ibarettir.

Kedilerin ateşi makatlarından ölçülür
Kedilerin ateşi makatlarından ölçülür

Kedilerin normal vücut ısısı 37,5-39 derece arasındadır

İnsanların normal vücut ısısı 36,6 dereceyken kedilerinki 37,5-39 derece arasındadır. İşte bu nedenle kedinizi okşarken ateşi olduğunu zannedebilirsiniz.

Ancak kedilerin vücut ısısının bizden yüksek olduğu bilgisi sizi kedinizi gözlemlemekten alıkoymamalı. Kedinin ateşi olup olmadığını anlamak için vücut ısısını eliniz ile kontrol etmek yerine genel sağlık durumunu takip etmeniz daha doğru olacaktır.

Kedinizde halsizlik, kusma, ishal, burun ve göz akıntısı, iştahsızlık gibi semptomlar bulunuyorsa ateşi olma ihtimali de yüksektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken en doğru şeyin hemen veteriner hekiminize başvurmak olduğunu da hatırlatalım.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir