Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin Sürekli Miyavlama Nedenleri

Kedilerde aşırı ve sürekli miyavlama nedenleri birçok durumdan kaynaklanabilmektedir. Bu durum kedi sahiplerini son derece rahatsız etmekle birlikte sorunu çözememek endişeye sevk edebilir.

Published

on

Kedilerde aşırı ve sürekli miyavlama nedenleri birçok durumdan kaynaklanabilmektedir. Bu durum kedi sahiplerini son derece rahatsız etmekle birlikte sorunu çözememek endişeye sevk edebilir. Küçük dostunuz aşırı derecede miyavlıyor aynı zamanda sürekli olarak bir miyavlama durumu içinde ise bunun muhakkak ki altında yatan bir sebep vardır ve bu sebebi çözmeden kedinizi susturmanız pek mümkün olmayabilir. Kedi miyavlaması anlamı için ilk olarak kedinizi hareketlerine dikkat etmelisiniz.

Kızgınlık Döneminde Aşırı ve Sürekli Miyavlama

Sürekli miyavlayan kedi kızgınlık döneminde olabilir. Bu nedenle miyavlama görülür. Bu dönemin başlaması ile birlikte kedide bir takım değişiklikler görülür. Sürekli miyavlama ile karışık sesler çıkarır. Kedi ötüşü olarak adlandırılan sesler kedide özellikle geceleri sık görülür. Özellikle dişi kedilerde ses çıkarma olayı çok fazla olur. Bu dönemde hem erkek kedilerin ilgisini çekmek hem de çiftleşmek için ses çıkarırlar. Kedim sürekli miyavlıyor neden diye soruyor iseniz bunun cevabı kızgınlık yani çiftleşme dönemi ile ilgili olabilir. Yavru kedilerde bu gibi durumlar görülmez. Kısacası ilgi çekmek için bu dönemde erkek ve dişi kedilerde sürekli miyavlama durumu görülür.

İlgi Çekmek İstediği İçin Aşırı ve Sürekli Miyavlama

Kedi miyavlaması anlamlarına baktığımızda ilgi görmek için kedilerin sık sık bu yola başvurduğunu söylemek mümkündür. Bazı süreçlerde kediler kendilerini yalnız hissedebilir ve bu durum onları ilgiye aç bırakır. İlgi çekmek adına kediniz sürekli miyavlar. Miyavlama ve ağlama birlikte görülebilir. Yavru kedinin miyavlaması açık bir biçimde ilgi açlığına bağlanır. İlgisiz kalan kedi aşırı şekilde miyavlamaya yönelir. Bu durumda tek yapacağınız şey ilgi göstermektir. Ancak ilgiyi miyavladığında değil sessiz kaldığında ilgi gösterin. Bu şekilde ilgi görmek istediğinde miyavlamaya yönelmeyecektir.

Hastalık Durumunda Aşırı ve Sürekli Miyavlama

Hasta kedi miyavlaması sık görülebilen bir durumdur. Sizinle iletişim kurarak hasta olduğunu duyurmaya çalışır, bu durum bir nevi dert anlatma yöntemidir. Bu aşamada miyavlama ile birlikte verdiği tepkileri dikkate almalısınız. Miyavlayan kedinizde bir keyifsizlik, kusma ve bununla birlikte ishal durumu var ise muhakkak ki veterinere giderek gerekli tedaviyi yaptırmalısınız.

Açlık ve Susuzluk Durumunda Sürekli Miyavlama

Yavru kedi miyavlaması genellikle açlık ve susuzluğa işarettir. Yavru kediler kendi ihtiyaçlarını gidermedikleri için genelde yemek yemeye ve su içmeye yönelmezler. Bu noktada miyavlarlar ve sıkıntılı hareketler içine girerler. Kedilerin ağlaması da genelde bu nedendendir.

Stres Durumunda Sürekli Miyavlama

Kedilerde sık görülen durumlardan biri de strestir. Kedilerin stres yapmasının birçok nedeni olabilir, ev değiştirme, ortam değiştirme hatta mama değiştirme bile kedilerin stres olmasına sebep olur. Bu nedenle stabil ortamlarından çok fazla ayırmama çalışın. Ortam değişiminde mutlaka yanında olun. Ancak bu şekilde stresini üzerinden atabilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR