Kedilerin Tat Alma Duyusu Hakkındaki Gerçekler! Kediler Tatlıyı Sevebilir mi?

Kediler, doğada avcı hayvanlardır

 0  32
Kedilerin Tat Alma Duyusu Hakkındaki Gerçekler! Kediler Tatlıyı Sevebilir mi?

Kediler, tıpkı insanlar gibi tatları algılayabilirler. Ancak tat alma duyuları bizden biraz farklıdır. Kedilerde, insanlarda olduğu gibi 5 ana tat alma tomurcuğu türü bulunur: tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami.

Ancak, kediler tatlıyı bizden çok daha az algılarlar. Bunun sebebi, kedilerde T1R2 adı verilen ve tatlı tadını algılayan genin eksik olmasıdır. Bu nedenle, kediler tatlı yiyecekleri bizden çok daha az severler.

Kedilerin en sevdiği tatlar ise ekşi ve tuzludur. Bu nedenle, kediler balık, et ve tavuk gibi besinleri severler. Ayrıca, kediler umami tadını da algılayabilirler ve bu nedenle bazı tuzlu ve etli yiyecekleri de severler.

Kediler tatlıyı neden sevmezler?

Kedilerin tatlıyı sevmemesinin birkaç sebebi olabilir:

  • Evrimsel sebepler: Kediler, doğada avcı hayvanlardır ve avlarının çoğunluğu et ve böceklerden oluşur. Tatlı yiyecekler ise doğada nadir bulunur. Bu nedenle, kediler tatlıyı sevmeye ihtiyaç duymamıştır.
  • Sağlık sebepleri: Fazla şekerli yiyecekler, kediler için zararlı olabilir. Şeker, kedilerde kilo alma, diyabet ve diş çürümesine neden olabilir.
  • Koku ve doku: Kediler, yiyecekleri seçerken sadece tada değil, kokuya ve dokuya da bakarlar. Tatlı yiyecekler, kedilerin sevdiği kokulara ve dokulara sahip olmayabilir.

Kediler için tatlı yiyecekler zararlı mıdır?

Kedilere ara sıra az miktarda tatlı yiyecekler verilebilir. Ancak, kediler için özel olarak üretilmiş tatlı mamaları tercih etmek önemlidir. Bu mamalar, kedilerin ihtiyacı olan besinleri içerir ve fazla şeker içermezler.

Kedilere asla çikolata, üzüm ve kuru üzüm gibi insanlara özel tatlı yiyecekler verilmemelidir. Bu yiyecekler, kediler için zehirli olabilir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow